چین، پیشگام در پروژه‌های بلاکچین

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

arznameh-chine-blockchai5n

زمانی که صحبت از کشورهایی به میان می‌آید که به فناوری بلاکچین علاقه داشته و در حوزه آن فعالیت تخصصی دارند، نام کشور چین در صدر فهرست قرار می‌گیرد. گستردگی فعالیت چین در زمینه این فناوری نوظهور تا حدی است که به لحاظ کاربرد بلاکچین، با ایالات متحده به رقابت می‌پردازند. کشوری که زمانی از منتقدین و معترضین به بلاکچین و بیتکوین (Bitcoin) بود، حالا این فناوری را پذیرفته و در بازار نقشی تعیین کننده را بر عهده گرفته است. در کنار این سیر، برندهایی قدرت‌مند نظیر علی‌بابا (Alibaba) نیز اهمیت این فناوری را دریافته‌اند و از فناوری دفاتر کل توزیع شده (DLT) در سیستم‌های مدیریت زنجیره تأمین خود بهره‌ گرفته‌اند. علاوه بر این‌ها، اخیراً چین به طور رسمی اعلام نموده است که قصد استفاده از فناوری بلاکچین در نظام قضایی و همچنین سیستم آموزش و پرورش خود را دارد. طی سال‌های اخیر، این کشور پر جمعیت فعالیتی گسترده را صرف توسعه اکوسیستمی کرده است که به استارت‌آپ‌هایی که قصد ارائه راه‌حل‌ها و خدمات مبتنی بر فناوری بلاکچین را دارند آزادی عمل بیشتری می‌دهد.

 

 

چرا چین تا این اندازه در حوزه فناوری بلاکچین فعال شده است؟

برای پاسخ به این پرسش در وهله اول بایستی به خاطر داشت که توسعه فناوری یکی از کلیدهای اصلی در موفقیت سازمان‌ها، کسب و کارها و کشورها است. برای این که کشور و ملتی بتواند در عرصه بین‌المللی عرض اندام کرده و به یک ابر قدرت تبدیل شود، بایستی بتواند با سرعتی هر چه بیشتر خود را تغییراتی که از راه می‌رسند تطبیق داده و به بهترین و کارآمدترین نحو ممکن از آن‌ها به نفع خود بهره بگیرند. فناوری بلاکچین یکی از تغییراتی است که از سوی کشورهای مطرحی نظیر چین، امارات متحده عربی، ایالات متحده آمریکا، انگلستان و ژاپن به طور گسترده و فزاینده مورد پذیرش و بهره‌برداری قرار گرفته است. پذیرش و استفاده از این فناوری نه تنها موجب تقویت اقتصاد این کشورها می‌شود، بلکه ظهور و توسعه راه‌حل‌هایی را تشدید می‌کند که با ارائه آن‌ها سطح رضایت کاربران و مشتریان ارتقا می‌یابد. فناوری بلاکچین مانند تمامی دیگر فناوری‌های جدید راه‌هایی تازه را برای تسهیل بسیاری از فرایند‌ها گشوده و امکان برطرف نمودن مشکلاتی را فراهم آورده که تا پیش از این مقابله با آن‌ها میسر نبود؛ کشور چین نیز مانند بسیاری دیگر از قدرت‌های اقتصادی جهان از این موضوع به خوبی مطلع بوده و تمام تلاش خود را در راستای بهره‌برداری هر چه بیشتر از این فرصت جدید بکار بسته است. در حال حاضر چندین صرافی رمزارز (Cryptocurrency Exchange)، پلتفرم توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (dApp) و حتی سکه و توکن مطرح و برجسته دنیای دارایی‌های دیجیتال در این کشور راه‌اندازی شده و در حال توسعه هستند.

 

 

آمار و ارقام جالب توجه

شاید به نظر برسد تمامی این ادعاها صرفاً در حد حرف بوده و مشارکت چین در حوزه بلاکچین تا این اندازه گسترده نباشد؛ اما اگر اهل مطالعه آمار و ارقام باشید، خواهید دید که حتی داده‌های آماری هم به خوبی نشان می‌دهند که فعالیت چین در این زمینه تا حدی شدید بوده است، که آن را به بزرگ‌ترین توسعه دهنده راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین تبدیل کرده است. بر اساس گزارشی که در سال ۲۰۱۸ میلادی از سوی سازمان جهانی دارایی معنوی (World Intellectual Property Organization) منتشر شد، بیشترین حقوق امتیاز و اختراعات مربوط به فناوری بلاکچین در این سال به ترتیب توسط چین، ایالات متحده آمریکا و استرالیا به ثبت رسیده است. بنابر داده‌هایی که توسط توماس رویترز (Thomas Reuters)، یکی از مقامات سازمان بین‌المللی اختراعات ارائه شده است، ۴۰۶ درخواست ثبت اختراع و دریافت حق امتیاز در سال ۲۰۱۸ از سوی کشورهای مختلف به این سازمان ارائه شده است که توزیع این تعداد میان کشورهای مختلف به شرح زیر بوده است:

