آگِر

۱۷ فروردین ۱۳۹۸

 augur coin-arznameh

«آگر، گویی جادویی برای پیشگویی»

 

بسیاری از بلاکچین‌ها اهدافی عمومی نظیر ارائه خدمات پرداخت به صورت گمنام یا ایجاد پلتفرمی برای توسعه اپلیکیشن‌های توزیع شده (DApp) را دنبال می‌کنند؛ در این میان، برخی دیگر از شبکه‌های بلاکچین و توکن‌های آن‌ها مسیری متفاوت و اهدافی جالب‌تر را انتخاب نموده‌اند. آگر (Augur) که یکی از این شبکه‌ها است، در ابتدا در قالب پلتفرمی برای شرط‌بندی توسعه یافت؛ با گذر زمان، ماهیت آن اندکی تغییر پیدا کرد و عملکرد آن بیشتر شبیه به پیشگویی شد. هدف از طراحی آگر، استفاده از خرد جمعی برای رسیدن به پیش‌بینی‌هایی دقیق (حتی دقیق‌تر از پیش‌بینی‌های متخصصین) در زمینه‌های مختلف، از نوسانات بازار گرفته تا نتایج مسابقات ورزشی بوده است.

 

آگر چیست و چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که در بالا گفته شد، آگر بستری برای شرط‌بندی است که کاربران آن برای شرکت در شرط‌بندی، بایستی از رمزارز این بلاکچین، یعنی رِپ که با نماد REP عرضه شده است استفاده کنند. افرادی که بر روی نتیجه درست شرط‌بندی کرده‌اند، پاداشی بیش از میزان رِپ هزینه شده به عنوان گرویی را دریافت می‌کنند؛ در سوی دیگر، بازندگان پاداش و گرویی خود را از دست خواهند داد. محصول چنین سیستمی، یک بازار غیر متمرکز برای پیش‌بینی است. کاربران می‌توانند پرسش‌های مد نظر خود را بر روی این پلتفرم قرار داده تا سایر کاربران پاسخ آن‌ را با تکیه بر خرد جمعی پیدا کنند؛ پاسخ به دست آمده از این طریق به لحاظ آماری از نظر هر متخصصی دقیق‌تر و صحیح‌تر خواهد بود.

یکی از پرسش‌های کلیدی که در برخورد به چنین پلتفرمی در ذهن شکل می‌گیرد این است که آیا دقت و صحت پاسخ‌های ارائه شده توسط آگر واقعاً بیش‌تر از نظر کارشناسان خبره است؟ جالب است بدانید که برای سالیان متمادی، دقت فوق‌العاده پیش‌بینی‌های مبتنی بر خرد جمعی مورد تأیید بوده و همواره تلاشی بر استفاده از این روش ارزشمند بوده است. حتی سازمان‌های بزرگی نظیر دارپا (DARPA) و سازمان اطلاعات ایالات متحده (CIA) در سال ۲۰۰۱ پروژه‌هایی را در این راستا راه‌اندازی کردند؛ اما در سال ۲۰۰۳ این پروژه‌ها به عنوان اتلاف میلیون‌ها دلار سرمایه تأمین شده از مالیات برای «ساخت قمارخانه‌ای برای تشخیص تروریسم» در نظر گرفته شده و نهایتاً تعطیل شدند.

خوشبختانه با ظهور فناوری بلاکچین، امکان توسعه پلتفرمی کارآمد، مقرون بصرفه و منعطف را برای پیش‌بینی امور و رسیدن به پاسخ در حوزه‌های مختلفی شامل تروریسم، مسابقات ورزشی، سیاست و دیگر مسائل حائز اهمیت فراهم آمده است. آگر نمود بارز و مجسّم چنین پلتفرمی است. در آگر، کاربران برای سپردن گرویی (Bet) در فرایند شرط‌بندی در ابتدا نسبت به خرید «سهم» اقدام می‌کنند؛ در ادامه، بر روی هر پیش‌بینی یک برچسب قیمت نصب می‌شود که نشان دهنده احتمال وقوع آن پیش‌بینی است. در حقیقت بهای نمایش داده شده بر روی برچسب قیمت پیش‌بینی‌ها، نشان دهنده نظر جمعی دیگر شرکت‌ کنندگان نسبت به احتمال مورد نظر است.

