بایننس

۱۸ آذر ۱۳۹۷

arznameh-binance

اگر حتی علاقه‌ای جزئی هم به معاملات رمزارز داشته باشید، قطعاً نام صرافی بایننس (Binance Exchange) به گوشتان خورده است. این صرافی به لحاظ حجم مراودات و معاملات صورت گرفته در آن، از سال ۲۰۱۸ به عنوان بزرگ‌ترین صرافی رمزارز در جهان شناخته شد. با چنین حجمی از تراکنش و تعداد بالای مشتریان و کاربران، داشتن توکن بومی برای این صرافی مسأله چندان عجیبی نیست.

مسلماً معرفی صرافی بایننس نیازمند وقت بیشتر خواهد بود؛ اما در این مقاله سعی داریم تا سکه بومی این پلتفرم را به طور گذرا پوشش داده و ابعاد اصلی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

بایننس‌کوین چیست؟

از آن‌جایی که صرافی بایننس از شهرت زیادی برخوردار است، بسیاری از افراد تازه وارد به دنیای رمزارزها این صرافی را خالق توکن بایننس‌کوین (Binance Coin) در نظر می‌گیرد؛ جالب است بدانید که پیش از آن‌ که بایننس به غول صرافی‌های رمزارز در جهان تبدیل شود، این پلتفرم از توکن اختصاصی خود برای تأمین سرمایه مورد نیاز برای راه‌اندازی صرافی استفاده کرد. سکه بایننس یا بایننس‌کوین در تاریخ ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۷ توسط این شبکه در قالب عرضه اولیه سکه (ICO) ارائه شد تا با فروش آن سرمایه مورد نیاز برای تأسیس صرافی تأمین گردد. این بلاکچین که نماد BNB را برای توکن خود انتخاب کرده است، برای کاربرانی که از این سکه استفاده می‌کنند مزایایی ویژه را در نظر گرفته است؛ کاربرانی که برای پرداخت کارمزد تراکنش صرافی بایننس از BNB استفاده کنند از تخفیف بهره‌مند می‌شود. این سکه بر روی پلتفرم صرافی بایننس قابل تبدیل به دیگر رمزارزها بوده و در نهایت به سکه بومی صرافی غیر متمرکز بایننس تبدیل خواهد شد.

علاوه بر این، بایننس یکی دیگر از شبکه‌هایی است که برای خود سقف تعداد سکه در نظر گرفته و با تعیین ۲۰۰ میلیون BNB، راه عرضه کنترل شده را در پیش گرفته است. نکته جالب در رابطه با این سکه این است که طبق اهداف اولیه شرکت، این سقف ظرف مدت پنج سال کوتاه‌تر شده و محدودیت تعداد سکه‌های موجود در بازار از ۲۰۰ میلیون به ۱۰۰ میلیون BNB خواهد رسید.

از ابتدا، تمامی ۲۰۰ میلیون سکه بایننس به صورت مساوی بین شرکت و عرضه اولیه سکه به صورت عمومی تقسیم شده است. بر اساس برنامه تقلیل تعداد سکه موجود، این شرکت در بازه‌های سه ماهه و به صورت تدریجی، سالیانه ۲۰ درصد از سکه‌های در گردش و موجود در بازار را بازخرید کرده و متعاقباً آن‌ها را از بین برده یا به عبارت دیگر می‌سوزاد.

 

 

کاربرد سکه بایننس

هدف اصلی از ایجاد بایننس‌کوین، ارائه خدمات ویژه شامل تخفیف کارمزد به کاربرانی است که معاملات خود را در صرافی بایننس با استفاده از این سکه ترتیب می‌دهند. این تخفیف صرفاً محدود به معاملات نبوده و تراکنش‌های برداشت، تبدیل و دیگر اشکال تراکنش‌ها نیز از این خدمات ویژه بهره‌مند می‌شوند.

در راستای سیاست بازخرید ۲۰ درصدی سکه‌های موجود در بازار، نرخ تخفیف نیز به صورت سالیانه کاهش می‌یابد:

  • سال اول: ۵۰ درصد تخفیف کارمزد
  • سال دوم: ۲۵ درصد تخفیف کارمزد
  • سال سوم: ۱۲.۵ درصد تخفیف کارمزد
  • سال چهارم: ۶.۷۵ درصد تخفیف کارمزد
  • سال پنجم: ۰ درصد تخفیف کارمزد

با چنین روندی طی گذر زمان از کارایی این سکه کاسته شده و به احتمال زیاد، پیش از رسیدن به نقطه پایانی بازخرید محبوبیت آن میان کاربران از بین خواهد رفت. صرافی بایننس قصد دارد تا در آینده یک صرافی غیر متمرکز را تأسیس کرده که در آن سکه بایننس به عنوان یکی از دارایی‌های کلیدی موجود در سایت و همچنین محصول اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) بر روی صرافی غیر متمرکز بایننس کاربرد خواهد داشت.

 

 

خرید و معامله بایننس کوین

برای تهیه این رمزارز، کاربران بایستی در وهله اول یک کیف پول دیجیتال (Wallet) داشته باشند؛ سپس با مراجعه به پلتفرم صرافی می‌توانند از فهرست ارائه شده در آن برای انتخاب بستر مورد نظر و سازگار خود استفاده کنند. با استفاده از بستر انتخابی، کافیست راهنمای گام به گام خرید، فروش یا معامله را دنبال کنند تا به تراکنش مورد نظر خود برسند.

خرید سکه بایننس در اصل برای کاربرانی مناسب است که حجم معاملات آن‌ها در این صرافی بالا بوده و تراکنش‌هایی مکرر را دارند. برای این اشخاص و افرادی قصد برداشت‌های سنگین یا معاملات بزرگ را دارند، خرید و نگهداری سکه بایننس، حتی به قیمت زیاد هم کارایی دارد. اما به یاد داشته باشید که نرخ تخفیف معاملات صورت گرفته با استفاده از این رمزارز سیر نزولی داشته و پیش از اتمام فرایند بازخرید، این سکه کاملاً بی مصرف خواهد شد.

 

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: در آخرین اخبار آمده است که اکسچنج بایننس در نظر دارد بلاکچین اختصاصی خود را برای توکن BNB راه‌اندازی کند. همچنین از این پس می‌‌توان با این توکن هتل رزرو کرد. چهارصد و پنجاه هزار هتل در جهان را می‌توان با این توکن رزرو کرد. این هتل‌ها از طریق شرکت Tripio رزرو می‌گردند. CZ رییس بایننس نیز به منظور نشان دادن تعهد خود به این اکسچنج، نشان این اکسچنج را بر روی دست خود خالکوبی کرد.