معرفی صرافی بیتامب

۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸


« مراوده ارزهای دیجیتال با ۰.۱۵ درصد کارمزد»

 

به عنوان یکی از ستون‌های بازار رمزارزها، صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) نقشی اساسی را در میزان محبوبیت و کاربرد دارایی‌های دیجیتال بر عهده داشته و از این طریق، بر قیمت رمزارزها تأثیرگذار هستند. این بنگاه‌های اقتصادی نوظهور که در حقیقت نقش بازار را در دنیای فناوری بلاکچین بر عهده دارند، یکی از خبرسازترین اجزای نظام‌های مبتنی بر بلاکچین هستند. یکی از صرافی‌های رمزارز که در گوشه و کنار خبرها به آن اشاره می‌شود، بیتامب (Bithumb) است. در این مطلب سعی داریم تا این صرافی را به طور خلاصه برای شما معرفی کرده و ابعاد ویژگی‌های متمایز آن را بررسی نماییم.

 

 

معرفی بیتامب

صرافی بیتامب در سال ۲۰۱۳ تأسیس شد و مقر اصلی آن در پایتخت کره جنوبی، یعنی شهر سئول واقع شده است. از منظر حجم معاملات و مراودات رمزارز، بیتامب یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال بوده که به کاربران خود امکان خرید پانزده رمزارز مطرح بازار با استفاده از ارز رایج کره، یعنی وُن (KRW) را می‌دهد. این صرافی که توسط شرکت BTC Korea.com  با مسئولیت محدود تأسیس شده و اداره می‌شود، برای کاربران خود یک بستر معاملاتی را فراهم آورده که قابل اجرا بر روی سیستم‌های عامل iOS و اندروید است؛ از این طریق، کاربران بیتامب می‌توانند با استفاده از گوشی هوشمند خود معاملات رمزارز خود را اداره کنند.

به دلیل تنوع رمزارزهای قابل معامله در میز معاملات این صرافی، بیتامب یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های رمزارز است؛ به همین دلیل، حجم معاملات صورت گرفته بر روی این پلتفرم طی ۲۴ ساعت به حد رسیده که این صرافی را به یکی از ده صرافی پرتراکنش جهان تبدیل کرده است. در جایی که زادگاه بیتامب کشور کره جنوبی است، این صرافی در دیگر کشور‌هایی نظیر ایالات متحده آمریکا نیز در دسترس است. با وجود این که این پلتفرم از عملکرد جغرافیایی وسیعی برخوردار است، کاربرانی که قصد مراودات رمزارز را با استفاده از این صرافی دارند بایستی حداقل ۱۹ سال سن داشته باشند.

 

 

رمزارزها و کارمزدها

بیتامب نیز مانند بسیاری دیگر از صرافی‌ها، انواع خاصی از پرداخت را می‌پذیرد و از فهرست مشخصی از رمزارزها پشتیبانی می‌کند. بعلاوه، بخشی از درآمد این صرافی هم از محل کارمزدهایی تأمین می‌شود که در ازای تراکنش‌های مختلف نظیر واریز، برداشت و تبدیل وجوه از کاربران و سوداگران دریافت می‌شود. محدودیت دیگری که در رابطه با بیتامب وجود دارد، نحوه شارژ حساب کاربری است؛ تنها کاربرانی که در کره جنوبی ساکن هستند می‌توانند با ارز بدون پشتوانه (Fiat Currency) وُن کره نسبت به شارژ حساب خود اقدام کنند، اما کاربرانی که در خارج از این کشور هستند، فقط با استفاده از دیگر رمزارزها قادر به شارژ حساب خود خواهند بود. علاوه بر این، بیتامب کارمزدی ۰.۱۵ درصدی را به هر تراکنش اعمال می‌کند. جدول زیر نشان دهنده رمزارزهای مورد پشتیبانی از سوی بیتامب و همچنین کارمزد تعلق گرفته به تراکنش‌های واریزی و برداشت هر یک از آن‌ها می‌باشد.

 

رمزارز نماد کارمزد واریز کارمزد واریزهای خُرد کارمزد برداشت
وُن کره KRW رایگان رایگان ۱,۰۰۰ وُن
بیتکوین BTC رایگان ۰.۰۰۱ بیتکوین (واریزهای کم‌تر از ۰.۰۰۵ بیتکوین) ۰.۰۰۱ بیتکوین
اتریوم ETH رایگان رایگان ۰.۰۱ اتر
دَش DASH رایگان ۰.۰۱ دَش (برای واریزهای کم‌تر از ۰.۰۴ دَش) ۰.۰۱ دَش
لایتکوین LTC رایگان ۰.۰۱ لایتکوین (برای واریزهای کم‌تر از ۰.۳ لایتکوین) ۰.۰۱ لایتکوین
اتریوم کلاسیک ETC رایگان رایگان ۰.۰۱ اتر کلاسیک
ریپل XRP رایگان رایگان ۰.۰۱ ریپل
بیتکوین‌کَش BCH رایگان ۰.۰۰۱ بیتکوین‌کَش (برای واریزهای کم‌تر از ۰.۰۳ بیتکوین کَش) ۰.۰۰۱ بیتکوین‌کَش
مونرو XMR رایگان رایگان ۰.۰۵ مونرو
زی‌کَش ZEC رایگان ۰.۰۰۱ زی‌کَش (برای واریزهای کم‌تر از ۰.۰۲ زی‌کَش) ۰.۰۰۱ زی‌کَش
کوانتوم (کیوتوم) QTUM رایگان رایگان ۰.۰۵ کوانتوم
بیتکوین‌گُلد BTG رایگان ۰.۰۰۱ بیتکوین‌گُلد (برای واریزهای کم‌تر از ۰.۱۵ بیتکوین‌گُلد) ۰.۰۰۱ بیتکوین‌گُلد
ائوس EOS رایگان رایگان ۰.۵ ائوس
آیکون ICX رایگان رایگان
وی‌چیِن VEN رایگان رایگان
ترون TRX رایگان رایگان

