بیتکوین

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh- bitcoin

 

 

محال است صحبت از رمزارزها باشد و نام بیتکوین (Bitcoin) مطرح نشود. این رمزارز که بعنوان پدر دیگر ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، راه خود را از شروعی ناچیز و به هدفت مختل کردم تسلط و کنترل کامل دولت‌ها بر امور مالی جامعه آغاز کرد؛ اما ظرف مدتی نه چندان طولانی، این فناوری توانست مانند طوفانی در تمام دنیا محبوبیت پیدا کرده و شیوه تفکر مردم را در رابطه با پول تغییر دهد. این رمزارز در مدت کوتاهی توانست جایگاه خود را در اقتصاد جهان پیدا کرده و به یکی از مراکز قدرت دنیای مالی تبدیل شود. هر روزه بر تعداد کسب و کارها، سازمان‌ها و حتی دولت‌هایی که این رمزارز و شبکه بلاکچین آن را به عنوان یکی از اعضای خانواده مالی می‌پذیرند افزوده می‌شود. شاید بتوان گفت این سطح از محبوبیت و موفقیت ورای تصور و انتظار خالقان بیتکوین بوده است. در این مطلب سعی داریم مطرح‌ترین سکه دیجیتال جهان را به طور مختصر برای شما معرفی کنیم.

 

بیتکوین چیست؟

مفهوم بیتکوین برای اولین بار در مقاله‌ای تحت عنوان «بیتکوین، یک سیستم پول الکترونیک همتا به همتا» توسط خالق این رمزارز، یعنی ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) منتشر شد. در این مقاله، ساتوشی که تا به امروز هویت حقیقی او مشخص نشده، این فناوری را به عنوان «سیستمی برای تمرکز زدایی (Decentralization) بخش مالی و به هدف برگرداندن قدرت به دست مردم از طریق یک سیستم تراکنش کاملاً دیجیتال» تعریف کرد که بعدها این سیستم تحت عنوان «بلاکچین» شناخته شد. در ژانویه سال ۲۰۰۹، اولین بلوک (Block) به ارزش ۵۰ بیتکوین توسط ساتوشی استخراج شد. بر اساس شایعات، ساتوشی که هنوز هم به طور مستقیم در توسعه بیتکوین نقش اساسی دارد در آن زمان چیزی بالغ بر یک میلیون بیتکوین استخراج کرده بود که ارزش آن تنها ظرف مدت هشت سال به حدود ۵.۸ میلیارد دلار آمریکا رسید!

 

اما بیتکوین چگونه کار می‌کند؟

پیش از آن که به نحوه عملکرد بیتکوین بپردازیم، بهتر است نگاهی سطحی به فناوری بلاکچین داشته باشیم.

ساتوشی هدفی بسیار ساده را از خلق مفهوم بلاکچین و بیتکوین دنبال می‌کرد؛ به گفته او، «ما نیازی به سازمان‌ها و نهادهای متمرکز (نظیر بانک مرکزی) نداریم که اختیار و کنترل پول ما را به دست بگیرند.» در راستای رسیدن به این هدف، بیتکوین پا به عرصه وجود گذاشت که به عموم مردم امکان می‌داد با تکیه بر استفاده از رمزارزها (Cryptocurrency) و دفاتر کل عمومی (Public Ledger) اختیار پول خود را در دست بگیرند. بصورت کلی، رمزارزها و دفاتر کل عمومی در کنار یکدیگر با نام کلی بلاکچین شناخته می‌شوند.

فرض کنید سه نفر به طور مرتب با یکدیگر مراوده مالی دارند، اما می‌خواهند بدون انجام پرداخت این مراودات را ترتیب دهند؛ بنابرین، تصمیم به استفاده از دفتر کل می‌گیرند که در آن میزان پولی که هر یک از این اشخاص دارد درج شده و بعد از هر مراوده یا به عبارت دیگر بعد از هر تراکنش، میزان دارایی هر فرد بروزرسانی می‌شود. در انتهای هر ماه، این سه نفر حساب‌ها را مورد رسیدگی قرار داده و پرداخت‌ها را به صورت عملی ترتیب می‌دهند. مسأله‌ای که در چنین شرایطی با آن مواجه هستیم این است که سه نفر طرف این تراکنش‌ها بایستی برای درج تراکنش‌ها و بروزرسانی دفتر کل به یکدیگر اطمینان کنند. برای مرتفع نمودن این مسأله، آن‌ها دفتر کل را به نفر چهارم واگذار می‌کنند که در تراکنش‌ها ذینفع نبوده و به همین دلیل می‌توان به صداقت او اطمینان داشت. بلاکچین در حقیقت نفر چهارم داستان ما است که تمامی طرفین تراکنش می‌توانند به سادگی به آن اطمینان کنند.

تمامی تراکنش‌هایی که با استفاده از بیتکوین صورت می‌پذیرند، در یک دفتر کل دیجیتال ثبت می‌شوند. هر سطر از این دفتر کل، محتوی نشانی طرف فرستنده، نشانی طرف دریافت کننده و میزان بیتکوین مورد تراکنش است. علاوه بر این‌ها، برای اطمینان از صحت نشانی‌ طرفین تراکنش، اطلاعات امنیتی نیز در این قسمت درج شده‌اند. هر سری از تراکنش‌ها در کنار یکدیگر بعنوان یک بلوک (Block) شناخته می‌شوند که در حقیقت می‌توان هر بلوک را به یک صفحه از دفتر کل تشبیه کرد. ماینرها (Miner) می‌توانند بلوک‌های محتوی تراکنش‌ها را استخراج کنند؛ متعاقباً هر بلوک استخراج شده بصورت زنجیره‌وار (Chain) به بلوک قبل از خود پیوست می‌شود. به مجموعه این زنجیره بلوک‌ها، بلاکچین گفته می‌شود.

