اتوس

۱۸ خرداد ۱۳۹۸

 

اتوس (Ethos) یکی دیگر از بسترهای رمزارز است که هدف اصلی از توسعه آن، تسهیل دسترسی به بازار رمزارز برای افراد و جوامع بیشتر بوده است. این رمزارز و بستر آن به نحوی طراحی شده که بتواند اکوسیستمی را ارائه نماید که در آن تمامی ابزارهای مورد نیاز برای مدیریت کیف پول‌های رمزارز (Crypto Wallet)، کلیدهای امنیتی و تراکنش‌های تأیید شده بلاکچین گنجانده شده باشد. توکن شبکه اتوس که با نماد ETHOS در صرافی‌های رمزارز و بازار معاملات ارزهای دیجیتال عرضه می‌شود، برای استفاده از قابلیت‌های متعدد و پرداخت کارمزدهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه این مطلب به معرفی ابعاد مختلف این رمزارز و بلاکچین آن پرداخته شده است.

 

 

معاملات اتوس

توکن اتوس بر روی پلتفرم صرافی‌های (Crypto Exchange) شناخته شده و معروفی نظیر باینَنس (Binance)، کوین‌سوییچ (Coinswitch)، لایوکوین (Livecoin)، آلتکوین (Altcoin) و آیدکس (IDEX) عرضه شده و بسته به صرافی مورد استفاده، کاربران می‌توانند آن را در ازای ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) و یا دیگر رمزارزها معامله کنند. برای خرید اتوس، کاربران بایستی در وهله اول در یکی از صرافی‌هایی که از این توکن پشتیبانی می‌کنند حساب کاربری ایجاد کنند. برخی از این صرافی‌ها به کاربران امکان شارژ حساب را با استفاده از ارزهای بدن پشتوانه‌ای نظیر دلار آمریکا را می‌دهند؛ در غیر این صورت، کاربر بایستی برای خرید اتوس از توکن‌های دیگری نظیر بیتکوین (BTC) و اتر (ETH) استفاده کند. به طور کلی فرایند ثبت نام در این صرافی‌ها با استفاده از نشانی ایمیل و تعریف کلمه عبور میسر خواهد بود. پس از افتتاح حساب، موجودی حساب بایستی با استفاده از ارز یا رمزارز مورد پشتیبانی پلتفرم صرافی شارژ شده و برای انجام تراکنش انتقال، نشانی کیف پول جدید به صرافی اراده شود.

 

به منظور افزایش سطح امنیت، به کاربران توصیه می‌شود تا در عوض نگهداری موجودی برروی بستر صرافی، دارایی‌های خود در کیف پول رمزارز نگهداری کنند. اتوس از جمله توکن‌های مبتنی بر الگوریتم ERC20 است که بر روی بلاکچین دومین رمزارز مطرح جهان، یعنی اتریوم (Ethereum) توسعه یافته است؛ به همین دلیل، امکان نگهداری آن برروی تمامی کیف‌های پول سازگار با شبکه اتریوم و رمزارز اتر وجود دارد. از جمله کیف‌های پول معتبری که به دارندگان خود امکان نگهداری اتوس را می‌دهند می‌توان به مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)، لجر نانو اس (Ledger Nano S)، ترزور (Trezor)، اتریوم والت (Ethereum Wallet) و جکس (Jaxx) اشاره نمود.

