اتریوم کلاسیک

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh-ethereum classic coin

 

 

اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) را می‌تواند زاده هک و اختلاف نظر فلسفی در جامعه طراف‌داران اتریوم (Ethereum) دانست. این رمزارز و بلاکچین پشت آن که در ابتدا راه خود را به عنوان اتریوم شروع کرد، محصول بحث‌هایی طولانی بر سر چگونگی مقابله با اختلاف نظر میان کاربران و همچنین حملات هکری به داده‌ها است؛ با این وجود، این رمزارز را نباید به هیچ عنوان در مرتبه‌ای پایین‌تر از اتریوم قرار داد. باید بخاطر داشت که حامیان اتریوم کلاسیک قصد دارند آن را به جایگاه بهترین رمزارز موجود در بازار برسانند.

 

اتریوم کلاسیک چیست؟

به عنوان تعریفی ساده، اتریوم کلاسیک را می‌توان یک «پلتفرم محاسباتی همتا به همتای متن باز و مبتنی بر فناوری بلاکچین و کُد اصلی اتریوم» تعریف کرد. این رمزارز نیز دقیقاً مانند اتریوم، یک توکن ارزش یا «آلتکوین» (Altcoin) دارد که اتر کلاسیک (ETC) نامیده می‌شود؛ اتر کلاسیک را می‌توان برای خرید کالا و خدمات استفاده کرده و همچنین آن را در زمان استفاده از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و قراردادهای هوشمند (Smart Contract) به عنوان کارمزد بکار برد.

این سکه دیجیتال در تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ به طور مستقل کار خود را آغاز کرد و با الهام از نام خود، نماد ETC را برای توکن خود انتخاب کرد. میزان موجودی این بلاکچین که تحت الگوریتم SHA3 عمل می‌کند بین ۲۱۰ تا ۲۳۰ میلیون اتر کلاسیک است.

 

ماجرای حمله به DAO و هاردفورک ناشی از آن

پلتفرم اصلی اتریوم مجهز به یک سازمان غیر متمرکز خودگردان (Decentralized Autonomous Organization (DAO) بود که هدف اصلی آن، فراهم آوردن امکان سرمایه‌گذاری کاربران در توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز مبتنی بر بلاکچین اتریوم بود.

تا ماه می سال ۲۰۱۶، DAO شبکه اتریوم توانسته بود سرمایه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار آمریکا را جمع‌آوری کند که این میزان سرمایه برای شروع عملیات تقریباً کافی بود. چندی نگذشت که مقاله‌ای منتشر شد که نقایص امنیتی معماری DAO را به طور برجسته مطرح کرده بود؛ با این وجود، توسعه دهندگان DAO دغدغه‌های مطرح شده در این مقاله را نادیده گرفتند و همچنان عملیات خود را به پیش بردند.

در ماه ژوئن همان سال، طی یک سری حملات هکری که با استفاده از همان نقایص امنیتی صورت گرفت، DAO هک شد و تقریباً ۵۰ میلیون دلار از سرمایه جمع‌آوری شده به سرقت رفت. موفقیت این حملات هکری موجب ایجاد حجم عظیمی از بحث‌ها در میان حامیان اتریوم شد که نتیجه آن، ایجاد تفرقه و چند دستگی در میان آن‌ها شد. در یک سو توسعه دهندگان قرار داشتند که می‌توانستند حملات صورت گرفته را خنثی کرده و تمامی موجودی به سرقت رفته را به صاحبان اصلی برگردانند؛ در سوی دیگر چنین اقدامی با فلسفه اساسی بلاکچین، یعنی «عدم وجود امکان ویرایش و حذف تراکنش‌ها» در تضادی شدید بود.

در نتیجه، اتریوم مجبور به ایجاد یک هاردفورک (Hard Fork) شد که بر اساس آن، کد اصلی خود را کپی و ویرایش کرد تا بتواند وجوه به سرقت رفته در حمله به DAO را برگرداند. در سمت دیگر، کدی اصلی و ویرایش نشده اتریوم راه خود را به همان شیوه قبل ادامه داد که کاربران حامی آن تصمیم گرفتند آن ‌را «اتریوم کلاسیک» بنامند. از آن زمان، اتریوم و اتریوم کلاسیک علیرغم داشتن هدف و دیدگاهی یکسان، یعنی رسیدن به جایگاه برترین پلتفرم محاسباتی غیر متمرکز در جهان، در قالب سکه‌های مجزا کار خود را ادامه داده‌اند.

