بیم

۱۹ تیر ۱۳۹۸

 

 

بیم (Beam) یکی از رمزهایی است که با محوریت حراست از حریم شخصی کاربران شکل گرفته؛ به طور خلاصه، یکی از وجوه تمایز سکه بیم، اتکای آن بر پروتکل میمبل‌ویمبل (Mimblewimble) است. در واقع بیم اولیه توکنی است که بر اساس این پروتکل شکل گرفته و برای عموم عرضه شده است. به طور پیش‌فرض، تمامی تراکنش‌های صورت گرفته بر روی بستر بیم کاملاً امن بوده و طرفین تراکنش گمنام باقی می‌مانند. در این مطلب قصد داریم تا این سکه و بلاکچین آن را به طور مختصر برای شما معرفی کرده تا دیدگاه روشن‌تری نسبت به آن داشته باشید.

‌‌

‌‌

بیم چیست؟

بلاکچین بیم در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ به طور رسمی کار خود را آغاز کرد؛ این شبکه، اولین بلاکچینی بود که از پروتکل میمبل‌ویمبل استفاده کرد و پس از آن، گرین (Grin) به عنوان دومین پلتفرم مبتنی بر این پروتکل راه بیم را دنبال کرد. پروتکل بیم در محیط سی‌ پلاس‌پلاس (C++) نوشته شده که قابلیت‌هایی را به نسخه اصلی میمبل‌ویمبل اضافه می‌کند. مراحل توسعه بیم از گرین دیرتر و در ماه مارچ سال ۲۰۱۸  آغاز شد؛ همچنین، توسعه دهندگان این بلاکچین رویکردی جدی‌تر را نسبت به ساختار بیم اتخاذ کردند که تا حد زیادی متکی بر کمک‌های مالی حامیان پروژه بود. از آن زمان، تیم اصلی توسعه دهندگان این بلاکچین بر روی پروتکل میمبل‌ویمبل کار کرده و تمامی تمرکز خود را بر حراست از حریم شخصی کاربران و همچنین فراهم آوردن رابط کاربری مناسب قرار داده‌اند.

‌با توجه به جوان بودن این پروژه، چندین قابلیت در نظر گرفته شده برای بیم هنوز آماده نبوده و مراحل توسعه را طی می‌کنند؛ از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به انجام تراکنش با استفاده از پروتکل اشنور (Schnorr)، تراکنش‌های آفلاین، قابلیت حسابرسی و امکان استفاده از کیف ‌پول‌های سخت‌افزاری (Wallet) اشاره نمود. به عنوان بخشی از رویکرد خود، بیم بر هدف قرار دادن کسب و کارها تأکید داشته و در این راستا فرایند توسعه خود را به دو بخش تقسیم کرده است: هسته بیم (Beam Core) و سازگاری بیم (Beam Compliance). در حالی که بخش هسته بیم بر توسعه ابعاد فنی شبکه و ایجاد نوآوری در ساختار آن تمرکز دارد، قسمت سازگاری بیم بر روی سازگاری شبکه با فرایندهای نظارتی و حسابرسی کار می‌کند. سازگاری بیم در حقیقت به طور مستقیم کسب و کارها را هدف قرار داده و قصد دارد با حفظ حریم شخصی، با مقررات موجود برای حسابرسی سازگاری داشته باشد.

‌‌

‌نگاه نزدیک

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، بیم برای اولین بار کار خود را در ژانویه سال ۲۰۱۹ آغاز کرد؛ این شبکه که اصالتی اسرائیلی دارد، نماد BEAM را برای توکن خود انتخاب کرده است. مانند بسیاری دیگر از سکه‌ها و توکن‌های مطرح، بیم نیز مشمول عرضه محدود بوده و تنها ۲۶۲.۸ میلیون بیم منتشر خواهد شد؛ شایان ذکر است که امکان استخراج توکن‌های بیم وجود داشته و در این راستا، بلاکچین بیم از الگوریتم اجماع اکویی‌هَش (Equihash) بهره می‌برد. تا زمان نگارش این مقاله (تیر ماه ۱۳۹۸)، توکن‌های بین بر روی میز معاملات دو صرافی رمزارز (Exchange)، یعنی گِیت (Gate.io) و هات‌بیت (Hotbit) عرضه شده و خرید و فروش آن صرفاً در قبال بیتکوین (Bitcoin)، اتر (Ether) و تتر (Tether) امکان‌پذیر است. در حال حاضر تنها کیف پولی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کند، کیف پول رسمی بیم بوده که کاربران می‌توانند آن را به طور مستقیم از وب‌سایت بیم دانلود کنند.

رمزارزهای گمنام، رمزارزهایی هستند که امکان جابجا کردن وجه را به نحوی برای کاربران فراهم می‌آورند که گمنامی طرفین تراکنش حفظ می‌شود. رمزارزهای متعددی هستند که در این زمینه فعالیت کرده و برای رسیدن به این هدف از سیستم‌های متفاوتی بهره می‌گیرند؛ از جمله چنین رمزارزهایی می‌توان به مونرو (Monero) اشاره نمود که با استفاده از تراکنش‌های غیر واقعی، هویت طرفین حساب را پنهان می‌کند. همچنین، زی‌کَش (Zcash) نیز نشانی‌های طرفین مراوده را پنهان کرده و کاربران می‌توانند مبالغ مورد تراکنش را نیز به صورت انتخابی مخفی کنند. در سوی دیگر، بیم حتی مبالغ مورد تراکنش یا نشانی طرفین را نشان نمی‌دهد؛ اما در صورت نیاز، کاربران می‌توانند داده‌هایی را برای ایجاد امکان حسابرسی و مطابقت با قوانین و مقررات به تراکنش‌های خود پیوست کنند.

حرف آخر

در راستای حفظ گمنامی و حراست از حریم شخصی کاربران، بیم از پروتکل میمبل‌ویمبل بهره می‌برد؛ این پروتکل دربردارنده چندین مؤلفه کلیدی است؛ به عنوان مثال، در جایی که یکی از این مؤلفه‌ها وظیفه پنهان کردن مبالغ مورد تراکنش و سابقه سکه را عهده‌دار است، مؤلفه‌ای دیگر در حال پنهان کردن آدرس کیف پول‌های کاربران است. هر یک از این مؤلفه‌ها در اصل برای استفاده در شبکه بیتکوین طراحی شده بودند، اما میمبل‌ویمبل اولین پروتکلی بود که همه آن‌ها را گردآوری کرد و امکان عملکرد آن‌ها در کنار یکدیگر را فراهم آورد. از آن‌جایی که محصول این پروتکل با شبکه بیتکوین سازگار نبود، بلاکچین بیم از اساس مراحل طراحی و توسعه را طی نمود. به هر حال، داشتن امنیت حرم شخصی یکی از مهم‌ترین و مطلوب‌ترین ویژگی‌ها برای دارایی‌های دیجیتال است؛ اما در دنیای امروز که با سرعت در مسیر تغییر قرار گرفته است، بعید است رمزارزهایی که به طور کامل گمنام هستند بتوانند از قانون‌گذاران روی خوش ببینند! بیم با انتخاب رویکردی متفاوت قصد دارد تا از طریق فراهم آوردن امکان حسابرسی و پیروی از قوانین و مقررات، این معضل را برطرف نموده و در کنار حراست از اطلاعات و حریم شخصی کاربران خود، نظر مثبت قانون‌گذاران را نیز جلب کند.