بیتکوین‌کش

۱۱ دی ۱۳۹۷

arznameh- bitcoin cash

بیتکوین‌کش چیست

از سال ۲۰۱۶ میلادی بسیاری در جامعه بیتکوین راه حل مشکل مقیاس‌پذیری بیتکوین را افزایش حجم هر بلوک بیتکوین به هشت مگابایت دانستند. تا سال ۲۰۱۷ اختلافات بسیار در این زمینه پیش آمد و اکثریت جامعه بیتکوین افزایش سایز بلوک را نپسندیدند.

در اول آگوست ۲۰۱۷ انشعابی در شبکه بیتکوین رخ‌داد و فورکی به نام بیتکوین‌کش به وجود آمد و به هر دارنده بیتکوین یک بیتکوین‌کش نیز رسید.

تفاوت‌های بیتکوین‌کش و بیتکوین در هنگام انشعاب از این قرار بود:

۱- ترتیب هش متفاوت به صورتی که بلوک‌های بیتکوین‌کش برای نرم‌افزار بیتکوین قابل شناسایی نیست.

۲- نحوه امضای تراکنش‌ها در بیتکوین‌کش با بیتکوین متفاوت است.

۳- تغییر سختی شبکه به صورت اورژانسی (EDA): در بیتکوین کش الگوریتمی وجود دارد که در صورت تغییر هش‌ریت، به سرعت سختی شبکه تغییر می‌یابد.

۴- حجم بلوک بیتکوین‌کش حداکثر تا هشت مگابایت است که از بلوک یک مگابایتی بیتکوین بیشتر است.

تفاوت‌های یک و دو تنها برای ایجاد تفاوت در بلوک‌‌ها ایجاد شده است.

شماره سه یعنی EDA باعث بروز مشکلات زیادی در بیتکوین‌کش شد. به این صورت که ماینرهای بزرگ به ماینینگ بیتکوین می پرداختند. هنگامی که این الگوریتم سختی شبکه بیتکوین‌کش را به سرعت پایین می‌آورد، سریعاً به ماینینگ بیتکوین‌کش روی می‌آوردند و می توانستند در مدتی کوتاه تعداد بلوک زیادی را بسازند و با بالا رفتن سختی دوباره به بیتکوین باز می‌گشتند. این موضوع باعث تلاطم زیاد در نرخ‌هش شبکه بیتکوین‌کش شده است.

حجم بلوک بالاتر بیتکوین‌کش باعث می‌شود که یک کامپیوتر عادی نتواند به عنوان یک نود شبکه عمل کند. از طرف دیگر این افزایش حجم باعث پایین آمدن کارمزد انتقال شده و نقل و انقال مبالغ کم را انجام‌پذیر می‌کند.

در تاریخ ۱۵ می ۲۰۱۸ ماکسیمم حجم بلوک بیتکوین‌کش به ۳۲ مگابایت افزایش یافت. در جدول زیر حجم بلوک‌های واقعی این رمزارز را مشاهده می‌کنید و می‌بینید که در بیشتر موارد حجم بلوک کمتر از یک مگابایت است و تنها در چند بلوک این حجم به بالاتر از یک مگابایت رسیده است.

رکورد بالاترین حجم هم ۴.۷ مگابایت است و به نظر می‌رسد صحبت کردن از بلوک‌های ۳۲ مگابایتی واقعگرایانه نیست.

 

نام چقدر تاثیرگذار است؟

نام رسمی این رمزارز بیتکوین‌کش است و با نماد BCH نشان داده می‌شود. دشمنان این رمزارز برای تحقیر و ابراز ناراحتی از وجود نام بیتکوین در اسم این رمزارز عبارت بیکش را برای آن عنوان می‌کنند. از طرف دیگر طرفداران دو آتشه این رمزارز عبارت بیتکوین را برای آن به کار می برند و بیتکوین‌کش را بیتکوین واقعی می‌دانند.

 

بیتکوین واقعی!

طرفداران بیتکوین‌کش این رمزارز را مطابق با خواست واقعی ساتوشی ناکاموتو می‌دانند و آن را برای پرداخت‌های خرد مناسب‌تر ارزیابی می‌کنند. این موضوع باعث سردرگمی‌هایی برای افراد می‌شود.

یکی از طرفداران مهم بیتکوین‌کش راجر ور (Roger Ver) صاحب وبسایت Bitcoin.com است. افراد زیادی از طریق جستجوی گوگل برای خرید بیتکوین به این وبسایت کشیده می‌شوند و بیتکوین‌کش را با نام بیتکوین خریداری می‌کنند. پس از اعتراض‌های فراوان این وبسایت تنها عنوان سه حرفی BCH را در پرانتز جلوی نام بیتکوین ‌آورد و حاضر به تغییر نام نگردید.

