معرفی سیستم سیویک

۱۶ تیر ۱۳۹۸


در صنایع رمزارز و فناوری بلاکچین، اتریوم (Ethereum) در حال حاضر جایگاه دوم را به لحاظ ارزش بازار در اختیار دارد؛ یکی از دلایل اصلی پشت این موفقیت، وجود قابلیت‌های افزوده نظیر امکانات پیشرفته برای اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و توسعه و پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) بوده است. از جمله کاربردهای برجسته و مورد توجه در این زمینه، سیستم‌های اطلاعات هویتی و مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند. در این مطلب قصد داریم تا یکی از سیستم‌هایی را برای شما معرفی کنیم، که با تکیه بر این قابلیت‌های افزوده توانسته به محبوبیت و کاربری ویژه‌ای دست پیدا کند.

معرفی سیویک

به طور خلاصه، سیویک (Civic) سیستمی متشکل از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز است که بر روی شبکه اتریوم توسعه یافته و هدف اصلی آن، تأیید و درخواست اطلاعات مربوط به هویتی می‌باشد. نظیر غالب سیستم‌های موجود بر روی شبکه اینترنت، حساب‌های کاربری بلاکچین نیز گمنام یا شبه گمنام هستند؛ این بدان معناست که تشخیص واقعی یا غیر واقعی بودن هویت دارنده حساب بسیار دشوار و یا حتی غیر ممکن می‌باشد.

هدف پروژه سیویک، ایجاد فناوری است که به افراد امکان می‌دهد با استفاده از فناوری بلاکچین اطلاعات هویتی خود نظیر سن را اثبات کنند. کل سیستم سیویک متکی بر سه مؤلفه اصلی کاربران، درخواست دهندگان و تأیید کنندگان است. در این سیستم، کاربر فردی است که قصد اثبات بُعد یا ابعادی از هویت نظیر، سن خود را دارند. در طرف دیگر، درخواست دهندگان قرار دارند که برای ارائه خدمات و کالای مورد نیاز کاربر، درخواست دریافت اطلاعات هویتی مورد نظر را دارند. نهایتاً، تأیید کنندگان سازمان‌هایی مورد اعتماد و امین هستند که وظیفه تصدیق و تأیید اعتبار اطلاعات هویتی کاربر را برای درخواست دهنده عهده‌دار هستند.

اطلاعات هویتی موجود بر روی سیستم سیویک را می‌توان به طور مکرر مورد استفاده قرار داد؛ بعلاوه، این اطلاعات را می توان بر روی تلفن همراه کاربر ذخیره نمود تا اختیار آن بطور تمام و کمال در اختیار کاربر باقی‌ بماند. به همین دلیل، کاربران می‌توانند با استفاده از کلید خصوصی (Private Key) و اثر انگشت خود برای تأیید تراکنش‌ها، اطلاعات مورد نظر خود را با افراد محدودی که مد نظر دارند به اشتراک بگذارند.

‌‌

‌پیشینه

سیستم سیویک برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ توسط جاناتان اسمیت و وینی لینگهام بنیان گذاشته شد. وینی لینگهام که اصالتاً اهل آفریقای جنوبی بود، بخشی از شهرت خود را به عنوان یک ستاره تلویزیونی بدست آورده بود. او در برنامه‌ای که لانه اژدها و خانه کوسه نام داشت، هر دو نقش اژدها و کوسه را بر عهده داشت. موضوع اصلی این برنامه، رقابت برای دستیابی به عنوان کارآفرین برتر بود؛ ایده‌های خاص برندگان این برنامه تلویزیونی نهایتاً به مخترعین و مبتکرین ارجاع داده می‌شدند. فروش توکن سیویک در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ خاتمه یافت و در نتیجه، ۳۳ میلیون دلار آمریکا سرمایه را برای این سیستم فراهم آمد. در ماه می سال بعد، برای اولین بار سن قانونی کاربری برای خرید آب‌جو از دستگاه فروش خودکار با استفاده از سیستم سیویک اثبات شد. نهایتاً در ماه مارچ سال ۲۰۱۹، سیستم پرداخت سیویک (Civic Pay) در آفریقای جنوبی به بهره‌برداری رسید که از طریق آن، کاربران می‌توانستند پس از اثبات قانونی بودن سن خود با استفاده از توکن‌های سیویک (CVC) نسبت به خرید آب‌جو اقدام کنند.

ویژگی‌ها

در راستای تسهیل و تسریع فرایند اثبات هویت، کاربران سیویک بایستی اسناد هویتی نظیر گذرنامه یا گواهی‌نامه رانندگی خود را یک‌ مرتبه در سیستم آپلود کنند. به مجرد تکمیل اطلاعات هویتی بر روی سیویک، کاربران می‌توانند هویت خود را به تمامی سازمان‌هایی که از سیویک استفاده می‌کنند به اثبات برسانند. در سوی دیگر، به منظور حراست از اطلاعات شخصی کاربر، تمامی داده‌ها بر روی دستگاه موبایل کاربر ذخیره شده و هیچ بخشی از این داده‌ها بر روی سرورهای سیویک ذخیره نمی‌شوند.

در حال حاضر سیویک برروی پروژه‌ای برای توسعه اپلیکیشن پرداخت خود با عنوان Civic Pay کار می‌کند؛ این اپلیکیشن به کاربران امکان خواهد داد تا هویت خود را اثبات کرده و به طور همزمان، هزینه خریدهای خود را پرداخت کنند. این قابلیت برای مواردی که محدودیت سنی برای خرید برخی اقلام یا خدمات وجود دارد از کارایی برجسته‌ای برخوردار می‌باشد؛ بعلاوه، با استفاده از رمزارزها برای پرداخت، اپراتورهای دستگاه‌های فروش خودکار می‌توانند از پرداخت کارمزدهای گزاف فرایندهای اعتباری معاف شده و فروش خود را در ازای مقادیر اندکی از ارزهای دیجیتال ترتیب دهند. اگرچه در ابتدا این اپلیکیشن فقط از توکن سیویک پشتیبانی می‌کرد، اما استفاده از سکه‌های ثابت (Stablecoin) دیگر نیز قرار است در این سیستم میسر شود.

آینده

بر اساس برنامه‌های آتی، سیویک قصد دارد بخش عمده تمرکز خود را بر استفاده از فناوری بلاکچین و سیستم سیویک در دستگاه‌های فروش خودکار قرار داده و با استفاده از اپلیکیشن پرداخت خود، رابطه‌ای یکپارچه میان پرداخت با استفاده از رمزارزها و تصدیق هویت ایجاد کند. چندی پیش این شرکت خبر از همکاری با ۱۲ شرکت و سازمان داد که این شرکاء اختیار بیش از یک میلیون دستگاه فروش خودکار متصل به اینترنت را در اختیار دارند. سیویک امیدوار است با تکیه بر چنین همکاری‌هایی بتواند امکان فروش اقلامی نظیر مشروبات الکلی، دخانیات و ماریجوانا که مشمول محدودیت سنی هستند را از طریق دستگاه‌های فروش خودکار فراهم آورد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید