گَس

۰۱ تیر ۱۳۹۸

مسلماً در حال حاضر می‌توان اتریوم (Ethereum) را به عنوان دومین رمزارز بزرگ جهان به لحاظ ارزش بازار در نظر گرفت؛ اما اهمیت این بلاکچین و رمزارز بومی آن، یعنی اتر (Ether) صرفاً به دلیل حجم عرضه بالای آن نیست. در حالی که بیتکوین (Bitcoin) به عنوان بزرگ‌ترین بلاکچین جهان در راستای یک هدف، یعنی متحول کردن نظام اقتصادی و تمرکز زدایی سیستم‌های پرداخت توسعه یافت، اتریوم پای خود را فراتر از این هدف گذاشت و بستری را برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و اجرای قراردادهای هوشمند (Smart Contract) فراهم آورد؛ راهی که بسیاری دیگر بلاکچین‌ها نیز در پیش گرفته و هر یک به نوبه خود در توسعه آن به ایفای نقش پرداختند.

یکی از شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین که این مسیر را دنبال کرده و در آن تلاش بسیاری دارد، نئو (NEO) است؛ از دیدگاه بسیاری، نئو در حقیقت اقدامی رقابتی از سوی کشور چین و در پاسخ به شبکه اتریوم می‌باشد. یکی از ویژگی‌هایی که باعث تمایز نئو از بسیاری دیگر از بلاکچین‌ها می‌شود، وجود دو توکن در آن است! در این شبکه دو سکه تعریف شده و برای هر یک کاربردی مجزا تعریف شده است. در این مطلب قصد داریم تا یکی از دو توکن بومی شبکه نئو را به طور مختصر برای شما معرفی کنیم.

نئو و گَس

‌بخاطر داشته باشید که ورود به دنیای رمزارزها بدون داشتن درکی جامع از این پدیده نوظهور، اقدامی اشتباه بوده و می‌تواند به منزله خودکشی اقتصادی باشد! به همین دلیل، به شما توصیه می‌کنیم که برای رسیدن به درکی بهتر از شیوه عملکرد توکن گَس، مطلب مربوط به سکه نئو (Neo) را مطالعه کنید. شبکه نئو در سال ۲۰۱۴ با نام اولیه اَنت‌شرز (AntShares) راه‌اندازی شد؛ این شبکه که اولین بلاکچین عمومی محصول کشور چین بود، در سال ۲۰۱۷ با نام جدید نئو وارد میدان شد. هدف این بلاکچین، رقابت با شبکه اتریوم بود، به نحوی که بسیاری از متخصصی از آن با عنوان اتریوم چینی نام می‌برند. نئو نیز مانند اتریوم، اکوسیستمی را برای نگهداری و مراودات دارایی‌های دیجیتال فراهم می‌آورد.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، پلتفرم نئو دارای دو توکن بومی نئو (NEO) و گَس (GAS) است که هر یک از آن‌ها وظیفه مخصوص به خود را دارند. در حالی که نئو نشان دهنده سهم در مالکیت بلاکچین نئو است و برای تولید بلوک‌ها و مدیریت شبکه استفاده می‌شود، توکن گَس به کاربر اجازه و امکان استفاده از بلاکچین نئو را می‌دهد. در حقیقت، گَس شباهت بسیاری به توکن اتر در شبکه اتریوم دارد و نقش موتور محرک پردازش تراکنش‌ها در سیستم نئو را ایفا می‌کند. بر روی بستر نئو، از گَس برای تکمیل تراکنش‌ها استفاده شده و کاربرانی که توکن نئو را در کیف پول (Wallet) خود نگهداری می‌کنند، پاداش خود را در قالب گَس دریافت می‌کنند که محصول تولید بلوک در شبکه نئو است.

کاربران این پلتفرم برای اجرای قراردادهای هوشمند بر روی بستر نئو، بایستی از گَس برای پرداخت کارمزدها استفاده کنند که این کارمزد بر اساس میزان توان پردازشی مورد استفاده برای اجرای قرارداد هوشمند محاسبه و دریافت می‌شود. به ازای هر بلوک تولید شده بر روی شبکه نئو، پاداشی معادل هشت گَس به ماینر داده می‌شود؛ در پی تولید هر بلوک نئو، دارندگان توکن نئو پاداش خود را بصورت گَس دریافت می‌کنند؛ این فرایند شباهت بسیاری به توزیع سود سهام میان سهام‌داران است.

مراوده گَس

توکن گَس را می‌توان بر روی پلتفرم بسیاری از صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) نظیر باینَنس (Binance)، کوین‌سوییچ (CoinSwitch)، هوبی (Houbi)، کوکوین (KuCoin) و پولونیکس (Poloniex) خرید، فروش و تبدیل کرد؛ علاوه بر این، امکان خرید کالا و خدمات متعددی با استفاده از این سکه وجود دارد. در زمان نگارش این مطلب (تیر ماه ۱۳۹۸)، بهای هر واحد گَس برابر با ۳.۴ دلار آمریکا بود. برای خرید این توکن، پیش از هر چیز نیاز به افتتاح حساب در یکی از صرافی‌های عرضه کننده این رمزارز است؛ در مرحله بعد، حساب کاربری بایستی به اندازه کافی شارژ شود. بخاطر داشته باشید بسته به صرافی مورد استفاده، امکان شارژ حساب با ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) یا رمزارزهای رایج نظیر بیتکوین و اتر وجود دارد. پس از افزایش موجود به حد مورد نظر، امکان خرید گَس از صرافی مورد نظر فراهم خواهد آمد.

مادامی که قصد تبدیل یا فروش گَس را نداشته باشید، می‌توانید آن را در حساب کاربری خود بر روی پلتفرم صرافی نگهداری کنید که البته بنا به دلایل امنیتی چنین کاری توصیه نمی‌شود؛ برای نگهداری دارایی دیجیتال بهتر است از کیف پول‌های رمزارز (Crypto Wallet) استفاده کنید. از جمله کیف پول‌هایی که از نگهداری و جابجایی گَس پشتیبانی می‌کنند می‌توان به لجر نانو اس (Ledger Nano S)، نئون والت (NEON Wallet)، نئو جی.یو.آی. (NEO GUI)، نئو ترکر (NEO Tracker) و نئو والت (NEOWallet) اشاره نمود.

حرف آخر

تمامی رمزارزها دارای ماهیتی پیچیده بوده و وضعیت آتی آن‌ها چندان مشخص نیست؛ به همین دلیل، پیش از انتخاب دارایی‌های دیجیتال بهتر است از تمامی نقاط ضعف و قوت و همچنین پتانسیل‌های آن‌ها اطلاع پیدا کنید. توکن گَس یکی از توکن‌های دارای عرضه محدود بوده و سقف عرضه یکصد میلیونی برای آن تعیین شده است که بنا بر تخمین‌ها و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این سقف تا پایان سال ۲۰۳۹ تأمین خواهد شد. با توجه به عرضه محدود، به احتمال زیاد با گذر زمان میزان تقاضا و به تبع آن بهای گَس افزایش خواهد یافت. در سوی دیگر، دولت چین تاکنون رویکردهای متخاصمانه را نسبت به مراودات رمزارز اتخاذ کرده است؛ به همین دلیل بهتر است ابعاد قانونی و تأثیر چنین تصمیماتی را بر وضعیت بازار گَس همواره مد نظر داشت. از آن‌جایی که چین دارای بزرگ‌ترین چرخه اقتصادی در سراسر جهان بوده و با در نظر گرفتن جمعیت ۱.۵ میلیاردی آن، این کشور می‌تواند پتانسیل‌های گسترده‌ای را برای شرکت‌هایی که قصد فعالیت در حوزه بلاکچین دارد فراهم آورد.