بیتکوین اس وی

۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

 

 

 

معرفی بیتکوین ساتوشی ویژن

«بلاکچین یا مذهب!»

«بیتکوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi’s Vision)، بیتکوین (Bitcoin) اصیل است! این شبکه تمامی پروتکل‌های اصلی بیتکوین را دنبال می‌کند، آن را با ثبات نگه داشته و امکان مقیاس‌پذیری (Scalability) گسترده آن را فراهم می‌آورد. بیتکوین ساتوشی ویژن، بینش و هدف اصلی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) را که در مقاله اولیه در سال ۲۰۰۸ منتشر شد حفظ می‌کند. با هدف رسیدن به مقصد اولیه بیتکوین، این پروژه ساتوشی ویژن یا دیدگاه ساتوشی نام‌گذاری شد که به اختصار از آن با عنوان اس.وی (SV) یاد می‌شود. این رمزارز در پاسخ به شرکت کوین‌گیک (CoinGeek) که بزرگ‌ترین شرکت استخراج کننده BSV است در کنار تقاضای دیگر ماینرها توسعه یافت و قصد دارد تا انتخابی روشن را پیش روی ماینرها قرار داده و به کسب و کارها امکان دهد تا اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های خود را با اطمینان بسازند. بیتکوین ساتوشی ویژن اهداف اولیه بیتکوین را دنبال کرده و در تلاش برای رسیدن به آینده از پیش تعیین شده این رمزارز است. بیتکوینی که در شبکه اس.وی. زنده شده است می‌تواند جایگزین تمامی سیستم‌های پرداخت در جهان بوده و در کنار عملکرد خود، تجربه‌ای بهتر، هزینه‌هایی کم‌تر و سطح امنیت بالاتر را برای کاربران به ارمغان بیاورد. کسب و کارها می‌توانند به این شبکه اطمینان کرده و بر ثبات و مقیاس‌پذیری آن برای پاسخگویی به نیازهای خود کنند.»

تمامی آن چه در بالا خواندید، معرفی بیتکوین ساتوشی ویژن یا BSV بود که در وب‌سایت رسمی این پلتفرم آمده است. اما این ادعاها تا چه حد صحت دارند؟ ساتوشی ویژن تا چه اندازه توانسته به وعده‌های خود عمل کنند؟ آیا این بلاکچین تا به این اندازه قابل اعتماد است؟

در این مطلب به بررسی و معرفی این شبکه خواهیم پرداخت تا پاسخ برخی از این پرسش‌ها پیدا کنیم.

بیتکوین ساتوشی ویژن

بیتکوین ساتوشی ویژن که در صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) با نماد BSV عرضه می‌شود، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ به عنوان یکی از فورک‌های‌ (Fork) بلاکچین بیتکوین کَش (Bitcoin Cash) آغاز به کار کرد. یکی از تفاوت‌های فنی و اصلی میان BCH و BSV در این است که سایز بلوک‌ها در این شبکه جوان‌تر ۱۲۸ مگابایت است؛ این در حالی است که در شبکه بیتکوین کَش، سایز بلوک‌ها بر روی ۳۲ مگابایت تنظیم شده است. این امر به بلاکچین بیتکوین ساتوشی ویژن امکان می‌دهد تا حجم بالاتری از تراکنش‌ها را در زمان کم‌تری پردازش کند که در دنیای رمزارزها می‌توان این قابلیت را برجسته قلمداد کرد. علاوه بر این، توان پردازشی بالاتر می‌تواند موجب شود تا این شبکه در آینده بتواند پذیرای قابلیت‌های بیشتری باشد؛ در صورتی که محبوبیت این رمزارز و پلتفرم در آینده از بیتکوین (BTC) و بیتکوین کَش (BCH) پیشی گیرد، بلاکچین آن قادر خواهد بود تا سطح بالاتری از تراکنش‌ها را مدیریت کند. به هر حال، اندازه بزرگ‌تر بلوک در این شبکه در حال حاضر کارایی چندانی نداشته و بر چگونگی استفاده از آن تأثیر قابل ملاحظه‌ای ندارد.