 

بیتامب نیز مانند بسیاری دیگر از صرافی‌ها، سطوح مختلفی را برای حساب‌های کاربری تعیین نموده است؛ بر اساس این سطوح، برای کاربران سقف برداشت روزانه و ماهانه از حساب تعیین می‌شود. اگرچه اطلاعات دقیقی از سقف برداشت حساب‌های کاربری مختلف در دسترس نیست، جدول زیر نشان دهنده محدودیت حداقل برداشت از حساب‌های کاربری است.

 

رمزارز نماد حداقل برداشت
وُن کره KRW ۵,۰۰۰ وُن
بیتکوین BTC ۰.۰۰۱ بیتکوین
اتریوم ETH ۰.۰۱ اتر
دَش DASH ۰.۰۱ دَش
لایتکوین LTC ۰.۱ لایتکوین
اتریوم کلاسیک ETC ۰.۱ اتر کلاسیک
ریپل XRP ۲۱ ریپل
بیتکوین‌کَش BCH ۰.۰۰۲ بیتکوین‌کَش
مونرو XMR ۰.۰۱ مونرو
زی‌کَش ZEC ۰.۰۱ زی‌کَش
کوانتوم (کیوتوم) QTUM ۰.۰۱ کوانتوم
بیتکوین‌گُلد BTG ۰.۰۰۲ بیتکوین‌گُلد
ائوس EOS ۳ ائوس
آیکون ICX
وی‌چیِن VEN
ترون TRX

 

 

امنیت بیتامب

یکی از مؤلفه‌هایی که از دیدگاه بسیاری از کاربران از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، سطح امنیت صرافی است. در اواسط سال ۲۰۱۷، بیتامب به تیتر اول بسیاری از رسانه‌های خبری تبدیل شد. این صرافی در آن زمان مورد حملات هکری قرار گرفت و اطلاعات فردی بیش از ۳۰,۰۰۰ مشتری و کاربر این پلتفرم مورد سرقت قرار گرفت. ظرف مدتی کوتاه، بسیاری از کاربران خبر از به سرقت رفتن موجودی حساب کاربری خود دادند. در جولای همان سال، حمله دیگری صورت گرفت که منجر به افشای داده‌های کاربری بیش از ۳,۴۰۰ مشتری دیگر شد؛ در نتیجه این حملات، کمیسیون ارتباطات کره جنوبی این صرافی را محکوم به پرداخت جریمه‌ای ۶۰ میلیون وُنی کرد. در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸، بیتامب مجدداً مورد حملات هکری قرار گرفت و بالغ بر ۳۰ میلیون دلار رمزارز آن به سرقت رفت. حملات هکری به این پلتفرم به همین‌جا ختم نشد و در ماه مارچ ۲۰۱۹، بالغ بر ۲۰ میلیون دلار دیگر از این صرافی به سرقت رفت.

کاربرانی که قصد ثبت‌نام در بیتامب را دارند، بایستی نام، شماره تلفن و نشانی ایمیل خود را وارد کرده و فرایند تأیید آن را پشت سر بگذارند. علاوه بر این، کاربران ملزم به تعیین کلمه عبور ۸ تا ۱۲ کاراکتری برای حساب کاربری خود بوده که بایستی مشتمل بر حروف بزرگ و کوچک، اعداد و نمادهای خاص باشد. برای انجام تراکنش‌های برداشت و انتقال، از کاربر خواسته می‌شود تا کد پین چهار رقمی خود را وارد نمایند.

 

 

جمع‌بندی

به رغم حملات امنیتی صورت گرفته بر روی بیتامب، این صرافی پشتیبانی خود را به زبان‌های مختلف به صورت بیست چهار ساعته در طول هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. بعلاوه، نرخ کارمزد ۰.۱۵ درصدی موجب ایجاد برتری رقابتی برای این پلتفرم شده که در کنار دسترسی به مطرح‌ترین رمزارزهای بازار، محبوبیت این صرافی را توجیه می‌کند. گذشته از این‌ها، کاربری این صرافی بسیار ساده بوده و حجم نقدینگی ناشی از محبوبیت گسترده آن بسیار قابل ملاحظه است. به وجود این که کاربران می‌توانند از طریق این صرافی انواع مختلفی از سفارشات را ترتیب دهند، اما هدف این پلتفرم بیش از هر چیز پوشش دادن کاربران کره‌ای بوده است. همچنین تنها ارز بدون پشتوانه مورد پشتیبانی از سوی این صرافی، وُن کره است و برخی از تراکنش‌ها در نسخه انگلیسی وب‌سایت با مشکلاتی مواجه می‌شوند. سابقه مشکلات امنیتی و عدم رسیدگی صحیح به این حفرات موجب شده تا اطلاعات کاربران کماکان در معرض خطر باشد. با وجود این که رمزارزهای اصلی بازار از سوی این پلتفرم پشتیبانی می‌شوند، اما صرافی‌های دیگری وجود دارند که از تعداد بیشتر از توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید