بیتکوین

۲۴ مهر ۱۳۹۷

بیتکوین اولین رمزارز جهان در سال ۲۰۰۹ میلادی توسط شخص یا گروهی ناشناس با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو ساخته شد. علت اصلی ساخت بیتکوین این بود که پول از سیطره دولت‌ها بیرون بیاید. بیتکوین می‌خواهد یک سیستم حفظ ارزش و پرداخت باشد.
بیتکوین یک سیستم پرداخت مبتنی بر رمزنگاری است که به هیچ سازمان، بانک یا دولتی وابسته نیست. مقدار انتشار آن مشخص است و نمی‌توان به صورت بی‌رویه آن را چاپ کرد. بیتکوین را می‌توان ماشین اعتماد نامید چون سیستم این رمزارز به گونه‌ای طراحی شده که تنها لازم است به ریاضیات اعتماد داشته باشیم. با بیتکوین نگرانی از هیچ دولتی وجود ندارد، هیچ دولتی نمی‌تواند پول شما را ضبط کند. سقوط یا بهتر کار کردن هیچ دولتی ارزش دارایی شما را تغییر نمی‌دهد. ورشکستگی یا وجود رسوایی در هیچ شرکتی به دارایی شما آسیب نمی‌زند. مشکلات سیستم بانکی روی دارایی شما تاثیر نمی‌گذارد. یکی از بهترین راه‌ها برای درک بیتکوین ساخت یک کیف‌پول ساده و شروع کار با آن است در مقاله تاتی‌تاتی با بیتکوین به این موضوع پرداخته شده است.
بیتکوین بر مبنای بلاکچین ساخته شده و از الگوریتمی به نام اثبات کار استفاده می‌نماید. تعداد کل بیتکوین‌های قابل تولید ۲۱ میلیون عدد است. هر ده دقیقه یک بلوک بیتکوین تولید می‌گردد و پاداش آن ۱۲.۵ بیتکوین است. مقدار این پاداش هر ۴ سال نصف می‌شود.
چگونگی تولید بیتکوین ماینینگ یا استخراج نامیده می‌شود. تاکنون انشعاب‌هایی در بیتکوین روی داده و در اثر آن سکه‌های جدیدی متولد شده‌اند خود این انشعابات یا اصطلاحاً فورک‌ها داستان جالبی دارد.
اما بیتکوین پول است یا کالا و یا سهام؟ پاسخ به این پرسش دشوار است ولی به صورت ساده می‌توان گفت بیتکوین هیچکدام از این‌ها نیست و موجودیتی مستقل است. در مورد وضعیت قانونی بیتکوین چه می‌توان گفت؟ در برخی کشورهای معدود استفاده از بیتکوین ممنوع است اما در بیشتر دنیا قانونی بوده و بیشتر مباحث بر سر چگونگی مالیات گیری از آن است.
ممکن است یک یا دو نسل آینده با این پدیده روبرو گردد که حساب بانکی و نقل انتقالات مالی کلاً به وسیله رمزارزها و به خصوص بیتکوین باشد. بیتکوین راهی را برای بلاکچین گشود. صدها پروژه دیگر از سیستم آن استفاده کردند و کاربردهای بلاکچین را فراتر از شبکه مالی بردند و دنیایی شگفت انگیز بر مبنای رمزنگاری آفریدند.

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: نهاد نظارت بر بازار آمریکا (SEC) تصمیم‌گیری در مورد صندوق قابل معامله بیتکوین (ETF) را دوباره به تعویق انداخت. این نهاد بیش از پنج بار این تصمیم‌گیری را به تعویق افکنده است. این نهاد ماه فوریه در مورد صندوق قابل معامله بیتکوین تصمیم‌گیری می‌نماید.

خبرخوان: کافه‌های زنجیره‌ای استارباکس از ابتدای سال ۲۰۱۹ بیتکوین قبول می‌کنند. نکته جالب توجه این است که علاوه بر خرید قهوه با بیتکوین مشتریان می‌توانند بیتکوین‌های خود را در این کافه‌ها نقد کنند. پیش‌بینی میشود این موضوع باعث همه‌گیر شدن استفاده از بیتکوین در آمریکا شود.

خبرخوان: وبسایت سفارش غذای Hungry.dk بیتکوین می‌پذیرد. این وبسایت با بیش از ۱۵۰۰ رستوران دانمارکی قرارداد دارد، و انتظار می‌رود باعث استفاده بیشتر از بیتکوین در آن کشور شود.

خبرخوان: شهروندان ایالت اوهایو آمریکا از این پس می‌توانند مالیات خود را به صورت بیتکوینی پرداخت کنند. این ایالت این نوع پرداخت را ساده و کم‌هزینه دانست. ایالت‌های آریزونا و جورجیا نیز به دنبال تصویب چنین قانونی هستند.

خبرخوان: سوال What is Bitcoin پراستفاده‌ترین سوال موتور جستجوی گوگل در سال جاری بوده است. با وجود افت قیمت بیتکوین، میزان جستجو‌های مرتبط با بیتکوین در سراسر جهان به شدت بالا رفته و این موضوع تنها محدود به یک منطقه جغرافیایی نیست.

خبرخوان: رییس جدید ستاد کارکنان کاخ سفید از طرفداران سرسخت بیتکوین است. دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا میک مولوینی را به این مقام منصوب کرد. بسیاری امیدوارند که او بتواند در تنظیم مقررات و قوانین به سود بلاکچین فعال باشد.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نام سازنده ناشناس بیتکوین است. هویت او و اینکه آیا یک شخص بوده یا گروهی از افراد...
اثبات کار چیست؟

اثبات کار چیست؟

آیا بیتکوین، پول دیجیتال امنیست؟ دقیقاً به چه کسی باید اعتماد کنیم تا مطمئن شویم که بیتکوین‌مان را از دستمان...