اتریوم

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh-ethereum

 

به عنوان اولین رمزارز به لحاظ ارزش بازار، نمی‌شود صحبت از رمزارزها باشد و نام اتریوم (Ethereum) به میان نیاید! در این مطلب قصد داریم تا اتریوم که بعد از بیتکوین (Bitcoin) به عنوان مطرح‌ترین سکه دیجیتال و شبکه بلاکچین شناخته می‌شود را به طور مختصر برای شما معرفی کرده تا دیدگاهی کلی به ابعاد و جنبه‌های مهم این رمزارز مهم داشته باشید.

 

 

اتریوم چیست؟

جالب است بدانید بیشتر اوقات وقتی افراد از اتریوم صحبت می‌کنند، در حقیقت منظورشان اِتِر (Ether) یا توکن بلاکچین اتریوم است! دلیل اصلی این سؤتفاهم، استفاده از نام بیتکوین هم برای بلاکچین و هم برای توکن شبکه بیتکوین است؛ عدم استفاده از نام‌هایی مجزا برای بلاکچین و توکن بیتکوین موجب ایجاد این ذهنیت شده است که نام توکن یا سکه هر شبکه مشابه نام بلاکچین آن است. از آن‌جایی که دیدگاه ساتوشی (Satoshi Nakamoto)، خالق بیتکوین این بود که کاربرد اصلی بلاکچین مراوده و انتقال بیتکوین (BTC) بین کاربران خواهد بود، وی تعمداً قابلیت‌های بلاکچین را در راستای افزایش امنیت محدود نمود. این در حالی است که بلاکچین و سکه در اصل با یکدیگر بسیار تفاوت دارند و می‌توان از هر یک از آن‌ها به طور مستقل و برای هدفی مجزا استفاده نمود.

اتریوم برای اولین بار در تاریخ ۳۰ جولای سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شد؛ این بلاکچین که تحت الگوریتم Ethash عمل می‌کند، عبارت اختصاری ETH را برای توکن خود یعنی اتر انتخاب کرد. یکی دیگر از وجوه تمایز این رمزارز، نبود محدودیت برای میزان موجود سکه آن در بازار است.

 

 

کاربرد اتریوم

اتر که در بازارهای رمزارز با نشان ETH معامله می‌شود را می‌توان از تمامی صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) که از این سکه پشتیبانی می‌کنند خریداری نمود؛ شایان ذکر از این سکه می‌توان برای خرید کالا و خدمات استفاده کرد. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها و بازارها این سکه را به عنوان ارز قابل قبول پذیرفته‌اند. علاوه بر این، در زمان استفاده از شبکه اتریوم، اتر را می‌توان بعنوان کارمزد تراکنش‌ و هزینه خدمات محاسباتی استفاده کرد.

استخراج اتر هم مانند استخراج بیتکوین صورت می‌گیرد؛ برای انجام آن نیاز به سیستم کامپیوتری با توان پردازش مناسب برای حل کردن پازل‌های ریاضی قرار گرفته بر روی بلوک‌های (Block) بلاکچین است. به مجرد رسیدن به پاسخ پازل ریاضی که معادله هَش (Hash Function) نامید می‌شود، ماینر (Miner) پاداش خود را در قالب اتر دریافت می‌کند.

به هر حال، هدف اتریوم این است که به چیزی بیش از یک سکه ساده بدل شود. باور خالقان اتریوم این بوده است که بیتکوین از تمامی قابلیت‌های بلاکچین استفاده نکرده و قصد داشتند با ایجاد این شبکه، بلاکچین را به سطحی بالاتر ارتقا دهند. در حقیقت، هدف آن‌ها توسعه روشی برای تمرکز زدایی شبکه اینترنت بوده است.

 

 

ماشین مجازی و اپلیکیشن‌های غیر متمرکز اتریوم

اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (Decentralized Applications) در واقع موتور محرک توسعه اتریوم هستند و بر روی ماشین مجازی اتریوم که با نام کامپیوتر جهانی هم شناخته می‌شود کار می‌کنند. ماشین مجازی در اصل مبنای توسعه اتریوم بوده و امکان اجرای اپلیکیشین‌ها بر روی بلاکچین را فراهم می‌آورند.

در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، نقص اساسی سیستم‌های متمرکز دیگر وجود ندارد؛ در سیستم‌های متمرکزی نظیر eBay، اگر سرور اصلی که اطلاعات و داده‌ها را در خود ذخیره نموده مورد هرگونه آسیب یا حمله هکری قرار گیرد، تمامی داده‌ها و ذخایر آن‌ها از بین خواهد رفت. در اپلیکیشن‌های غیر متمرکز، داده‌های شبکه بین تمامی کاربران بلاکچین اتریوم توزیع شده و در صورت بروز هر گونه مشکل، نسخه‌ای از بلاکچین بر روی دیگر نودهای شبکه موجود بوده و می‌توان به روزترین نسخه بلاکچین را از آن بازیابی کرد. شایان ذکر است داده‌های ذخیره شده بر روی نودهای شبکه رمزنگاری شده و هر کسی نمی‌تواند به محتوای آن‌ها دسترسی داشته باشد؛ در عین حال در صورت نیاز نودها می‌توانند این داده‌ها را مورد بررسی و تأیید قرار دهند.

