اِت‌لِند

۰۳ تیر ۱۳۹۸


در حالی که کارایی فناوری بلاکچین در ذهن بسیاری محدود به ایجاد رمزارزها و ارائه خدمات پرداخت است، این فناوری نوظهور و بسترهای شکل گرفته بر اساس آن از کاربردهای بسیار بیشتری برخوردار هستند.. شبکه محبوب اتریوم (Ethereum) را می‌توان بانی یکی از بزرگ‌ترین یکی از تحول‌های عظیم در صنایع بلاکچین دانست؛ این شبکه با هدایت مسیر توسعه این فناوری به سوی قراردادهای هوشمند (Smart Contract) و ایجاد اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp)، مسیری جدید را در این حوزه نوظهور ایجاد کرد که بسیاری از شرکت‌ها را به سمت خود جذب کرد.

در این مطلب قصد داریم تا بلاکچینی را برای شما معرفی کنیم که با تکیه بر بستر اتریوم، اکوسیستمی را برای ارائه خدمات استقراض یا به عبارت بهتر، اعطای وام فراهم آورده است.

‌‌

اِت‌لِند

اِت‌لِند (ETHLend) که بخش اول نام خود را از دومین توکن بزرگ‌ جهان، یعنی اتر (ETH) گرفته است، یک سرویس همتا به همتا برای ارائه خدمات استقراض بوده که بر بستر شبکه اتریوم توسعه یافته است. این شبکه با تکیه بر استفاده از قراردادهای هوشمند، به هدف ایجاد امکان ارائه وام را به صورتی شفاف و امن توسعه یافته است؛ شاید جالب باشد بدانید که افراد دریافت کننده وام از این سرویس بایستی وثیقه‌های خود را در قالب رمزارز ارائه نمایند. بر اساس رسم متداول در صنایع رمزارز، این پلتفرم نیز توکن بومی خود را داشته که نام لِند (Lend) برای آن انتخاب شده و با نماد اختصاری LEND عرضه می‌شود؛ این توکن به عنوان ارز مورد استفاده برای اعطای وام کاربرد داشته و علاوه بر آن، موارد استفاده دیگری برای آن در نظر گرفته شده است.

مراودات لِند

توکن لِند یکی از رمزارزهایی است که بر روی صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) شناخته شده و مورد اعتمادی نظیر باینَنس (Binance)، کوین‌سوییچ (CoinSwitch)، یوبیت (YoBit)، کوکوین (KuCoin)، آی‌دِکس (IDEX) و اتردلتا (EtherDelta) عرضه شده و قابل خرید، فروش و تبدیل است. علاوه بر این، کاربران علاقه‌مند به این توکن می‌توانند لِند را با استفاده از ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) دلار آمریکا و روبل روسیه بر روی صرافی‌های کوین‌سوییچ و یوبیت معامله کنند. برای مراوده این توکن، کاربران بایستی در وهله اول بر روی یکی از صرافی‌های عرضه کننده لِند حساب کاربری ایجاد کرده و بسته به صرافی انتخابی، حساب خود را با استفاده از ارز بدون پشتوانه یا سایر رمزارزهای مطرح نظیر بیتکوین (BTC) و اتر (ETH) شارژ کنند. از این مرحله به بعد، خرید، فروش و تبدیل لِند با دنبال کردن راهنمای پلتفرم کار دشواری نخواهد بود.

همان‌طور که از نام شبکه اصلی این توکن بر می‌آید، لِند یک توکن مبتنی بر الگوریتم ERC20 است؛ به همین دلیل، امکان نگهداری آن بر روی تمامی کیف پول‌های (Crypto Wallet) سازگار با اتریوم میسر خواهد بود. از جمله مطرح‌ترین کیف پول‌هایی که کاربران می‌توانند برای نگهداری لِند خود استفاده کنند، می‌توان به مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)، لجر نانو اس (Ledger Nano S)، ترزور (TREZOR)، متامسک (MetaMask) و اتریوم والت (Ethereum Wallet) اشاره نمود.

