کاردانو

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh-cardano

کاردانو (Cardano) که یک پلتفرم مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contract) است، به هدف رسیدن به سطحی بالایی از امنیت در کنار داشتن قابلیت مقیاس‌پذیری (Scalability) طراحی شده است. این شبکه در راستای اهداف بلندپروازانه خود قصد دارد تا در قیاس با پروتکل‌های موجود، خصوصیات و ویژگی‌های پیشرفته‌تر و کارآمدتری را ارائه دهد. اگرچه پلتفرم این شبکه کماکان در مراحل ساخت و توسعه به سر می‌برد، توکن کاردانو که ADA نام دارد، به لحاظ ارزش بازار به یکی از ده ارز دیجیتال برتر جهان تبدیل شده است.

در این مقاله قصد داریم تا نگاهی گذرا به این رمزارز مطرح داشته باشیم و ابعاد و ویژگی‌های برجسته آن را برای شما معرفی کنیم.

 

کاردانو چیست؟

به عنوان تعریفی ساده می‌توان کاردانو را به عنوان «یک پروژه رمزارز غیر متمرکز عمومی» تعریف کرد. هدف از این پروژه، طراحی و ساخت پلتفرمی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و اجرای قراردادهای هوشمند بوده است؛ در این راستا، کاردانو معماری منحصر به فرد و چند لایه‌ای را ساخته و اجرا نموده است. این پلتفرم به دنبال افزایش اساسی امنیت در کنار حفظ مقیاس‌پذیری در قیاس با دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند است.

یکی از عوامل کلیدی که موجب تفاوت کاردانو با دیگر پلتفرم‌ها می‌شود این است که کاردانو اولین پروژه بلاکچین محصول تحقیقات آکادمیک و فلسفه است. اگر به وب‌سایت کاردانو مراجعه کنید، چندین مقاله آکادمیک را خواهید یافت که در آن به بررسی این فناوری و پلتفرم پرداخته شده است؛ علاوه بر این، جمع کثیری از خُبران علمی، مهندسین و محققین در سرتاسر جهان همواره سعی در توسعه پیوسته این پلتفرم دارند.

توسعه دهندگان کاردانو امیدوارند بتوانند پلتفرمی را ایجاد کنند که در آن نیاز به حراست از حریم شخصی کاربر با نیاز به نظارت قانونی با یکدیگر تلفیق شوند.

 

 

کاربردهای کاردانو

وقتی پروژه کاردانو در سال ۲۰۱۵ شروع به شکل‌گیری کرد، هدف اصلی آن تغییر شیوه طراحی و توسعه رمزارزها بود. بر اساس مقاله اولیه این پلتفرم، «تمرکز اصلی بر روی چیزی بیش از رسیدن به یک مجموعه نوآوری است تا از این طریق بتوان اکوسیستمی متوازن و پایدار را توسعه داد که علاوه بر پاسخ‌گویی به نیاز کاربران خود، بتواند با دیگر سیستم‌ها بصورت یکپارچه عمل کند.»

مسلماً تمام این اهداف در تئوری بسیار خوشایند به نظر می‌رسند؛ اما کاربردهای کاردانو در دنیای واقعی شامل موارد زیر است:

۱) پلتفرمی برای انجام پرداخت با سرعتی بالا و در ازای کارمزدی معقول؛

۲) ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند که به نوبه خود می‌تواند هزاران کاربرد دیگر را در صنایع مختلف به همراه داشته باشد؛

۳) ساخت و پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز؛

۴) تبدیل دارایی‌های فیزیکی به دارایی‌های دیجیتال؛

 

آدا چیست و چه می‌کند؟

آدا (ADA) رمزارز بلاکچین کاردانو است؛ این سکه را می‌توان برای انتقال وجه بین اشخاص، پرداخت هزینه کالا و خدمات، ذخیره سپرده در صرافی‌ها و یا ورود به اپلیکیشن‌ها استفاده کرد. کاربری که قصد تراکنش انتقال وجه بر روی بلاکچین را دارند، در وهله اول بایستی به میزان کافی موجودی آدا داشته باشند؛ در سوی دیگر اپلیکیشن‌هایی که بر روی پلتفرم کاردانو ساخته شده‌‌اند از آدا به عنوان ارز بومی خود استفاده می‌کنند.

سقف عرصه توکن کاردانو برابر با ۴۵ میلیارد آدا است که تا ماه می سال ۲۰۱۸، موجودی این سکه در بازار به ۲۶ میلیارد آدا رسیده بود.