 

تفاوت اتریوم کلاسیک با بیتکوین

اتریوم به عنوان یک پلتفرم، از فناوری بلاکچین بیتکوین (Bitcoin) بهره می‌برد؛ در جایی که توسعه دهندگان بیتکوین این شبکه را به محاسبه تراکنش‌های ارزی محدود کرده‌اند، اتریوم کلاسیک مانند اتریوم ساخت و توسعه سیستم محاسباتی غیر متمرکز و مستقل از بلاکچین را به عنوان هدف خود دنبال می‌کند.

 

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز

هدف اصلی اتریوم و اتریوم کلاسیک یک چیز است و آن، ساختن یک پلتفرم بلاکچین است که به توسعه دهندگان نرم‌افزار امکان ساخت اپلیکیشن‌هایی را بدهد که پایگاه‌داده و تراکنش‌های آن‌ها صرفاً در یک سرور متعلق به یک شرکت مشخص ذخیره نشده و در عوض تمامی این اطلاعات توسط تمامی کاربران یا نودهای (Node) متصل به بلاکچین اتریوم کلاسیک نگهداری شوند.

 

گستره کاربرد اتریوم کلاسیک

اتر کلاسیک هنوز تا رسیدن به محبوبیت پدر خود، یعنی اتر راه درازی را باید طی کند؛ در پی ایجاد هاردفورک در شبکه اتریوم و خلق اتریوم کلاسیک، اکثر کسب و کارها و بازارها تصمیم به باقی ماندن در اتریوم گرفتند و اتریوم کلاسیک را به عنوان رمزارز و بلاکچین ضعیف‌تر در نظر گرفتند.

با این وجود، اتر کلاسیک را می‌توان از بسیاری از صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) تهیه نمود و به هدف افزایش ارزش آن در چشم کسب و کارها و ارائه دهندگان خدمات، آن را نگهداری کرد.

 

نقاط ضعف اتریوم کلاسیک

نباید فراموش کرد که اتریوم کلاسیک هم مانند دیگر رمزارزها، مشکلات و بعضاً نقاط ضعف مربوط به خود را دارد؛ بسیاری از این ایرادات در حقیقت ریشه در این موضوع دارد که بسیاری اتریوم کلاسیک را به عنوان فورک ضعیف‌تر اتریوم می‌شناسند.

برجسته‌ترین دغدغه مربوط به این رمزارز، مقایسه بین اتریوم و اتریوم کلاسیک بوده است که از دیدگاه بسیاری این شرایط به عنوان وجود «بلاکچین دوگانه» تفسیر می‌شود. جالب است بدانید که اتریوم و اتریوم کلاسیک با یکدیگر سازگار هستند، زیرا هر دوی آن‌ها در اصل شاخه‌هایی هستند که از یک تنه روییده‌اند. در نتیجه این سازگاری، می‌توان با استفاده از کیف پول (Wallet) منحصر به اتریوم، به بلاکچین اتریوم کلاسیک دسترسی پیدا کرد که همین امر می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، آدرس عمومی کیف پول ممکن است در دو شبکه متعلق به یک کاربر نباشد!

چنین مشابهتی موجب گمراهی شده و برای هر دو بلاکچین مشکل‌ساز است؛ به همین دلیل، بسیاری از کاربران اتریوم بر این باورند که برای حفظ منافع کاربران هر دو بلاکچین، اتریوم کلاسیک بایستی از بین برود. چنین دیدگاهی موجب نوسانات شدید در بهای اتر کلاسیک شده و به نظر می‌رسد این نوسانات تا زمان توافق میان کاربران و توسعه‌ دهندگان هر دو شبکه ادامه خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: شرکت ETCDev که به صورت اختصاصی بر روی برنامه‌نویسی بر روی اتریوم‌کلاسیک کار می‌کرد، تعطیل شد. به دنبال این خبر قیمت اتریوم‌کلاسیک ۶ درصد کاهش داشت. علت تعطیلی شرکت افت شدید قیمت‌ها در بازار و کاهش شدید موجودی عنوان شده است. تابستان امسال به دنبال خبر افزودن اتریوم کلاسیک به اکسچنج کوین‌بیس قیمت این رمزارز افزایش چشمگیری را شاهد بود. اکنون شرکت IOHK تنها شرکتی است که به برنامه‌نویسی بر روی اتریوم کلاسیک ادامه می‌دهد.

خبرخوان: روز گذشته یک حمله ۵۱ درصدی به اتریوم کلاسیک انجام شده است. حمله کننده توان هش زیادی را خریداری کرده و به مدت چند ساعت به این رمزارز حمله کرده است. بیشتر اکسچنج‌ها معاملات اتریوم کلاسیک را تا روشن شدن ماجرا معلق کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که آیا در زنجیره این رمزارز تغییراتی به وجود آمده یا نه.