 

 

ساختار پلتفرم اتوس

دنیای رمزارزها برای افراد تازه‌کار و کم‌تجربه می‌تواند گیج کننده باشد؛ در این دنیا نه تنها رمزارزهای متعدد و بسیار زیادی وجود دارد، بلکه دسترسی به بسیاری از این توکن‌ها دشوار بوده و پیش از هر چیز، کاربران بایستی نحوه کار کردن با صرافی‌های رمزارز، انتخاب کیف پول ارزهای دیجیتال، نگهداری موجودی خود در کیف پول و حفظ امنیت کلیدهای خصوصی (Private Key) یاد بگیرند. پلتفرم اتوس به شکلی طراحی شده است که از طریق آن دسترسی به بازار رمزارزها تسهیل شده و کاربرانی که از سطح دانش متوسط برخوردار هستند بتوانند به این بازار اعتماد کنند. در راستای نیل به این هدف، این پلتفرم تنوع مختلفی از محصولات و خدمات را عرضه کرده که در زیر به طور مختصر به آن‌ها پرداخته شده است:

 

  • کیف پول عمومی اتوس (Ethos Universal Wallet) به کاربران این امکان را می‌دهد تا تمامی رمزارزهای خود را در یک حساب و بستر نگهداری کنند. این بستر در قالب فضایی امن برای نگهداری سکه‌ها و توکن‌های کاربر تدارک دیده شده است.
  • کلیدهای هوشمند اتوس از یک کلید روت (Root Key 256) بیتی برای تحویل سکه‌های سازگار با استانداردهای BIP32، BIP39، BIP44 و SLIP44 استفاده می‌کند. هدف از این طراحی، فراهم آوردن امکان نگهداری صدها سکه مختلف توسط کاربر و با استفاده از تنها یک کلید می‌باشد؛
  • درگاه فیات (ارز بدون پشتوانه) و پلتفرم افزایش تنوع این بستر به هدف تسهیل واریز سپرده برای کاربران تازه‌کار و افزایش تنوع دارایی‌های قابل دسترسی برای آن‌ها فراهم آمده است؛
  • شبکه سرمایه‌گذاری اجتماعی (Social Investment Network) یکی دیگر از ابزارهایی است که برای ایجاد ارتباط میان کاربران تازه‌کار و باتجربه توسعه یافته که پاداش‌هایی را برای کاربرانی که به آموزش دیگر کاربران می‌پردازند در نظر گرفته است؛
  • سرویس‌ رابط برنامه‌نویسی اپلیکیشن مقیاس‌پذیر (Scalable API) وظیفه ارتباط با مؤسسات مالی را عهده‌دار است؛
  • اتوس بدراک (Ethos Bedrock) یکی دیگر از ابزارهای اتوس است که بستری را برای پردازش و توسعه فراهم می‌آورد تا با تکیه بر آن، اپلیکیشن‌های مقیاس‌پذیر اجرا شده، داده‌ها منتشر شده و در نهایت هویت و منبع موجودی‌ها تصدیق شوند؛

 

جمع‌بندی

یکی از نکات مهمی که در رابطه با اتوس بایستی به خاطر داشت این است که سقف عرضه این توکن بالغ بر ۲۲۲,۲۹۵,۲۰۸ اتوس خواهد بود. رمزارزها ذاتاً دارای ماهیتی پیچیده داشته و در بهترین حالت می‌توان آینده آن‌ها را مورد حدس و گمان قرار داد؛ از این روی، کاربرانی بایستی تمامی ابعاد یک شبکه و توکن را پیش از انتخاب به خوبی مورد ارزیابی و بررسی قرار دهند و قبل از خرید، به خوبی بر ریسک‌های مرتبط با این سرمایه‌گذاری اشراف داشته باشند. به رغم رشد سریع بازار رمزارز طی سال‌های اخیر، آگاهی عموم از رمزارزها و بازار آن‌ها چندان افزایش نیافته و شاید بتوان با درصد بالایی از اطمینان اظهار داشت که اگر شرکت یا سازمانی بتواند رمزارزها به طور عمده در جوامع رواج دهد، سود کلانی از این کار برایش حاصل خواهد شد. به هر حال، با وجود این که اتوس هیچ برنامه‌ای را به طور رسمی برای خود منتشر نکرده و مسیر آینده آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، اما در سه ماهه اول و دوم سال ۲۰۱۸ شاهد انتشار کیف پول عمومی اتوس و درگاه فیات این بستر بوده‌ایم.