 

 

نقاط ضعف اتریوم

در حالی که اتریوم تمام خود را می‌کند تا در جایگاهی بهتر و برتر از رمزارزهایی ساده نظیر بیتکوین قرار داشته باشد، این بلاکچین هم نقاط ضعف و مشکلات خاص خود را دارد. هدف اتریوم همواره بدل شدن به چیزی بیشتر از یک رمزارز ساده بوده که این هدف بلندپروازانه می‌تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در قیاس با یک رمزارز ساده، نگهداری، توسعه و سازگاری پلتفرم‌ها از دشواری بسیار بیشتری برخوردار هستند؛ در طرف دیگر، کاربری رمزارزها به سادگی انجام خرید و فروش با استفاده از آن رمزارز است! به عنوان مثال، بیتکوین چیزی بیش از یک ارز نبوده و افراد و به خصوص کسب و کارها به سادگی از آن استفاده می‌کنند.

اتریوم با انتخاب اهداف جاه‌طلبانه، مسیری ناهموار را برای آینده خود در پیش دارد. اگر به گذشته نگاهی داشته باشیم، پلتفرم‌های بسیاری را خواهیم دید که حتی ابعادشان کوچک‌تر و کارایی‌شان کم‌تر از اتریوم بوده، در مقطعی کارایی خود را از دست داده و محکوم به نابودی شده‌اند. مسلماً این سرنوشت در انتظار تمامی پلتفرم‌ها نیست، اما بهتر آن است که به عنوان کاربر یا مخاطب این شبکه، نسبت به تغییراتی که در راه‌اند هشیار بود.

 

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: هاردفورک جدید اتریوم در ۱۶ ژانویه اتفاق می‌افتد. این هاردفورک منجر به ایجاد سکه جدید نمی‌گردد و یک آپدیت شبکه است. در هاردفورک Constantinople قرار است چند تغییر اتفاق بیافتد که باعث تسهیل گذر اتریوم از الگوریتم اثبات کار به الگوریتم اثبات سهام شود. یکی از مهمترین این تغییرات کاهش پاداش ماینینگ خواهد بود.

خبرخوان: تور دمیستر (Tuur Demeester) اقتصاد‌دان و کارشناس رمزارزها در سری توییت‌هایی پنجاه نکته علیه اتریوم نوشت. این کارشناس پنج شب قبل با ویتالیک بوترین مناظره توییتری داشت. او کل پروژه اتریوم را آزمایش علمی گران قیمت و بی‌فایده خواند و به پروژه‌های پیشرفت اتریوم مانند کسپر و شاردینگ و پلاسما تاخت و این پروژه‌ها را غیرواقعی نامید. اثبات سهام را الگوریتمی نامطمئن و تغییر الگوریتم اتریوم به سمت اثبات سهام را پروژه‌ای پوچ عنوان کرد.

خبرخوان: اتریوم در نظر دارد که الگوریتم ماینینگ را تغییر دهد تا دستگاه‌‌های اختصاصی ماینینگ اسیک (ASIC) قادر به کار روی این رمزارز نباشند. هنوز زمان دقیق این تغییر اعلام نشده ولی گفته شده این تغییر پس از آپدیت کنستانوپل اجرا می‌شود.

خبرخوان: در آستانه فورک کنستانتینوپل اتریوم، دو رمزارز می‌خواهند از اتریوم انشعاب کنند، Ethereum Nowa و Ethereum Classic Vision. برای خرید سکه جدید این دو رمز ارز باید اتریوم پرداخت کنید و کلید خصوصی خود را نیز در اختیارشان قرار دهید. فراموش نکنید که به هیچ عنوان کلید خصوصی خود را برای کسی نفرستید. به احتمال زیاد این فورک‌ها کلاه‌برداری هستند.

خبرخوان: به دلیل پیدا شدن یک نقص امنیتی در آپدیت کنستانتینوپل اتریوم این آپدیت به تعویق افتاد. هنوز زمان جدید اجرای این آپدیت اعلام نشده است.

خبرخوان: آپدیت کنستانتیونوپل (Constantinople) شبکه اتریوم، ۲۷ فوریه انجام می‌شود. این آپدیت قرار بود روز ۱۶ ژانویه انجام شود و به دلیل پیدا شدن یک نقص امنیتی به تعویق افتاد.