بایتکوین

۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

 arznameh-bytcoin

معرفی بایتکوین

« حداکثر گمنامی با جایگزین بیتکوین!»

در دنیای رمزارزها و در کنار دنبال کردن اهداف اساسی نظیر تمرکز زدایی و افزایش امنیت، هر یک از بلاکچین‌ها سعی بر آن دارند تا ویژگی‌هایی برجسته را برای خود ایجاد کنند. تأکید بر قابلیت‌هایی نظیر امنیت، سرعت، مقیاس‌پذیری و غیره و تلاش برای ارتقای هر یک از این ابعاد، یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که توسعه دهندگان بلاکچین‌های مختلف برای ایجاد وجه تمایز در شبکه مطلوب خود از آن بهره می‌گیرند. یکی از ویژگی‌هایی که بسیار مورد توجه بوده و متخصصین و کاربران اهمیت زیادی برای آن قائل هستند، گمنامی (Anonymity) است. به طور ساده، گمنامی در دنیای فناوری بلاکچین به معنای ناشناس باقی ماندن اشخاصی است که تراکنش‌های مالی را با استفاده از رمزارز بر روی پلتفرم بلاکچین ترتیب می‌دهند. هر چه امکان یافتن هویت حقیقی طرفین یک تراکنش در یک شبکه دشوارتر باشد، قابلیت گمنامی آن پلتفرم قوی‌تر قلمداد می‌شود.

در این قسمت یکی از سکه‌های جایگزین که عنوان «گمنام‌ترین آلتکوین» را از آن خود کرده را برای شما معرفی خواهیم کرد.

 

بایتکوین چیست؟

در قیاس با تراکنش‌هایی که با استفاده از ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) و بر روی سیستم‌های پرداخت سنتی انجام می‌شوند، بیتکوین (Bitcoin) و دیگر سکه‌های جایگزین (Altcoin) از سطح گمنامی بالاتری برخوردار هستند؛ با این وجود، با انجام تجزیه‌ و تحلیل‌های کافی و بهره‌‌گیری از ابزارهای مناسب می‌توان تراکنش‌های کیف پول (Wallet) را ره‌گیری کرده و هویت حقیقی کاربران را افشا نمود. در راستای مقابله با چنین اقداماتی، بایتکوین (Bytecoin) اصل گمنامی را به عنوان هسته و فلسفه وجود خود در نظر گرفته و تمامی توسعه خود را معطوف به حفظ این قابلیت کرده است.

بایتکوین یک ارز دیجیتال همتا به همتا (Peer-to-Peer) است که برای اولین با در ماه جولای سال ۲۰۱۲ وارد دنیای رمزارزها شد؛ از آن زمان تاکنون، ارزش این سکه که با نماید BCN در صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) معامله می‌شود به آهستگی افزایش یافته که موجب ایجاد رقابت آن با رمزارزهای مطرحی نظیر بیتکوین و اتریوم (Ethereum) شده است. کاربران می‌توانند این توکن را از صرافی‌های محدودی نظیر چنجلی (Changelly) و پولونیکس (Poloniex) با استفاده از کارت‌های اعتباری و رمزارزهای دیگر خریداری کنند.

 

مقایسه بیتکوین و بایتکوین

بزرگ‌ترین ارزش بایتکوین ریشه در شیوه بکار گرفته شده توسط بلاکچین بیتکوین برای نگهداری سوابق تراکنش‌ها و نشانی‌های عمومی فرستنده و گیرنده دارد. شیوه مورد استفاده بیتکوین مشکلاتی را به همراه دارد که بایتکوین سعی در برطرف کردن آن داشته و از این طریق توانسته ارزش متمایزی را برای خود کسب کند. بسیاری از کاربرانی که از بلاکچین استفاده می‌کنند، خواستار مقاومت شبکه در برابر تجزیه و تحلیل هستند. زمانی که یک کاربر وجهی را در قالب رمزارز به کاربری دیگر انتقال می‌دهد، نشانی هر دو طرف به عنوان بخشی از اطلاعات و سابقه تراکنش به همراه مبلغی تراکنش در بلاکچین ذخیره شده و نگهداری می‌شود. در اینجا است که فلسفه بلاکچین برای آزاد و باز بودن موجب بروز یک مشکل اساسی می‌شود؛ اگر فردی از نشانی‌های عمومی مطلع باشد می‌تواند از تعداد و مبلغی تراکنش‌های دریافتی کاربران اطلاع پیدا کند.

