دش

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh-dash

 

حتماً اسم بیتکوین (Bitcoin)، رمزارزی که توانسته مثل طوفانی دنیا را در نوردد، به گوشتان خورده است. از زمان به وجود آمدن بیتکوین و به خصوص از زمانی که بهای آن در سال ۲۰۱۷ از هزار دلار عبور کرد، توجه اقشار مختلف، کسب و کارها و حتی دولت‌ها شدیداً متوجه دنیای رمزارزها و فناوری بلاکچین شده است.

یکی از شبکه‌هایی که از این جلب توجه منافع ویژه‌ای را نصیب خود کرد، دَش (Dash) بود. بهای این سکه که از سال ۲۰۱۴ وارد بازار رمزارزها شده بود، تا سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ دلار بود؛ با افزایش قیمت بیتکوین در این سال، دَش هم سهم خود را از این رشد گرفت و قیمت آن ظرف مدت کم‌تر از یک سال به ۳۰۰ دلار رسید.

اگر کجکاوید بدانید چه عاملی موجب رشد فوق‌العاده این رمزارز شده و از چه لحاظ با بیتکوین مقایسه می‌شود، در این مقاله همراه ما باشید.

 

دَش چیست؟

دش که برای اولین بار در تاریخ ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ وارد بازارهای رمزارز شد، همانند بیتکوین یک رمزارز یا ارز دیجیتال است که از طریق نرم‌افزاری رمزنگاری شده مراوده می‌شود. این رمزارز که بعضاً از آن به عنوان یک آلتکوین (Altcoin)، به معنی سکه‌ای غیر از بیتکوین نیز یاد می‌شود، عبارت DASH را به عنوان نماد سکه خود انتخاب کرده است. در ابتدا دش با نماد Xcoin در بازارها حضور داشت؛ سپس در ژانویه سال ۲۰۱۴ بار دیگر با نام دارک‌کوین (Darkcoin) وارد عرصه شد. در نهایت، در ماه مارچ سال ۲۰۱۵ توسعه‌دهندگان آن نام دش، که کوتاه شده پول نقد دیجیتال (Digital Cash) بود را برای آن انتخاب کردند.

 

ویژگی‌های دش

در طراحی و توسعه دش، هدف توسعه دهندگان آن ایجاد پلتفرم پرداختی بود که بتواند خصوصیات زیر را داشته باشد:

۱) تمرکز زدایی: کاربران بتوانند با استفاده از آن و بدون تکیه بر واسطه‌هایی نظیر بانک یا دولت، مقادیر ارز مورد نظر خود جابجا کرده یا انتقال دهند؛

 

۲) حفظ حریم شخصی: در تمامی سالیانی که بیتکوین وجود داشته است، توانسته گمنامی خود را حفظ کند، با این وجود هرگز نتوانسته حفاظت کاملی را برای حریم شخصی کاربران خود به هم داشته باشد. در پاسخ به این امر، توسعه‌دهندگان دش به دنبال ایجاد رمزارزی رفته‌اند که حراستی کامل را برای حریم شخصی به ارمغان بیاورد.

 

۳) سرعت: به عقیده بسیاری از کاربران، بیتکوین از سرعت کافی برخوردار نبوده و تأیید تراکنش‌ها در آن به کندی صورت می‌پذیرد؛ به همین دلیل، شبکه بیتکوین کاربری مناسبی برای مصرف کنندگان ندارد. در طراحی دش، توسعه دهندگان تمامی تلاش خود را کرده‌اند تا سرعت تراکنش‌ها و نقل و انتقال پول را تا حد امکان افزایش دهند.

 

بیاد داشته باشید که مساله خصوصی بودن دش کماکان از دید بسیاری جای بحث دارد؛ با این وجود، متخصصین حوزه رمزارز بر این باورند که دش توانسته دو هدف دیگر را به خوبی تأمین کند.

احتمالاً محدودیت تعداد سکه‌های بیتکوین به گوشتان خورده است؛ همان‌طور که می‌دانید، تعداد کل بیتکوین‌های قابل استخراج فقط ۲۱ میلیون است. این محدودیت برای سکه دش نیز وجود دارد؛ کاربران و ماینرها فقط می‌توانند حداکثر ۱۸ میلیون دش را استخراج کنند و بعد آن دیگر امکان استخراج آن وجود نخواهد داشت. به وجود این محدودیت برای ظرفیت تعداد سکه‌های قابل استخراج «عرضه کنترل شده» گفته می‌شود.