 

پنج نفر از معروفترین طرفداران بیتکوین‌کش

راجر ور (Roger Ver)

راجر ور متولد آمریکاست و یکی از اولین کسانی است که بیتکوین را قبول کرد. راجر در سپتامبر ۲۰۱۲ به همراه پنج نفر دیگر (گوین اندرسن (Gavin Andresen) و چارلی شرم (Charlie Shrem) و مارک کارپلس (Mark Karpelès) و پیتر وسنز (Peter Vessenes) و پاتریک مورک (Patrick Murck) بنیاد بیتکوین (Bitcoin Foundation) را بنیانگذاری کردند.

او در بسیاری از پروژه‌های مربوط به بیتکوین سرمایه‌گذاری کرد و شرکت خود او اولین شرکتی بود که بیتکوین را به عنوان پرداخت قبول کرد. به همین دلیل لقب مسیح بیتکوین را به او داده‌اند.

در سال ۲۰۱۴ ور به همکاری با وبسایت سیلک‌رود (SilkRoad) متهم و بازداشت شد. او ادعا می‌کند که در هنگام بازداشت برای افشای نام اعضای اصلی این وبسایت از سوی دولت فدرال آمریکا شکنجه شده است. پس از این ماجراها راجر شهروندی کشور سنت کیتس و نویس را گرفت و از شهروندی ایالات متحده آمریکا بیرون آمد. راجر ور صاحب وبسایت Bitcoin.com است و مشهورترین حامی بیتکوین‌کش است.

 

جیهان وو (Jihan Wu)

جیهان متولد چین و رییس و بنیانگذار شرکت بیت‌مین (Bitmain)‌ است. شرکت بیت‌مین بزرگترین شرکت ساخت تجهیزات ماینینگ بیتکوین است و دومین استخراج کننده بزرگ بیتکوین‌کش نیز هست. جیهان وو در زمینه ماینینگ بیتکوین هم فعال است و در مورد سهم او از ماینینگ بیتکون گمانه‌زنی‌های زیادی وجود دارد و برخی معتقدند نزدیک به نیمی از توان ماینینگ بیتکوین در استخرهایی انجام می شود که جیهان مالک آن است و به این ترتیب تهدیدی برای بیتکوین محسوب می‌شود.

 

گوین اندرسن (Gavin Andresen)

برنامه نویس متولد آمریکا است. او از اولین برنامه‌نویسان بیتکوین است و از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ برنامه نویس ارشد بیتکوین بود. در نامه خداحافظی ساتوشی ناکاموتو پروژه بیتکوین را به گوین سپرد. او از سال ۲۰۱۴ برنامه‌نویسی نمی‌کند و بیشتر به امور بنیاد بیتکوین می پردازد.

 

ریک فالکوینگ (Rick Falkvinge)

متولد سوئد و بیانگذار حزب دزدان دریایی سوئد است. به وجود آمدن این حزب باعث شروع به کار احزاب مشابه در اقصی‌نقاط جهان و در نهایت منجر به تشکیل جبهه مشترک این احزاب شد. این حزب با قوانین کپی‌رایت مخالف است و از حامیان جنبش نرم‌افزار آزاد است.

 

کریگ رایت (Craig Wright)

متولد استرالیا و برنامه‌نویس است. در سال ۲۰۱۵ او ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتوست. البته او برای این ادعا هیچ مدرکی ارائه نکرد و باعث شد لقب Faketoshi (ساتوشی تقلبی) به او داده شود.

 

جنگ هش:

پس از اختلاف نظرها در مورد آینده بیتکوین‌کش در تاریخ ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ هاردفورکی اتفاق افتاد و با دعواهای دو هفته آینده خود به جنگ هش بیتکوین‌کش معروف شد. در نتیجه این کشمکش‌ها بیتکوین‌‌کش به دو رمزارز بیتکوین‌کش (Bitcoincash ABC) و بیتکوین‌ساتوشی‌ویژن (BSV) تقسیم شد.

رمزارز بیتکوین‌کش ABC را راجر ور و جیهان وو پشتیبانی می کردند و به عنوان شبکه اصلی و با نام بیتکوین‌کش به کار خود ادامه داد. رمزارز BSV هم توسط کریگ رایت پشتیبانی می‌شد و به عنوان یک رمزارز جدید به بازار آمد.