دومین ویژگی کلیدی بیتکوین ویژن ساتوشی این است که توسعه دهندگان آن در تلاش برای رسیدن به مدلی متمرکزتر با قابلیت تجاری بالاتر برای رشد سکه این پلتفرم هستند؛ این شبکه در آینده برای پردازش سایز بزرگ بلوک‌های خود وابستگی اساسی به مزارع بزرگ استخراج رمزارز (Mining Farm) خواهد داشت.

در سوی دیگر، این بلاکچین ادعا می‌کند «بیتکوین حقیقی» است! این شبکه ادعا می‌کند که هدایت آن در دست کریگ رایت (Craig Wright) است؛ به عقیده بسیاری، رایت همان ساتوشی ناکاموتو است! یکی از اصولی که پیروان بیتکوین ساتوشی ویژن به آن باور دارند این است که بیتکوین و بیتکوین کَش راه حقیقی خود را گُم کرده‌اند و با گذر زمان ابعاد فناوری آن‌ها فلج شده است.

مکتب ساتوشی ویژن

به عنوان یکی از ویژگی‌های BSV، می‌توان به امکان استفاده از کیف پول‌های (Wallet) سازگار با بیتکوین کَش برای نگهداری آن اشاره نمود. این پلتفرم بر اساس طرح اولیه ساتوشی ناکاموتو توسعه یافته و در فرایند توسعه آن سعی شده تا این شبکه هر چه بیشتر به جزئیات دیدگاه اولیه ساتوشی وفادار باشد. از دیدگاه توسعه دهندگان این بلاکچین، هرگونه انحرافی از مسیر اصیل ساتوشی یک نقص تلقی شده و به نوعی به آن به عنوان یک «کُفر» نگاه می‌کنند! مریدان این بلاکچین عقیده دارند که فقط یک بیتکوین حقیقی وجود دارند و تمامی دیگر بلاکچین‌هایی که نام بیتکوین را به دوش می‌کشند محکوم به شکست هستند.

در نظر یکی از این مریدان آمده است که «با معرفی و اعمال سِگ‌ویت (Segwit) در سال گذشته، روح بیتکوین در BTC برای همیشه مُرد. اگر چه اصالت بیتکوین هنوز در بیتکوین کَش وجود داشت، اما با ظهور بیتکوین ای.بی.سی. Bitcoin ABC)، BCH) نیز راه خود را گُم کرد. اگر بیتکوین ساتوشی ویژن سرسختانه بر اصول خود پایبند نماینده بود، با ظهور بیتکوین ای.بی.سی. دیگر اثر از بیتکوین اصیل باقی نمی‌ماند.»

جمع‌بندی

به طور کلی، رمزارزها به عنوان دارایی‌هایی با ضریب ریسک بالا طبقه‌بندی می‌شوند و بیتکوین ساتوشی ویژن از این امر مستثنی نیست. یکی از دغدغه‌هایی که همواره در رابطه با این شبکه وجود دارد، مسأله امکان‌پذیری ابعاد فنی است که تیم توسعه دهندگان برای این پلتفرم در نظر گرفته‌اند. گذشته از مسأله امکان‌پذیری، توانایی تیم توسعه دهندگان در اجرای صحیح آن‌ها هم چندان قطعی نیست. نکته دیگری که نباید از ذهن جا بماند این است که در حال حاضر استخراج BSV تا حد بسیار زیادی متمرکز است و از آن‌جایی که این شبکه بر همین اساس طراحی شده است، ممکن است با گذر زمان سطح این تمرکز افزایش یابد. شایان ذکر است که پایداری و قابل اعتماد بودن بیتکوین ساتوشی ویژن بیش از این که ریشه در واقعیت داشته باشد، از باور و عقیده متعصّبانه پیروان آن نشأت می‌گیرد و به همین دلیل اثبات ادعاهای آن بسیار دشوار است.