در میان صدها رمزارزی که در بازار وجود دارند، دش توانسته به یکی از محبوب‌ترین رمزارزها تبدیل شود. در پائیز سال ۲۰۱۷، دش به عنوان هشتمین رمزارز بزرگ جهان به لحاظ ارزش بازار شناخته شد. در آن زمان، تنها ۷.۵ میلیون دش در بازار موجود بود که ارزش آن به ۱.۵ میلیارد دلار می‌رسید. برای داشتن دیدگاهی بهتر نسبت به این مساله، جالب است بدانید در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ ارزش بازار سه سکه مطرح جهان یعنی بیتکوین، اتریوم (Ethereum) و بیتکوین‌کَش (Bitcoin Cash) به ترتیب ۶۹، ۲۹ و ۱۱ میلیون دلار بود.

 

ویژگی‌های دَش

یکی از اهداف طراحی و توسعه دش، برطرف نمودن مشکلات بیتکوین یعنی سرعت پایین و نبود امنیت کافی برای حریم شخصی بود. در کنار این دو هدف، به عقیده بسیاری دش توانسته برتری‌های بیتکوین را داشته باشد و حتی از آن‌ها بهره بهتری ببرد.

یکی از اشتباهات متداول در رابطه با بیتکوین این است بسیاری گمان می‌کنند تراکنش‌ها در شبکه بیتکوین بصورت گمنام انجام می‌شوند؛ اما حقیقت امر این است که شناسایی نشانی کیف پول (Wallet) کاربر بسیار ساده بوده که می‌توان با استفاده از آن سلسله مسیر تراکنش را در بلاکچین پیگیری نمود.

به گفته توسعه‌ دهندگان دَش، کاربران این سیستم می‌توانند با تکیه بر قابلیت PrivateSend این شبکه، تراکنش‌های رمزارز خود را بصورت گمنام انجام دهند. با استفاده از این قابلیت، تراکنش کاربر در کنار دیگر تراکنش‌های گمنام دسته‌بندی و انجام می‌شود؛ از این طریق تشخیص مبدأ و مقصد تراکنش بسیار دشوار می‌شود.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که در این پلتفرم گنجانده شده، InstantSend نام دارد؛ از طریق این قابلیت، کاربران می‌توانند تراکنش‌های پرداختی خود را انجام داده و تأیید انجام آن‌ را ظرف کم‌تر از یک ثانیه دریافت کنند. به ادعای توسعه دهندگان دش، چنین سرعت ترا کنشی موجب شده تا این پلتفرم برای استفاده مصرف کنندگان بیشتر مناسب باشد؛ زیرا تراکنش‌ها تقریباً به صورت فوری تأیید شده که این امر به دش امکان انجام تراکنش‌های نقطه فروش (POS) را می‌دهد.

در اواخر سال ۲۰۱۷، میانگین کارمزد ترا کنشی که دش از کاربران خود دریافت می‌کرد حدود ۰.۱ دلار بود؛ این در حالی بود که در همان زمان کارمزد تراکنش بیتکوین از ۲ تا ۴ دلار متغیر بود.

 

گام‌های بعدی دش

رشد قیمت دش در سال ۲۰۱۷ حقیقتاً فوق‌العاده بود؛ در اینجا پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا این سکه قادر خواهد بود چنین سیر رشدی را ادامه دهد؟

توسعه دهندگان دش قصد دارند تا استفاده از این رمزارز را برای مصرف کنندگان تا حد امکان ساده کنند؛ در راستای نیل به این هدف، آن‌ها بر روی رمزارز جدیدی به نان دَش اِوولوشن (Dash Evolution) کار می‌کنند انتظار می‌رود قابلیت‌های زیر را داشته باشد.

  • قابلیت یکپارچه‌سازی با فروشگاه‌ها و اپلیکیشن‌های فروشگاهی؛
  • پرداخت آسان و همگام با پی‌پال (PayPal) و کیف پول گوگل (Google Wallet)؛
  • استفاده از نام کاربری برای تسهیل تراکنش‌های ارسالی؛
  • قابلیت انجام پرداخت‌های مکرر و منظم؛
  • امکان پاک کردن تاریخچه تراکنش‌ها؛

اخبار مرتبط

خبرخوان: رستوران‌ زنجیره‌ای KFC در شعبه‌های ونزوئلا رمزارز دش (DASH) می‌پذیرد. ونزوئلا درگیر مشکلات شدید تورمی است و بسیاری از مردم این کشور به جای پول ملی از رمزارزها استفاده می‌کنند.

اصل و نسب دش

در این فیلم می‌خواهیم به اصل و نسب دش بپردازیم. رمزارز دش چیست؟ در در ژانویه 2014 با نام ایکس کوین شروع به کار کرد...