عملکرد اِت‌لِند

‌پلتفرم اِت‌لِند که به هدف مردمی کردن نظام و بازار وام‌دهی توسعه یافته است، در ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ نسبت به برگزاری عرضه اولیه سکه (ICO) اقدام کردو از طریق آن، سرمایه‌ای بالغ بر ۱۶.۲ میلیون دلار آمریکا را برای خود فراهم آورد. اِت‌لِند یک بستر همتا به همتا است که از طریق آن، افرادی که در سرتاسر جهان قصد اعطا و دریافت وام را دارند با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کنند. همان‌ طور که پیش‌تر اشاره شد، این پلتفرم مبتنی بر شبکه اتریوم بوده و کاربران با استفاده از آن می‌توانند با ارائه وثیقه‌ای در قالب توکن لِند، مبلغ وام مورد نظر خود را بر حسب رمزارز اتر دریافت کنند. علاوه بر این، کاربران می‌توانند در عوض توکن‌های دیجیتال، از نام دامنه اتریوم (Ethereum Domain Names) یا EDN به عنوان وثیقه استفاده کنند.

کاربران شبکه اِت‌لِند می‌توانند از این بستر برای دسترسی به اتر مورد نیاز خود برای شرکت در عرضه‌های اولیه سکه، مشارکت در معاملات مارجین و سرمایه‌گذاری در عرضه اولیه سکه استفاده کنند. زمانی که فرد متقاضی وام درخواست خود را ثبت می‌کند، قراردادی هوشمند بر اساس درخواست ثبت شده بر روی شبکه اتریوم ایجاد می‌شود که متقاضی می‌تواند اطلاعات مورد نظر خود نظیر مبلغ وام درخواستی، شرایط دریافت، نرخ بهره مورد نظر و غیره را به همراه تعداد نشانی‌های دیجیتال در آن ثبت کند. به مجرد تکمیل جزئیات قرارداد، توکن‌ها به عنوان اوراق بهادار مورد استفاده قرار گرفته و به قرارداد هوشمند منتقل می‌شوند. در طرف دیگر، کاربرانی که قصد اعطای وام دارند می‌توانند قراردادهای منتشر شده بر روی وب‌سایت اِت‌لِند را مطالعه کرده و بسته به توانایی و ترجیح خود، قراردادهای مناسب را انتخاب کنند. در صورت قصور دریافت کننده وام در بازپرداخت، وثیقه وی به طور خودکار به حساب وام دهنده انتقال خواهد یافت.

حرف آخر

کاربرانی که توکن لِند را در اختیار دارند، از تخفیفی ۲۵ درصدی برای کارمزدهای پلتفرم برخودار می‌شوند؛ علاوه بر این، داشتن این توکن‌ها قابلیت‌های خاصی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اِت‌لِند بیست درصد از کارمزد دریافتی از کاربران را صرف خرید توکن‌های لِند از بازار کرده و سپس توکن‌های خریداری شده را میان وام دهندگان و وام گیرندگان توزیع می‌کند. علاوه بر این، این بستر بخشی از توکن‌های لِند خریداری شده را به عنوان پاداش به کاربرانی می‌دهد که مشتریانی تازه را به این بستر معرفی می‌کنند. ارزش توکن لِند بستگی اساسی به میزان موفقیت این پلتفرم داشته و هرچه تعداد کاربران و حجم وام‌های مبادله شده بالاتر باشد، ارزش این توکن نیز به تبع افزایش خواهد یافت. برای داشتن دیدگاهی بهتر نسبت به آینده اِت‌لِند، بیش از هر چیز بایستی بینشی روشن نسبت به آینده توکن این بستر و برنامه‌های شبکه داشت؛ در این راستا، کاربران می‌توانند با مراجعه به وب سایت رسمی اِت‌لِند از مسیر این پلتفرم آگاهی پیدا کنند.