 

وجه تمایز کاردانو چیست؟

به طور پیش‌فرض تمامی پلتفرم‌های جدید قراردادهای هوشمند با اتریوم (Ethereum) مقایسه می‌شوند؛ چنین مقایسه‌ای دیدگاهی مناسب نسبت به نقاط ضعف و قوت چنین پلتفرم‌هایی داده و نوآوری‌های آن را نمایان می‌کند. کاردانو نیز دقیقاً مانند اتریوم پلتفرمی است که به توسعه‌ دهندگان امکان می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را توسعه داده و قراردادهای هوشمند را به اجرا بگذارند.

گذشته از این‌، در طراحی کاردانو ارائه ویژگی‌های برجسته دیگری نیز گنجانده شده است. به لطف معماری چند لایه این پلتفرم، کاردانو به قراردادهای هوشمند امکان داده تا بر روی لایه‌ای متفاوت از لایه تخصیص یافته به تراکنش‌ها انجام شوند. چنین ساختاری موجب شده تا بتوان گستره عظیمی از قراردادهای هوشمند پیشرفته را با سرعتی بالا بر روی بلاکچین اجرا نمود.

بعلاوه، آدا اولین رمزارز مبتنی بر کُد هسکل (Haskell Code) است که به عنوان یکی از امن‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی شناخته شده و برتری‌های امنیتی متنوعی را ارائه می‌دهد.

این پروژه از ابتدا در عوض مسیر و خط مشی، برای خود اصول طراحی، تدابیر مهندسی و ملاحظاتی کلیدی را تعیین کرد که در زیر به طور مختصر به آن‌ها اشاره شده است:

۱) تفکیک لایه‌های حساب‌داری از لایه‌های محاسباتی؛

۲) رقابت گروه‌های کوچک متشکل از نخبگان دانشگاهی و توسعه‌ دهندگان با تحقیقات موضوع داوری همتا؛

۳) تعبیه امکان ارتقای سیستم پس از اجرای آن، بدون نیاز به از بین بردن شبکه؛

۴) ایجاد رمزارزی که بتواند بر روی دستگاه‌های موبایل کار کرده و کاربری موجه و امنی را برای کاربر فراهم آورد؛

۵) ایجاد فضایی بی‌طرف برای قانون گذاران جهت ارتباط با تجارت بدون به مخاطره انداختن اصول و اهداف اساسی به ارث رسیده از بیتکوین؛

 

جمع‌بندی

کاردانو توانایی و قابلیت‌های بالقوه بسیاری دارد، اما این پلتفرم هم مانند بسیاری دیگر از پروژه‌های رمزارز هنوز راه بسیار درازی را تا رسیدن به این پتانسیل‌ها در پیش روی خود دارد. در حالی که چندین پلتفرم قرارداد هوشمند در سطوح مختلف توسعه به سر می‌برند، اتریوم که بزرگ‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین این پلتفرم‌هاست کماکان به رشد خود ادامه می‌دهد. هنوز برای اینکه بتوان گفت آیا کاردانو می‌تواند به اهداف از پیش تعیین شده خود برسد خیلی زود است.

رویکرد مبتنی و علم این پلتفرم از ارزش بالایی برخوردار است و تیم توسعه و معماری زیرساخت آن چشم‌انداز موفقی را برای کاردانو ایجاد کرده‌اند. این شبکه می‌تواند توازنی کارآمد را میان نیاز کاربران و قانون‌گذاران ایجاد کنند که این امر از دید بسیاری می‌تواند دلیل آینده روشن این پلتفرم باشد.

با این وجود، ما مثل همیشه توصیه می‌کنیم پیش از انتخاب محلی برای سرمایه‌گذاری، تحقیقاتی گسترده و اساسی بر روی آن انجام دهید.

 

 

آخرین اخبار

خبرخوان: اینگونه که در اخبار منتشر شده است آپدیت ۱.۴ کاردانو در راه است. تست‌نت این آپدیت راه‌اندازی شده و در صورت موفقیت در تست‌نت، این آپدیت به زودی انجام می‌پذیرد. آپدیت ۱.۴ مهمترین آپدیت شبکه پیش از راه‌اندازی فاز دوم پروژه است و پایان فاز اول تلقی می‌شود.

خبرخوان: کیف‌پول سخت‌افزاری ledger nano s در آپدیت جدید ژانویه خود رمزارز کاردانو (ADA) را هم پشتیبانی می‌کند و پس از این آپدیت می‌توان آدا را روی این کیف‌پول سخت‌افزاری نگهداری کرد.

ساخت کیف پول یورویی

ساخت کیف پول یورویی
ترون در برابر کاردانو

ترون در برابر کاردانو

این روزها رمزارزها نقل تمام محافل شده‌اند و کمتر جایی است که از این پدیده نوظهور سخنی در میان نباشد....