کاربرد بلاکچین در خیریه

۰۸ تیر ۱۳۹۸

کاربرد فناوری بلاکچین در امور خیریه به طور قابل ملاحظه‌ای شاهد سیر صعودی بوده و به طور پیوسته شفافیت و سطح اعتماد را در این صنایع خاص افزایش داده است. با توجه به کاهش نرخ اعتماد افراد به سازمان‌های خیریه طی سالیان اخیر و افزایش دغدغه عموم نسبت به شیوه استفاده از سرمایه‌های جمع‌آوری شده تحت عنوان خیریه، ارزش این فناوری نوظهور به در این حوزه خاص به طور پیوسته شاهد افزایش است. در نتیجه چنین سیری، بسیاری از کشورها و سازمان‌ها به استفاده از این فناوری در فعالیت‌های بشر دوستانه روی آورده‌اند.

‌‌

پروژه‌های دولتی

طی چند سال اخیر و به خصوص پس از صعود بهای بیتکوین (Bitcoin) در سال ۲۰۱۷، نرخ توجه دولت‌های مختلف نسبت به فناوری بلاکچین در سراسر جهان افزایش یافت و بسیاری از این کشورها، از بلاکچین و رمزارزها در راستای اهداف بشردوستانه استفاده نمودند؛ با این وجود، تعداد انگشت شماری از این دولت‌ها نسبت به تدوین مقررات شفاف برای این نوع خاص از رمزارزها اقدام نمودند. چندی پیش، جزایر ویرجین بریتانیا که از توابع انگلستان در دریای کارائیب است با لایف‌لبز (Lifelabs) که از مؤسسات فعال در زمینه بلاکچین می‌باشد وارد همکاری شده است. نتیجه  از این همکاری، توسعه زیرساخت پرداخت مبتنی بر بلاکچین برای ساکنین این جزیره بوده است؛ هدف از توسعه چنین بستری، اطمینان از دسترسی پیوسته سکنه جزایر ویرجین به کالاها و خدمات اساسی در شرایط بحرانی بوده است.

‌‌

‌همچنین، شهردار سئول، پایتخت کره جنوبی در اکتبر سال گذشته خبر از برنامه‌ای پنج ساله برای توسعه صنایع بلاکچین در این شهر داد. این پروژه که «شهر بلاکچین سئول» نام دارد، در بردارنده خصوصیات و قابلیت‌هایی برای توسعه پروژه‌های مبتنی بر بلاکچین برای ارتقای آموزش و پرورش در این شهر، از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ می‌باشد. در سپتامبر سال ۲۰۱۸، سازمان امور مدنی چین پرده از برنامه‌ای برای استفاده از بلاکچین به عنوان بخشی از تحول سیستم ره‌گیری امور خیریه برداشت. این برنامه چهار ساله که تا ۲۰۲۲ ادامه دارد، به طور خاص تمرکز خود را بر استفاده از این فناوری نوظهور در راستای فعالیت‌های خیریه شامل دادن اعانه، ره‌گیری نظام‌های خیریه، مدیریت شفاف و دیگر موارد مرتبط با خیریه قرار داده است.

‌‌

پروژه‌های سازمانی

طی سال‌های اخیر شاهد این امر بوده‌ایم که سازمان‌های فعال در حوزه بلاکچین و رمزارز، فارغ از میزان قدمت و شهرت خود شروع به فعالیت در زمینه‌ خیریه نموده‌اند. به عنوان مثال، چندی پیش خبری در رابطه با کمپین خیریه‌ای تحت عنوان «امداد هوایی ونزوئلا» (Venezuela Airdrop) منتشر شد که با اجرای آن، امکان انتقال مستقیم بالغ بر یک میلیون دلار در قالب رمزارز برای شهروندان ونزوئلایی فراهم می‌آمد؛ با اجرای این کمپین، بالغ بر ۶۰,۰۰۰ فرد واجد شرایط به عنوان ذینفع دریافت این اعانه ثبت شده و بیش از ۲۷۰,۰۰۰ دلار آمریکا برای آن‌ها جمع‌آوری شد. پروفسور استیو هنکه، سرپرست این کمپین اظهار داشت که هدف از این پروژه، نشان دادن کاربرد رمزارزها برای سازمان‌های خیریه و امدادرسان در سرتاسر جهان و همچنین به رخ کشیدن میزان شفافیت مسیر مالی، از دریافت تا تحویل اعانه به افراد نیازمند بوده است. با وجود این که ونزوئلا کماکان در حال دست و پنجه نرم کردن با بحران‌های سیاسی و اقتصادی است، حجم مراودات بیتکوین (BTC) در این کشور، در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ به بالاترین سطح خود رسید.

باینَنس (Binance) که یکی از بزرگ‌ترین بسترهای جهانی برای استقراض و مراودات رمزارز است، در ماه فوریه سال ۲۰۱۹ زیر مجموعه خیریه خود را تحت عنوان «بنیاد خیریه باینَنس» معرفی کرد؛ این بنیاد که در اکتبر سال قبل کار خود را آغاز کرده بود، کمپین خیریه‌ای را تحت عنوان «نهار برای کودکان» در پایتخت اوگاندا راه‌اندازی کرد. طی این برنامه خیریه، این بنیاد توانست روزانه دو وعده غذایی را به همراه ملزومات تحصیل برای ۲۰۰ کودک در سال ۲۰۱۹ تأمین کند. در اواخر سال ۲۰۱۸، این بنیاد یک کانال تأمین مالی جدید را بر روی پلتفرم اعانه مبتنی بر بلاکچین خود گشود تا از طریق آن، بسته‌های حمایتی را برای بیماران مبتلا به بیماری‌های سخت و کودکان محروم ساکن مالت و گُزو فراهم آورد.

برایان آرمسترانگ، مدیر اجرایی ارشد صرافی رمزارز کوین‌بِیس (Coinbase) نیز چندی پیش خبر از راه‌اندازی برنامه خیریه‌ای تحت عنوان «GiveCrypto.org» داد که هدف از اجرای آن، کمک مالی به افرادی نیازمند در سرتاسر جهان از طریق توزیع رمزارز میان آن‌ها بود. طی این برنامه، اعانه در قالب رمزارز از دارندگان ارزهای دیجیتال دریافت شده و در مقادیر اندک میان افرادی که در بازارهای نوظهور قرار دارند، به ویژه آن‌هایی که متحمل بحران‌های اقتصادی هستند توزیع می‌شود.

 

به طور کلی، هر روزه بر کاربردهای فناوری بلاکچین افزوده شده و فارغ از اهداف اولیه این تکنولوژی، زمینه‌ها و کسب و کارهای جدید به فهرست کاربران بلاکچین افزوده می‌شوند. از آن‌جایی که فناوری بلاکچین بر از بین بردن تمرکز قدرت و توزیع اختیار میان کاربران و افراد ذینفع تمرکز دارد، استفاده از آن برای اموری نظیر خیریه و زنجیره تأمین که نیازمند سطح بالایی از شفافیت و ره‌گیری است می‌تواند بسیار کارآمد ظاهر شود. بسیاری از افرادی که تمایل به شرکت در امور خیریه دارند، صرفاً به دلیل عدم اعتماد به سازمان‌های خیریه از مشارکت در این فعالیت‌ها خودداری می‌کنند؛ اما اگر امکان ره‌گیری اعانه تا رسیدن به دست افراد نیازمند از طریق قابلیت‌های گسترده فناوری بلاکچین فراهم آید، شاید نرخ مشارکت افراد در امور بشردوستانه نیز شاهد رشدی چشمگیر باشد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید