ائوس

۰۹ دی ۱۳۹۷

EOS چیست؟

بلاکچین EOS در پی تبدیل شدن به یک سیستم عامل غیرمتمرکز است؛ سیستم عاملی که بتواند از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در مقیاس صنعتی پشتیبانی کند. این واقعا فوق‌العاده است؛ اما آنچه توانسته توجه عموم را به این بلاکچین جلب کند، دو ادعای زیر است:

آن‌ها یعنی مؤسسان بلاکچین EOS برنامه دارند تا به طور کامل، کارمزدهای تراکنش‌ها را حذف کنند.

آن‌ها مدعی‌اند که از توانایی پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه برخوردارند.

با این حساب بهتر است ببینیم در پشت صحنه این هیاهو چه خبر است و این ادعاها تا چه حد صحت دارند. در این مقاله، ما قرار است به حلاجی EOS بپردازیم. با این حال، پیش از آنکه دست به کار شویم بهتر است به این پرسش پاسخ بدهیم که اصلا چرا نیاز به چیزی همانند EOS داریم؟ بیاید به این سوال پاسخ بدهیم.

وقتی صحبت از ساخت و توسعه اپلیکیشن‌های توزیع شده یا به اختصار DAPP به میان می‌آید، چه پلتفرم‌هایی را در اختیار داریم؟

بیت‌شیر (BitShares) و گرافن (Graphene) هر دو توان عملیاتی خوبی دارند؛ اما متاسفانه برای کار با قراردادهای هوشمند مناسب نیستند.

اتریوم هم یکی دیگر از گزینه‌های دم‌دست در بازار است. این پلتفرم، قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در قراردادهای هوشمند دارد؛ اما کندی تراکنش‌هایش کار را دشوار می‌کند. علاوه بر این قیمت گاز هم یکی دیگر از دردسرهای این پلتفرم است.

EOS با این تفکر پا گرفته که خوبی‌های هر یک از پلتفرم‌ها را در خود جمع کند؛ یعنی هم توان عملیاتی بالای گرافن و بیت‌شیر را داشته باشد و هم از قابلیت‌های قرارداد هوشمند اتریوم برخوردار باشد.

اکنون ما می‌دانیم که چرا EOS ایجاد شده است و بهتر است با تیم هدایت‌کننده‌ی این پروژه آشنا بشویم.

 

تیم اجرایی بلاکچین EOS

تیم اصلی هدایت‌کننده EOS بلاک.وان (Block.one) است که مقر آن هم در جزایر کیمن واقع شده است. برندان بلومر (Brendon Blumer)، مدیر اجرایی EOS از سال ۲۰۱۴ وارد قلمرو بلاکچین شده است. او پیش‌تر در شرکت‌هایی مشغول به فعالیت بوده که با املاک و مستغلات یا تبادل ارز در بازی‌های نقش آفرینی بر خط چندنفره گسترده یا به طور مختصر ام‌ام‌اوآرپی‌جی (MMORPG) سروکار داشته‌اند.

دن لاریمر (Dan Larimer) معاون فنی EOS است. او خالق سازمان‌های خودکار غیرمتمرکز و مبتنی بر روش اثبات سهام یا همان DAOها بوده است. او همچنین مرد شماره یک بیت‌شیر و استیم (Steem) نیز هست.

چه چیزی باعث شد بلاکچینEOS در دستور کار قرار بگیرد؟

اجازه بدهید شماری از ویژگی‌های EOS را با هم بررسی کنیم.

 

۱- مقیاس‌پذیری

بزرگترین مسئله‌ای که گریبانگیر این بلاکچین است، مسئله‌ مقیاس‌پذیری است.

شرکت خدمات مالی ویزا در هر ثانیه ۱۶۶۷ تراکنش را پردازش و پی‌پال هم ۱۹۳ تراکنش را در ثانیه مدیریت می‌کند. از آن طرف در دنیای رمزارزها، بیتکوین تنها سه الی چهار تراکنش و اتریوم هم با عملکردی بهتر، فقط ۲۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کند.

دلیل آنکه اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاکچین نمی‌توانند تعدادی زیادی تراکنش را در یک لحظه پردازش کنند این است که تمامی گره‌های شبکه آن‌ها برای انجام تک‌تک تراکنش‌ها به یک اجماع برسند.

EOS مدعی است که با استفاده از DPOS یا سازوکار اجماع توزیع شده مبتنی بر اثبات سهام می‌تواند به سادگی از پس پردازش میلیون‌ها تراکنش در ثانیه بربیاید.

 

۲- انعطاف‌پذیری

پیش‌تر به دلیل وقوع حمله DAO، کل سیستم اتریوم دچار وقفه شد و همه چیز از کار افتاد و جامعه کاربری این بلاکچین هم به دلیل هارد فورک از هم منشعب شدند.

از آنجا که EOS از DPOS استفاده می‌کند، بسیار بعید است که چنین اتفاقی در اکوسیستم آن رخ دهد. اگر یک DAPP با مشکل مواجه شود، تولیدکننده بلوک منتخب می‌تواند تا زمانی که سیستم سرپا شود، آن را فریز کند. این در واقع یک افزونه برای سیستم DPOS است که با کمک آن دیگر لازم نیست تمامی گره‌ها درگیر کار مراقبت از زنجیره شوند.

 

۳- کاربست‌پذیری

EOS با گنجاندن ویژگی‌هایی نظیر جعبه‌ابزار وب برای توسعه رابط، رابط‌های خودتوصیف، طرح‌های پایگاه داده خودتوصیف و یک طرح مجوز اعلانی، سطوح مشخصی از مجوز را در اختیار قرار می‌دهد.

 

۴- حکمرانی

در EOS پایه‌های حکمرانی با برقراری قلمرو قضایی و گزینش قانون همراه با دیگر مفاد مورد پذیرش دوجانبه، مستحکم شده و به طور معمول هم از طریق یک نظام‌نامه که از نظر حقوق الزام‌آور است، اجرایی می‌شود. هر تراکنش مجزا در EOS می‌بایست شامل هش این نظام‌نامه باشد تا امضا شود. این روش باعث می‌شود کاربران به نظام‌نامه پایبند باشند.

 

نظام نامه و پروتکل مربوط به آن می‌توانند طی فرآیند زیر اصلاح شوند:

تغییر توسط تولیدکننده بلوکی که توانسته به نرخ تأییدی برابر با ۲۱/۱۷ دست یابد، پیشنهاد می‌شود.

تأیید ۲۱/۱۷ باید برای سی روز متوالی نگه‌داری شود.

تمامی کاربران ملزم هستند تراکنش‌های خود را با استفاده از هش نظام‌نامه جدید امضا کنند.

تولیدکننده بلوک برای انعکاس این تغییر در نظام‌نامه، تغییرات را به کد منبع اعمال می‌کند و با استفاده از هش یک دستور git commit آن را به بلاکچین پیشنهاد می‌دهد.

تولیدکننده بلوک مجددا باید تأیید ۲۱/۱۷ را برای ۳۰ روز متوالی نگه‌داری کند.

پس از آن، فول نودها یک هفته کامل فرصت خواهند داشت تا این تغییرات را بپذیرند.

هر نودی هم که از این پروتکل جدید، پیروی نکند به طور خودکار خاموش می‌شود.

با این حساب، پس اگر چیزی مثل یک حمله DAO اتفاق بیفتد و سیستم EOS مجبور به جست‌وجو برای یک تغییر سریع و راهکاری برای پروتکل خود باشد، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ در مواقع اضطراری از این دست، تولیدکننده بلوک از این قدرت برخوردار است که سرعت فرآیند اصلاح را افزایش دهد.

 

۵- پردازش موازی

در پردازش موازی، دستورالعمل‌های برنامه میان چند پردازنده تقسیم می‌شوند. با انجام این کار، زمان اجرای آن برنامه به طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. EOS از طریق مقیاس‌پذیری افقی، ارتباطات آسنکرون و همکاری تعاملی امکان پردازش موازی قراردادهای هوشمند را فراهم کرده است.

مقیاس‌پذیری افقی: در مقیاس‌پذیری عمودی، افزایش مقیاس با افزودن بر توان پردازشی انجام می‌شود؛ حال آنکه در مقیاس‌پذیری افقی این کار از طریق افزودن سیستم‌ها و رایانه‌های بیشتر به استخر منبع صورت می پذیرد.

ارتباط آسنکرون: ارتباطات، سنکرون نیستند؛ به این معنی که طرفین درگیر برای برقراری ارتباط نیاز به حضور در یک زمان یکسان ندارند.

همکاری تعاملی: این قابلیت به معنای توانایی یک سیستم رایانه‌ای برای تبادل و استفاده از اطلاعات است.

 

۶- خودکفایی

هر بلاکچین مبتنی بر نرم‌افزار EOS باید هر ساله یک تورم طبیعی ۵ درصدی داشته باشد. این میزان میان تولیدکنندگان بلوک (به دلیل تأیید تراکنش‌ها)‌ و سه قرارداد هوشمند یا پروپوزالی که بیشترین آرا را از طرف دارندگان توکن‌های مربوط دریافت کرده‌اند، توزیع می‌شود.

دلیل این امر هم حصول اطمینان از این است که بلاکچین برای رشد، توسعه و نگاهداشت بر هیچ فرد، نهاد یا سازمان منفرد وابسته نباشد.

 

۷- سیستم عامل توزیع شده

شاید حیاتی‌ترین ویژگی برای درک واقعی EOS همین ویژگی باشد.

یک سیستم عامل مک یا ویندوز را با مشوق‌های اقتصاد رمزنگاری تصور کنید.