 

چین: ۲۲۵ حق امتیاز و اختراع در حوزه بلاکچین

ایالات متحده آمریکا: ۹۱ حق امتیاز و اختراع در حوزه بلاکچین

استرالیا: ۱۳ حق امتیاز و اختراع در حوزه بلاکچین

 

 

مثال‌هایی از فعالیت شدید چین در حوزه بلاکچین

به ندرت پیش می‌آید که یک روز بدون هیچ خبری از چین و نوآوری آن در زمینه بلاکچین به پایان برسد. اخیراً شرکت کشتی‌سازی چین توافقنامه‌ای را با بانک شانگ‌های منعقد نموده که بر اساس آن، این سازمان‌های بزرگ در اقدامی مشترک به بررسی کارایی فناوری بلاکچین در راستای ارتقای امور مالی و فرایندهای تأمین کنندگان بالادست خود خواهند پرداخت. بعلاوه، دولت چین اخیراً برنامه‌ای را تحت عنوان «برنامه اجرایی ارتقای توسعه زیرساخت حمل و نقل» معرفی نموده که بر اساس آن، مقامات محلی این کشور از فناوری بلاکچین برای متحول کردن و ارتقای زیرساخت حمل و نقل چین استفاده خواهند کرد.

اگر چه سطح تمرکز بر بکارگیری از فناوری بلاکچین و توسعه راه‌حل‌ها و کسب و کارهای مبتنی بر آن در گوشه و کنار چین به وضوح قابل مشاهده است، اما در این میان بخش‌ها و سازمان‌هایی هستند که مثال بارز این تمرکز فعالیت هستند. یکی از این نهادها، JD.com است که از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های خرده‌ فروشی کالا در چین است. این فروشگاه با توسعه یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین، این فناوری را در قالب خدمات ارائه می‌نماید. پلتفرم این شرکت مجهز به یک فروشگاه اپلیکیشن است که می‌توان آن را به یک مجموعه ابزار کامل برای کاربری مشتریان تشبیه کرد.

یکی دیگر از سازمان‌های چینی که فناوری بلاکچین را در اختیار گرفته، بانک کشاورزی چین است. این بانک که سومین بانک بزرگ جهان است، از فناوری بلاکچین برای صدور وام کشاورزی با ارزش ۳۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا استفاده کرده تا با تکیه بر آن، اطلاعات وام گیرندگان را به صورت لحظه‌ای بروزرسانی کند. به لطف فناوری بلاکچین، این بانک توانسته شفافیت اطلاعات بیشتری را برای کاربران خود به ارمغان آورده و فرایند تأیید تراکنش‌ها را با سرعت بیشتری ترتیب دهد.

 

 

جمع‌بندی

با مشاهده داده‌های آماری می‌توان به سادگی مشاهده نمود که صنعت بلاکچین در نقاط مختلف کشور چین در حال توسعه بوده و حتی دولت این کشور هم در حال تقویت پشتیبانی خود از شرکت‌هایی است که قصد بهره‌گیری از این فناوری را دارند. بر اساس داده‌های حاصل از بررسی انجام شده در ماه مارچ سال ۲۰۱۸ میلادی، در حال حاضر بالغ بر ۴۵۶ شرکت چینی با توسعه پروژه‌های مبتنی بر فناوری بلاکچین سروکار دارند. با تکیه بر این اطلاعات می‌توان اظهار نمود که بلاکچین در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز قدرت در کشور چین است. در این میان، پکن در صدر نواحی قرار دارد که فعالیت‌ در حوزه بلاکچین در آن‌ها از تمرکز بیشتری برخوردار است، به نحوی که از ۲۰ شرکت مبتنی بر فناوری بلاکچین، ۸ شرکت در این ناحیه واقع شده‌اند. هانگ‌ژو، شن‌زن و شانگ‌های دیگر نواحی هستند که پس از پکن به ترتیب میزبان بیشتری فعالیت‌ها در زمینه بلاکچین هستند.

با در نظر گرفتن این اطلاعات، نرخ و سرعت رشد سریع بکارگیری فناوری بلاکچین در چین به وضوح مشخص است؛ به همین دلیل، مشاهده تغییراتی اساسی از سوی این کشور در آینده نزدیک نباید چندان دور از ذهن باشد. چین در حال حاضر یکی از قدرت‌های اقتصادی جهان است و به همین دلیل تأثیری اساسی بر اقتصاد جهانی دارد؛ با این اوصاف، با گسترش فعالیت در حوزه بلاکچین بایستی انتظار داشته باشیم که قدرت و نفوذ این کشور پر جمعیت در سطح بین‌المللی افزایشی اساسی داشته باشد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید