بَت

۱۰ آذر ۱۳۹۷

arznameh-bat
بَت (BAT) یا بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token)، وعده‌ داده که به یکی از پرکاربردترین توکن‌های عصر ما تبدیل خواهد شد.

برای درک‌کردن چرایی این قضیه، ما به بررسی جنبه‌های مختلف این مسئله نظیر اینکه: توکن BAT چیست و چه مصارفی دارد و همچنین مرورگر بریو (Brave)  چیست، خواهیم پرداخت.

به‌صورت خلاصه می‌توان گفت: توکنِ BAT، یک توکن بومی و متنبی بر اتریوم (Ethereum) است که به پیشرفت پروژۀ بریو (Brave)کمک می‌کند.

اگر شما از نرم‌افزارهای کامپیوتر مطلع هستید، احتمالاً راجع‌ به بریو شنیده‌اید. مرورگری حریمِ خصوصی‌گرا، که هدفش مطمئن‌ ساختن کاربران اینترنت از محافظت‌شدنشان دربرابر تبلیغات نسل سوم و ردیاب‌هاست.

پروژه بریو (Brave)

پروژه بریو با کمک توکن‌های مخصوص خود، سعی دارد که یکی از بنیادی‌ترین مشکلات دنیای تبلیغات دیجیتال را حل کند. مأموریت پروژه بریو، بازسازی جایگاه ویران‌ شده دنیای تبلیغات دیجیتال است.

به بیان ساده‌تر، علاوه‌ بر مسئله بی‌توجهی به‌ حریم خصوصی کاربر، میدان تبلیغات دیجیتال منحصر به دو شرکت بزرگ شده است: گوگل و فیس بوک.

این شرکت‌ها، به‌تنهایی، تقریبا ¾ از همه سود عاید از تبلیغات آنلاین را دریافت می‌کنند.

این توکن برای از میان برداشتن واسطه‌ها، در فرایند تبلیغات، طراحی شده‌ است.کاربران با توجه مداوم (چنان‌که در اسم این برند هم واژه توجه  “attention”وجود دارد) به تبلیغ‌ها، توکن جایزه می‌گیرند. این توکن همچنین برای پرداخت‌کردن به ناشرانی که مستقیما درآمد تبلیغ را دریافت می‌کنند، استفاده می‌شود.

تبلیغ‌کنندگان، به کمک قراردادهای هوشمند، تبلیغ‌ها را همراه با توکن پرداختی، به صورت مهر و موم ‌شده، برای کاربران ارسال می‌کنند. زمانی که کاربری تبلیغ معین را تماشا کند، راهی برای گرفتن توکن پرداختی، دریافت می‌کند. قسمت باقی‌مانده از توکن پرداختی، به ناشر منتقل می‌شود.

چنین سیستمی، برای همه‌ بخش‌های مرتبط، مفید است. کاربران می‌توانند بصورت ناشناس و خصوصی وب‌گردی کنند و با توجه‌کردن (به تبلیغ‌ها) کسب درآمد کنند و ناشران می‌توانند راه کسب درآمدی را که معمولاً به‌وسیله واسطه‌ها و رباط‌ها گم می‌شود، بازیابند. سرانجام، تبلیغ‌کنندگان آمار بهتری از کمپین‌های تبلیغاتی‌شان به دست می‌آورند.

ویژگی‌های مثبت و منفی

ویژگی‌های مثبت

چنانکه قبلا اشاره شد، درواقع یکی از بزرگ‌ترین امتیاز های این توکن، درهم‌ریختن نظام فعلی تبلیغاتی‌ است. این فرآیند، مبادلات تبلیغاتی با واسطه را حذف می‌کند. نه تنها هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه کیفیت تجربه‌ کاربر را، به‌خوبی افزایش می‌دهد.

با این حساب، این توکن سیستمی را طراحی می‌کند که از طریق آن، تبلیغ‌کنندگان و کابران می‌توانند متقابلاً از خواسته‌های یکدیگر منتفع شوند.

در نتیجه، تبلیغ‌ها و ردیاب‌های مسدود شده، نه ‌تنها حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کنند، بلکه سرعت مرورگر بریو را هم، تاحد مطلوبی، افزایش می‌دهند.

مرورگر بریو با اینکه مبتنی بر کروم است، بسیار سریع تر از گوگل کروم معروف (در اکثر وب‌سایت‌های خبری)، عمل می‌کند.

ویژگی‌های منفی

یکی از اشکالات‌ اصلی، این واقعیت است که این توکن تا اندازه‌ای متکی به موفقیت مرورگر بریو است. به بیان ساده‌‌تر، اگر مردم از مرورگرها روی‌گردان شوند، این توکن بلا استفاده خواهد شد.

مسئله اصلی این است که بیشتر کاربران تا اندازه‌ای از آسیب تبلیغ‌ها و ردیاب‌های مخرب بی‌اطلاع هستند. همچنین، تبلیغ‌کنندگان ممکن است در زمان متقاعد کردن کاربران برای تبدیل ‌شدن به مشتری‌هایشان، با مشکلاتی روبرو بشوند.

بیشتر مردم، از مرورگر بریو تنها برای قابلیت مسدودکردن تبلیغاتش و ذخیره‌کردن پول، با صرفه‌جویی درمصرف ترافیک (data)، استفاده می‌کنند. مسئلۀ مهم دیگر، این واقعیت است که مرورگر بریو در رقابت سختی با مرورگرهایی نظیر: فایرفاکس (Firefox)، گوگل کروم (Google Chrome)، اوپرا (opera) و سافاری (safari) قرار دارد.

ویژگی‌ها

بیسیک اتنشن توکن (Basic Attention Token) در دنیای “رمزارزها” به‌عنوان یکی از توکن‌های سودمحور ظهور کرده است.

این توکن برای طراحی‌ یک راه‌حل خیلی خوب، برای حل یکی از مشکلات دنیای واقعی، استفاده می‌شود، اما ممکن است تا زمانی‌که این توکن برای بدست آوردن توجه کاربرانش، تدبیری بیاندیشد، قدری زمان ببرد.

اگر همه چیز خوب پیش برود، بت (BAT) قطعاً راه تهیه و تدارک تبلیغات را عوض خواهد کرد و تبلیغ‌کنندگان و کاربران با یکدیگر تعامل بهتری خواهند داشت.

اخبار مرتبط

خبرخوان: شرکت HTC به زودی گوشی مبتنی بر بلاکچین خود به نام Exodus 1 را به بازار عرضه می‌کند. نکته جالب اینجاست که که مرورگر اصلی این گوشی مرورگر Brave است. چنین کاربردی می‌تواند باعث افزایش کاربران این مرورگر گردد.

خبرخوان: مرورگر اینترنتی Brave قالب کاربری خود را دوباره طراحی کرد و در سیستم پرداخت پاداش خود نیز بهبودهایی به وجود آورد. این مرورگر اینترنتی بر پایه بلاکچین کار می‌کند و کاربر می‌تواند با دیدن تبلیغات سایت‌ها رمزارز Bat دریافت کند و یا از دیدن این تبلیغات چشم بپوشد.