حالا اتریوم یک ابررایانه غیرمتمرکز است که EOS در جایگاه سیستم عامل آن قرار گرفته است. این دست‌کم از منظر تئوری باعث می‌شود که EOS یک محصول متمرکزتر باشد.

 

چگونه کار می‌کند؟

بلوک‌ها در دوره‌های ۲۱ تایی تولید می‌شوند.

در ابتدای مرحله، تولیدکنندگان بلوک انتخاب می‌شوند. بیست تولیدکننده برتر به طور خودکار انتخاب شده و نفر بیست‌ویکم هم متناسب با تعداد آرای آن نسبت به دیگر تولیدکننده‌ها انتخاب می‌شود.

سپس تولیدکنندگان با استفاده از یک عدد شبه‌تصادفی مشتق شده از زمان بلوک جابجا می‌شوند. این کار برای این منظور انجام می‌شود که اتصال تعادلی تمامی تولیدکنندگان دیگر حفظ شود.

برای اطمینان از تولید منظم بلوک و حفظ زمان بلوک در سه ثانیه، تولیدکنندگان در صورت عدم مشارکت، جریمه شده و از دریافت پاداش محروم می‌شوند. هر تولیدکننده باید دست‌کم در طی ۲۴ ساعت یک بلوک تولید کند تا بتواند پاداش دریافت نماید.

 

TAPOS چیست؟

TAPOS یا تراکنش به عنوان اثبات سهام (Transaction As Proof Of Stake) یک ویژگی از نرم‌افزار EOS است. هر تراکنش در این سیستم می‌بایست هش‌هدر بلوک پیشین را داشته باشد. روند انجام این کار به این ترتیب است:

جلوگیری از پاسخ تراکنش (transaction replay) در زنجیره‌های مختلف.

انجام سیگنالینگ شبکه‌ای که یک کاربر و سهام او در یک فورک خاص قرار دارند.

این مانع از آن می‌شود که صحت‌سنج‌ها از رفتار مخرب در دیگر زنجیره‌ها بازداشته شوند.

 

حذف کارمزدهای تراکنش

EOS بر مبنای یک مدل مالکیت کار می‌کند که در آن کاربران به جای آنکه ملزم به انجام پرداخت برای هر تراکنش باشند، به تناسب سهام خود، مالک بخشی از منابع بلاکچین می‌شوند. به این ترتیب اگر شما مالک N توکن EOS باشید، به عنوان ذی‌حق در N*k تراکنش شناخته می‌شوید. چنین شیوه‌ای باعث حذف کارمزدهای تراکنش‌ها می‌شود.

احتمال دارد هزینه‌های اجرا و میزبانی اپلیکیشن‌ها روی اتریوم برای توسعه‌دهنده‌ای که قصد دارد اپلیکیشن خود را روی بلاکچین تست کند، بالا باشد. هزینه گاز در مراحل اولیه توسعه می‌تواند برای از میدان به در کردن توسعه‌دهندگان جدید کافی باشد.

تفاوت بنیادین میان روش کار اتریوم و EOS این است که اتریوم توان رایانشی خود را به توسعه‌دهندگان اجاره می‌دهد؛ در حالی که EOS مالکیت منابع خود را به آن‌ها واگذار می‌کند. بنابراین به طور ذاتی، اگر شما یک هزارم در EOS سهم داشته باشید، مالکیت یک هزارم از کل منابع و توان رایانشی EOS به شما تعلق خواهد داشت.

همان‌طور که در بررسی ico-reviews آمده است:

مدل مالکیت EOS به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌های توزیع شده یا همان DAPP این امکان را می‌دهد که هزینه‌های میزبانی رو پیش‌بینی کنند و به این ترتیب، آن‌ها تنها ملزم به حفظ درصدی معین از سهام هستند تا بتوانند اپلیکیشن‌های فریمیوم خود را بسازند. علاوه بر این، از آنجا که دارندگان توکن EOS قادر به اجاره یا انتقال سهام خود به دیگر توسعه‌دهندگان هستند، ارزش توکن‌های EOS به عرضه و تقاضای پهنای باند و حافظه ذخیره‌سازی گره می‌خورد.

EOS به وضوح در تلاش است تا در فضای پلتفرم DAPP به رقابت با اتریوم بپردازد. آنها یک فناوری بسیار جالب‌توجه و یک تیم قدرتمند در اختیار دارند. این احتمال وجود دارد که این تیم قدرتمند هر آن دست به یک کار ویژه دیگر بنزد.

باید منتظر بمانیم تا ببینیم EOS چه آس‌های جدیدی را رو خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: هوبی (Huobi) می‌خواهد یک اکسچنج اختصاصی راه‌اندازی کند که بر روی پلتفرم EOS کار می‌کند. قرار است از توکن EOS برای نقل و انتقال انواع رمزارزها استفاده ‌شود. اکسچنج هوبی به دخالت گسترده در انتخابات EOS متهم است.