برای برطرف نمودن این مشکل امنیتی، بایتکوین راه‌کاری را در برابر باز بودن تراکنش‌ها ارائه نموده است. این شبکه نشانی‌های کاربران را با استفاده از یک الگوریتم امضای حلقوی (Ring Signature) که کریپتونوت (CryptoNote) نام دارد پنهان می‌کند. از این طریق، امکان یافتن محل دقیق کاربرانی که تراکنش‌ها را انجام می‌دهند از تجزیه و تحلیل تراکنش‌های بلاکچین میسر نخواهد بود. از آن‌جایی که امضاهای حلقوی به طور مشترک از سوی چندین کاربر مورد استفاده قرار می‌گیرند، امکان تشخیص گروه کاربران ترتیب دهنده تراکنش وجود خواهد داشت، اما دیگر نمی‌توان هویت حقیقی کاربری که یک تراکنش را انجام می‌دهد به طور مشخص کشف کرد.

 

استفاده از بایتکوین

از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷، برخی از کسب و کارها و سرویس‌های آنلاین این رمزارز را به عنوان ارز قابل قبول پذیرفته و آن را در کنار رمزارزها متداول به عنوان شیوه پرداخت معتبر می‌پذیرند؛ با این وجود، غالب کاربران بایتکوین از قشر تازه وارد و سوداگران تازه‌کار هستند. برای استفاده از این توکن برای انتقال وجه، هر دو طرف تراکنش بایستی یک کیف پول سازگار با بایتکوین داشته باشند؛ پس از نصب و راه‌اندازی کیف پول، الباقی فرایند جابجایی مشابه سایر سکه‌ها انجام خواهد شد. بسیاری از کیف پول‌های رمزارز به کاربران خود امکان نگهداری چندین رمزارز مختلف را می‌دهند، اما از ماه اکتبر سال ۲۰۱۷، کیف پول رسمی بایتکوین امکان ارسال و دریافت توکن‌های این بلاکچین را برای کاربران فراهم آورده است. برای انجام مراوده، دریافت کننده وجه بایستی آدرس خود را در اختیار انتقال دهنده قرار دهد. این آدرس معمولاً متشکل از تلفیقی از اعداد و حروف است که کاربر بایستی آن را وارد کیف پول بایتکوین کرده و انتقال را ترتیب دهد. پس از تأیید موجودی کافی حساب، مبلغ بایتکوین مورد نظر بایستی وارد شده تا انتقال انجام گیرد. اگرچه نتیجه تراکنش فوراً نمایش داده می‌شود، اما برای تأیید تراکنش توسط ماینرهای شبکه، ممکن است نیاز به چند دقیقه زمان باشد. پس از دریافت این تأیید، وجه مورد نظر آزاد شده تا در اختیار دریافت کننده قرار گیرد.

 

جمع‌بندی

به رقم حضور نسبتاً طولانی مدت بایتکوین در دنیای رمزارزها، این شبکه و توکن آن هنوز جوان هستند و ارزش ان هنوز به طور دقیق مشخص نشده است؛ به همین دلیل، سوداگران بایستی تصمیم بگیرند که آیا سرمایه‌گذاری در خرید بایتکوین دارای ریسک موجه است یا بهتر است پول خود را برای خرید رمزارزهایی خرج کنند که از ثبات بیشتری برخوردار هستند. مسیر این رمزارز برای آینده شفاف و مشخص است؛ در حالی که این شبکه در تلاش برای حفظ گمنامی کاربران خود است، تیم توسعه این بلاکچین قصد دارند تا قابلیت‌های بیشتری را به پلتفرم خود اضافه کنند. یکی از این قابلیت‌ها، کیف پول کم حجم برای گوشی‌های تلفن همراه است. دیگر ویژگی مد نظر توسعه دهندگان بایتکوین، استفاده از یک زبان اسکریپت نویسی برای این پلتفرم است تا کاربران بتوانند با استفاده از آن نسبت به ساخت قراردادهای هوشمند (Smart Contract) اقدام کنند.