دوج‌کوین

۲۳ دی ۱۳۹۷

arznameh-dogecoin

 

اگرچه دوج‌کوین در اصل به عنوان یک شوخی پا به عرصه وجود گذاشت، اما ظرف مدتی کوتاه توانست جایگاه قابل ملاحظه‌ای را در بازار رمزارزها پیدا کند. این بلاکچین که توسط بیلی مارکوس (Billy Markus) اهل اورِگان (Oregon) در قالب یک شوخی بار رمزارز مطرحی مانند بیتکوین (Bitcoin) و خالق آن ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) راه‌اندازی شد، توانست با تکیه بر قدرت حمایت جوامع آنلاین ظرف مدت کوتاهی به پیشرفت چشم‌گیری دست پیدا کند.

در این مطلب مختصراً به تاریخچه، ویژگی‌ها و ابعاد این شبکه و توکن آن خواهیم پرداخت.

 

دوج‌کوین چیست؟

با در نظر گرفتن جوانی فناوری بلاکچین و صنایع رمزارزها، شاید بتوان دوج‌کوین را یکی از شبکه‌ها و ارزهای دیجیتالی در نظر گرفت که در قیاس با بسیاری دیگر از همتایان خود از قدمت بیشتری برخوردار است. این شبکه که در روز هشتم دسامبر سال ۲۰۱۳ راه‌اندازی شد، نماد DOGE و Ð را برای توکن خود انتخاب کرد. علاوه بر این، سقف قابل ملاحظه یکصد میلیاردی برای توکن دوج‌کوین در نظر گرفته شد که همین امر آن را به یکی دیگر از سکه‌های مشمول عرضه کنترل شده بدل نمود.

بیلی مارکوس، خالق دوج‌کوین در ابتدا این سکه را به عنوان یک شوخی ایجاد کرد و نام آن را از تصویر محبوب دوج (Doge) که سگی از نژاد شیبا (Shiba Inu) بود الهام گرفت و به عنوان شوخی با نام بنیان‌گذار بیتکوین، خود را شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) نامید. به پیروی از مارکوس، طرف‌داران این رمزارز نیز خود را شیب (Shibes) نامیدند!

به عنوان یک سکه جایگزین یا آلتکوین (Altcoin)، دوج‌کوین در قیاس با بیتکوین جمعیت مخاطبان و طرف‌داران بیشتری را به خود معطوف کرده است؛ گذشته از این، توسعه دهنده این سکه همواره قصد داشته تا تازگی و شوخ‌طبعی این شبکه را حفظ کرده تا از حواشی که برای بیتکوین به وجود آمده بود دوری کند. دوج‌کوین که مبتنی بر الگوریتم اسکریپت (Scrypt) است، از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ به یکی از ده سکه برتر موجود در بازار ارزهای دیجیتال بدل شد، به نحوی که چندین صرافی آنلاین (Exchange) امکان تبدیل بیتکوین و لایتکوین (Litecoin) را به توکن DOGE فراهم آوردند. در شرایطی که بسیاری از سکه‌ها در تلاش هستند تا به چیزی بیش از یک پلتفرم ساده برای انجام تراکنش‌های مالی تبدیل شوند، دوج‌کوین کماکان به اصل خود پایبند مانده و در حال حاضر به طور گسترده در پلتفرم‌های مشهوری نظیر رِدیت (Reddit) و توییتر (Twitter) برای پاداش به ازای انتشار اطلاعات، پُست‌های بامزه و دیگر محتواهای ارزشمند میان کاربران مورد استفاده قرار دارد.

