دیجی‌بایت

۱۵ خرداد ۱۳۹۸

 

با رواج رمزارزها و پیدا شدن کاربردهای متعدد برای شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین، هر روزه بر تعداد این قبیل شبکه‌ها و تبع آن، رمزارزهای بومی برای بلاکچین‌ها افزوده می‌شوند. در حالی که برخی از شبکه‌های بلاکچین به عنوان بستری برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) توسعه یافته‌اند، برخی دیگر در تلاش هستند تا جایگاه خود را به عنوان پلتفرم انجام خدمات پرداخت و تراکنش‌های نقل و انتقال وجه پیدا کنند. در این قسمت قصد داریم تا یکی دیگر از رمزارزهایی را برای شما معرفی کنیم که بیش از هر چیز دیگر، بخاطر تیم فعال توسعه دهندگان خود شناخته می‌شود.

دیجی‌بایت

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، دیجی‌بایت (DigiByte) یکی از رمزارزهایی است که تیمی فعال از توسعه دهندگان همواره بر روی آن کار می‌کنند. یکی از تفاوت‌های اصلی این توکن با دیگر رمزارزها در این است که توسعه دهندگان آن پیش از معرفی دیجی‌بایت، مقاله و طرح اولیه آن را منتظر نکرده و پیش از انتشار، هیچ‌گونه اسناد فنی را در رابطه با آن در اختیار جامعه طرف‌داران رمزارز قرار ندادند؛ به بیان خود این توسعه دهندگان، تیم توسعه این بستر قصد دارد تا وعده چندانی نداده و در عوض محصول کار را تا حد ممکن ارتقا دهند. این رمزارز با نماد DGB عرضه می‌شود را می‌توان در تعداد بسیار زیادی از صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) مورد خرید، فروش و تبدیل قرار داد. از جمله مهم‌ترین این صرافی‌ها می‌توان به کوین‌تری (Cointree)، کوین‌سوییچ (Coinswitch)، چنجلی (Changelly)، هوبی (Houbi)، بیترکس (Bittrex) و شِیپ‌شیفت (Shapeshift) اشاره نمود. نکته دیگری که در رابطه با خرید و فروش این سکه وجود دارد این است که کاربران می‌توانند در صرافی‌های مختلف این رمزارز را در ازای ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) و یا دیگر رمزارزها معامله کنند.

نگاه نزدیک به دیجی‌بایت

مانند بسیاری دیگر از رمزارزها، دیجی‌بایت نیز هدف اولیه بلاکچین را دنبال کرده و بیش از هر چیز دیگر تمرکز خود را بر عملکرد به عنوان یک پلتفرم ارائه خدمات پرداخت قرار داده است. بستر شبکه اصلی این رمزارز از ساختاری چند لایه تشکیل شده و در بر دارند لایه‌های زیر می‌باشد:

۱) لایه اپلیکیشن: این لایه دربر دارنده رابط کاربری است که وظیفه ایجاد ارتباط میان کاربران و دستگاه‌های مورد استفاده آن‌ها را با دو لایه دیگر که در زیر مورد اشاره قرار گرفته‌اند بر عهده دارد؛

۲) لایه دارایی دیجیتال و دفتر کل عمومی: این لایه محتوی دفتر کل توزیع شده (DLT) شبکه بلاکچین بوده که تمامی تراکنش‌ها بر روی آن انجام می‌شوند؛

۳) لایه ارتباطات جهانی: این لایه متشکل از نودهای (Node) استخراج کننده رمزارز هستند که در اصل نقش ستون پشتیبانی کننده از دو لایه بالا را عهده‌دار هستند؛

هدف از ایجاد این لایه‌ها و تعبیه ساختار چند لایه در این بلاکچین، فراهم آوردن امکان استفاده از این بستر جهت انجام تراکنش‌ها مالی توسط کاربران با بهره‌مندی از مزایای امنیتی و شفافیت بلاکچین بوده است. در این بلاکچین از پنج الگوریتم استخراج رمزارز (Mining Algorithm) استفاده شده که به کاربر امکان می‌دهد تا برای رسیدن به بهترین میزان بازدهی با توجه به سیستم خود، یکی از پنج الگوریتم SHA256، اسکریپت (Scrypt)، اسکین (Skein)، کیوبیت (Qubit) و گروستل (Groestle) را انتخاب کنند. هدف از تعبیه قابلیت انتخاب از میان الگوریتم‌های متفاوت ماینینگ، افزایش سطح امنیت شبکه دیجی‌بایت و جذب تعداد کاربران بیشتر برای انجام استخراج رمزارز این شبکه با استفاده هر دستگاهی که در اختیار دارند بوده است.

مسیر دیجی‌بایت

اگرچه دیجی‌بایت از بدو ظهور خود اهداف مشخصی را برای خود مشخص نکرده، اما در وب‌سایت رسمی این توکن از موارد زیر به‌عنوان مسیرهای محتمل و پیش روی این شبکه یاد شده است؛ با این وجود بخاطر داشته باشید هیچ یک از این اهداف به طور رسمی تأیید نشده‌اند هیچ‌گونه زمان‌بندی یا تعهدی در رابطه با اجرای آن‌ها ارائه نشده است.

  • همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌ها؛
  • بکار بستن شبکه لایتنینگ (LN) در فاز آزمایشی؛
  • راه‌اندازی مجدد پروژه گیمینگ دیجی‌بایت؛
  • برگزاری کنفرانس‌ها و مراسم دیگر؛
  • توسعه مرورگر اینترنت مبتنی بر دیجی‌بایت؛
  • توسعه پشتیبانی کیف‌های پول (Wallet) بیشتر از این رمزارز؛
  • ایجاد قابلیت قرارداد هوشمند؛
  • راه‌اندازی محصولات هوش مصنوعی؛
  • سرمایه‌گذاری در رایانش کوانتومی؛

علاوه بر این‌ها، دیجی‌بایت نیز از جمله سکه‌های دارای عرضه محدود بوده و حداکثر تعداد این توکن در بازار بالغ بر ۲۱ میلیارد دیجی‌بایت خواهد بود؛ بر اساس اعلام این شبکه، انتظار می‌رود سقف تعداد این سکه در سال ۲۰۳۵ به اتمام رسیده باشد. همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد، این رمزارز را می‌توان از طریق صرافی‌های متعددی معامله کرد و آن را در کیف پول‌هایی که از دیجی‌بایت پشتیبانی می‌کنند نگهداری کرده یا انتقال داد.

جمع‌بندی

یکی از ابعاد برجسته دیجی‌بایت، میزان انعطاف و کارایی بالای این رمزارز است که می‌تواند منجر به افزایش ارزش آن در آینده شود. داشتن پنج الگوریتم مجزا برای استخراج می‌تواند برای ماینرهایی که قصد بدست آوردن این رمزارز را دارند بسیار مفید و با اهمیت باشد؛ بعلاوه، این قابلیت سطح جدیدی از امنیت را در برابر حملات هکری برای این سکه رو به رشد فراهم می‌آورد. البته این قابلیت‌ها لزوماً به معنای افزایش ارزش دیجی‌بایت نخواهند بود؛ بایستی توجه داشت که اگر ساختار یک شبکه و رمزارز از اساس به درستی توسعه یافته باشد، حتی بدون اتکا بر الگوریتم‌های چندگانه برای ماینینگ هم شبکه از امنیت بالایی برخوردار خواهد بود.