سیستم آگر به نحوی طراحی شده که به برای پاسخ‌های مطمئن‌تر، وزن بیشتری را قائل شده و از این طریق شرکت‌ کنندگان را به تحقیق بیشتر و کاربران آگاه‌ را به شرط‌بندی‌های بزرگ‌تر ترغیب می‌کند. طی این فرایند، پیش‌بینی‌ها نسبت به احتمالات قبلی به طور پیوسته بروزرسانی می‌شوند؛ این امر بدان دلیل است که تمامی سهام خریداری شده برای شرکت در هر شرط‌بندی از رابطی عبور می‌کند که بهای پیش‌بینی‌ها را بر اساس خریدهای قبلی سهام تعدیل می‌کند. به زبان ساده‌تر، هر چه ریسک پیش‌بینی بیشتر و محدودیت آن کم‌تر باشد، پاداش آن بیشتر خواهد بود. فرایند فوق‌الذکر از طریق ریاضی قابل اعتماد بودن و پایدار بودن سیستم را تضمین می‌کند. چنین فرایندی قابل دستکاری نبوده و به همین دلیل صحت، صداقت و منصفانه بودن پاسخ ارائه شده توسط سیستم قابل اثبات می‌باشد.

 

خرید و فروش آگر

این رمزارز را نیز مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال می‌توان با مراجعه به صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) تهیه و یا مبادله نمود. برای فروش این توکن کافیست کاربر به پلتفرمی که موجودی خود را بر روی آن نگهداری می‌کند مراجعه نموده و تراکنش مورد نظر خود را تکمیل کند. در صورتی که کاربر برای نگهداری توکن آگر از کیف پول رمزارز (Wallet) استفاده می‌کند، می‌تواند به سادگی یکی از پلتفرم‌هایی که در فهرست کیف پول آمده‌ است را انتخاب کرده و فرایند مورد نظر خود را ترتیب دهد. توجه داشته باشید که مبادله توکن آگر با ارزهای رایجی نظیر دلار و یورو به طور مستقیم میسر نیست و برای این کار، کاربر بایستی در وهله اول موجود مورد نظر خود را بیتکوین (Bitcoin) یا اتریوم (Ethereum) تبدیل کند.

 

ابعاد قابل توجه آگر

توکن رِپ در حقیقت یک توکن ERC20 است که در اصل به عنوان مجوز استفاده از پلتفرم و همچنین ارز رایج آگر عمل می‌کند. این توکن در پلتفرم آگر برای خرید سهم و همچنین پرداخت هزینه‌های اندک برای راه‌اندازی و شرکت در پیش‌بینی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر ویژگی‌های آگر نیز می‌توان به محدودیت ۱۱ میلیونی برای عرضه سکه، عدم تعبیه قابلیت استخراج یا ماینینگ و همچنین تقسیم‌پذیری رمزارز این پلتفرم به واحد‌های خُردتر اشاره نمود.

از آن‌جایی که آگر یکی از پلتفرم‌های ساده و مبتنی بر فناوری بلاکچین است، از دید بسیاری از کاربران این بستر جایگزینی بسیار مناسب برای اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های شرط‌بندی بوده به دلیل شفافیت بالا می‌توانند به آن اعتماد کنند. علاوه بر این، هزینه مشارکت در شرط‌بندی‌های برگزار شده در آگر در قیاس با وب‌سایت‌های متداول شرط‌بندی بسیار کم‌تر است.

معاملات آتی نیز در حقیقت ماهیت شرط‌بندی دارند؛ اگر کاربر دارایی خریداری شده را برای مدتی طولانی‌تر نگه دارد، بهای آن افزایش نشان خواهد داد، حال آن که فروختن دارایی در بازه زمانی کوتاه موجب کاهش قیمت می‌شود. آگر به رغم شباهت بسیار زیاد خود به معاملات آتی، قصد مختل کردن آن‌ را داد. با وجود این که صحبت‌های بسیار زیادی در رابطه با معاملات آتی رمزارز زده می‌شود، اما در واقع تعداد کم‌ از این معاملات صورت می‌پذیرد که آگر کمر به مختل کردن همین اندک تعداد بسته است.

در سوی دیگر، شرط‌بندی یا به زبان عامیانه «قمار»، در سرتاسر جهان مشمول قوانین و مقررات بسیاری مختلفی بوده که همین امر برای سوداگران دغدغه‌های مختلفی را به همراه دارد؛ آن‌ها هنوز نمی‌دانند که آیا این پلتفرم می‌تواند از محدودیت‌های سخت‌گیرانه و موانع دولت‌ها و حکومت‌ها دور بماند!