 

استخراج بیتکوین و تأیید بلوک

مشکل دیگری که با استفاده از بلاکچین برطرف می‌شود، مسأله تأیید تراکنش‌ها است. از آن‌جایی که هدف اصلی و اولیه این فناوری از بین بردن تمرکز قدرت و نیاز به اعتماد به نهادی متمرکز بوده است، نیاز به سیستمی است که بتواند وظیفه تأیید صحت تراکنش‌ها را بر عهده بگیرد. شبکه بیتکوین با ایجاد سیستم استخراج یا ماینینگ، این معضل را برطرف نمود. ماینرها در حقیقت افرادی متخصص هستند که با استفاده از دستگاه‌های ماینر که می‌توانند آسیک (ASIC) یا ریگ‌های پردازنده گرافیکی (GPU Rig) باشند، بلوک‌های تراکنش را دریافت کرده و با حل کردن پازل ریاضی پیچیده‌ای به نام تابع هَش (Hash Function)، صحت اطلاعات ذخیره شده در بلوک را تأیید می‌کنند.

با اتمام فرایند استخراج که در حقیقت همان حل کردن تابع هش است، ماینری که بلوک را استخراج کرده آن را به بلوک‌های پیشین متصل می‌کند که در ازای انجام این‌ کار، مبلغی اندک را به صورت بیتکوین دریافت می‌کند که به آن پاداش (Reward) گفته‌ می‌شود. امروزه فرایند استخراج بیتکوین بسیار پیچیده شده و ماینرها رقابت سنگینی را بایستی پشت سر بگذارند؛ در این میان افرادی که از آسیک‌های قدرت‌مندتر استفاده می‌کنند، شانس بیشتری را برای تحصیل درآمد بالاتر دارند؛ در غیر این صورت، هزینه‌های سنگین انرژی تمامی سود آن‌ها را از بین خواهد برد.

 

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: نهاد نظارت بر بازار آمریکا (SEC) تصمیم‌گیری در مورد صندوق قابل معامله بیتکوین (ETF) را دوباره به تعویق انداخت. این نهاد بیش از پنج بار این تصمیم‌گیری را به تعویق افکنده است. این نهاد ماه فوریه در مورد صندوق قابل معامله بیتکوین تصمیم‌گیری می‌نماید.

خبرخوان: کافه‌های زنجیره‌ای استارباکس از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیتکوین قبول می‌کنند. نکته جالب توجه این است که علاوه بر خرید قهوه با بیتکوین مشتریان می‌توانند بیتکوین‌های خود را در این کافه‌ها نقد کنند. پیش‌بینی میشود این موضوع باعث همه‌گیر شدن استفاده از بیتکوین در آمریکا شود.

خبرخوان: وبسایت سفارش غذای Hungry.dk بیتکوین می‌پذیرد. این وبسایت با بیش از ۱۵۰۰ رستوران دانمارکی قرارداد دارد، و انتظار می‌رود باعث استفاده بیشتر از بیتکوین در آن کشور شود.

خبرخوان: شهروندان ایالت اوهایو آمریکا از این پس می‌توانند مالیات خود را به صورت بیتکوینی پرداخت کنند. این ایالت این نوع پرداخت را ساده و کم‌هزینه دانست. ایالت‌های آریزونا و جورجیا نیز به دنبال تصویب چنین قانونی هستند.

خبرخوان: سوال What is Bitcoin پراستفاده‌ترین سوال موتور جستجوی گوگل در سال جاری بوده است. با وجود افت قیمت بیتکوین، میزان جستجو‌های مرتبط با بیتکوین در سراسر جهان به شدت بالا رفته و این موضوع تنها محدود به یک منطقه جغرافیایی نیست.

خبرخوان: رییس جدید ستاد کارکنان کاخ سفید از طرفداران سرسخت بیتکوین است. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا میک مولوینی را به این مقام منصوب کرد. بسیاری امیدوارند که او بتواند در تنظیم مقررات و قوانین به سود بلاکچین فعال باشد.

خبرخوان: به گفته کوین مارکت کپ (CoinMarkeyCap)، بعد از چند سیگنال قرمز که در ۲۱ فوریه شاهد آن بودیم، بهای تمامی ۲۰ سکه برتر در بازار رمزارزها در روز ۲۲ فوریه سیر صعودی داشتند. بیتکوین به عنوان بزرگ ترین رمزارز بازار ارزهای دیجیتال که تشکیل دهنده پنجاه و دو درصد بازار رمزارزها است، برای چهارمین مرتبه در سال ۲۰۱۹ مرز چهار هزار دلار را رد کرد. در حال حاضر بیتکوین شاهد افزایش بهای یک درصدی بوده و با قیمت ۳,۹۸۷ دلار معامله می شود.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام سازنده ناشناس بیتکوین است. هویت او و اینکه آیا یک شخص بوده یا گروهی از افراد...
اثبات کار چیست؟

اثبات کار چیست؟

آیا بیتکوین، پول دیجیتال امنیست؟ دقیقاً به چه کسی باید اعتماد کنیم تا مطمئن شویم که بیتکوین‌مان را از دستمان...