 

مقایسه دوج‌کوین و بیتکوین

یکی از نکات مورد توجه و اساسی در رابطه با دوج‌کوین، توسعه آن بر اساس بلاکچین لایتکوین است؛ این شبکه تغییرات زیادی را در لایتکوین و پلتفرم بیتکوین ایجاد نموده است. در ابتدای راه‌اندازی، دوج‌کوین تعداد بسیار زیادی از سکه را منتشر نمود و تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۵، سقف ارزش بازار خود را به یکصد میلیارد دوج‌کوین رساند؛ هدف از این اقدام، پایین نگه داشتن ارزش این سکه در قیاس با دیگر رمزارزهایی نظیر بیتکوین و سایر آلتکوین‌هایی بود که سقف عرضه آن‌ها بسیار پایین‌تر است. با وجود این که ظرفیت بازار دوج‌کوین تا شانزدهم دسامبر ۲۰۱۷ به ۸۹ میلیون دلار رسیده بود، اما ارزش توکن آن در همان برهه زمانی تنها ۰.۰۰۰۸ دلار آمریکا بود! به دلیل بهای کم این سکه در قیاس با سکه‌های گران قیمت، کاربرانی که قصد دارند مقادیر کم‌تری را به کاربران دیگر پاداش دهند با سهولت بیشتری از دوج‌کوین استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، با استفاده از اعداد و ارقام سپتامبر ۲۰۱۷ برای دادن تنها ۰.۱ دلار، کاربر بایستی ۱۲۵ DOGE پرداخت نماید؛ این در حالی است که در همان بازه زمانی ۰.۱ دلار برابر با ۰.۰۰۰۰۲۷ بیتکوین بود. با تکیه بر این فلسفه که از دوج‌کوین بایستی برای دادن سریع و راحت پاداش به افراد استفاده شود، کاربران شبکه‌هایی مانند رِدیت و توییتر در ازای پُست‌ها و مطالب سرگرم‌ کننده مبالغ اندکی را در قالب دوج‌کوین به یکدیگر پاداش می‌دهند.

در سوی دیگر، دوج‌کوین هم مانند بیتکوین از سیستم استخراج یا ماینینگ بهره می‌برد که با تکیه بر آن بلاکچین خود را حفظ کرده و به کاربران خود پاداش می‌دهد؛ با این وجود، دوج‌کوین در عوض استفاده از الگوریتم ماینینگ SHA-256 که در بلاکچین بیتکوین به کار رفته است، مانند لایتکوین از الگوریتم اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. هدف از انتخاب این الگوریتم، جلوگیری از استفاده از دستگاه‌های تخصصی ماینینگ برای استخراج مقادیر بالای دوج‌کوین بوده است. در ابتدا، کاربران در ازای استخراج این توکن مقادیر متغیر و تصادفی دوج‌کوین را دریافت می‌کردند، اما از ماه مارچ سال ۲۰۱۴ پاداش استخراج در بلاکچین دوج‌کوین به مبلغی ثابت تغییر یافت.

 

نقاط ضعف دوج‌کوین

اگرچه در بسیاری موارد دوج‌کوین را به عنوان «آلتکوین محبوب اینترنت» می‌شناسند، اما این رمزارز هم بدون نقص نیست. یکی از نقاط ضعفی که همواره در مورد دوج‌کوین به آن اشاره می‌شود، ارزش پایین آن است. در حالی که بهای پایین هر واحد دوج‌کوین به عنوان برترین ویژگی و وجه تمایز این آلتکوین شناخته می‌شود، اما همین امر موجب شده تا این سکه به عنوان توکنی کم‌ ارزش قلمداد شود. در جایی که بیتکوین و اتریوم را به ترتیب به عنوان طلا و نقره اینترنت می‌شناسند، جابجایی مقادیر بالا از دوج‌کوین میان کاربران کوچک‌ترین توجهی را به خود جلب نمی‌کند. چنین دیدگاهی می‌تواند از تمایل سرمایه‌گذاران عمده به صرف پول خود برای خرید دوج‌کوین جلوگیری کند.

در سوی دیگر، در حالی که بسیاری از رمزارزهایی نظیر اتریوم در تلاش برای رسیدن به جایگاهی ورای یک ارز دیجیتال ساده هستند، دوج‌کوین به عملکرد خود در قالب رمزارزی ساده که برای جابجایی مقادیر اندک کاربرد دارد راضی است. این ویژگی نیز می‌تواند به عنوان نکته مثبت و منفی این سکه جایگزین دیده شود؛ اما مسلماً خریدارانی که به دنبال پلتفرمی هستند که اهداف بلندپروازانه را دنبال می‌کند به سراغ دوج‌کوین نخواهند آمد.