هورایزن

۱۹ دی ۱۳۹۷

arznameh-horizen

 

طی سا‌ل‌های اخیر و به ویژه پس از رشد نجومی بهای بیتکوین (Bitcoin) در سال ۲۰۱۷، بازار رمزارزها شاهد ظهور سکه‌ها و توکن‌های بسیاری بوده که هر یک با تکیه بر ویژگی‌ها و فناوری‌های خود سعی در پیدا کردن جایگاهی برای خود در این حوزه مورد توجه داشته‌اند. اگرچه بسیاری از این رمزارزها مسیر خود را به عنوان یک توکن و بلاکچین اصیل آغاز کرده‌اند، اما برخی دیگر از آن‌ها در نتیجه ایجاد فورک (Fork) در بلاکچین‌های اولیه‌ای نظیر بیتکوین، اتریوم (Ethereum) و دیگر شبکه‌های شناخته شده به وجود آمده‌اند. یکی از این توکن‌ها هورایزن (Horizon) است که در ابتدا با نام زِن‌کَش (ZenCash)، یکی از فورک‌های زی‌کلاسیک (Zclassic) وارد میدان شد. جالب است بدانید که زی‌کلاسیک خود یکی از فورک‌های زی‌کَش (Zcash) است؛ به عبارتی می‌توان هورایزن را نوه زی‌کش در نظر گرفت.

در این مطلب سعی داریم تا هورایزن را به طور اجمالی مورد بررسی قرار داده و ابعاد خاص آن را تحت پوشش قرار دهیم.

 

درباره هورایزن

هورایزن که پیش‌تر با نام زِن‌کَش شناخته می‌شد، در ابتدا با هدف تأمین پلتفرمی امن، توزیع شده و قابل اعتماد برای ارتباطات، تراکنش و انتشار محتوا برای کاربران خود توسعه یافت. زن‌کش در روز ۲۳ ماه می ۲۰۱۷ به عنوان یکی از فورک‌های زی‌کلاسیک و بدون هیچ گونه استخراج اولیه (Premining) و عرضه اولیه سکه (ICO) راه‌اندازی شد. هورایزن برای ارسال داده‌ در شبکه خود، از سیستم نود امن (Secure Node System) استفاده کرده و در این راستا نودهای شبکه را به یکدیگر متصل می‌کند.

یکی دیگر از قابلیت‌های شبکه هورایزن سرویس پیام‌رسان آن است که زِن‌چَت (ZenChat) نام دارد؛ این سرویس با تکیه بر پروتکل مرکزی این پلتفرم، قادر به ایجاد کانالی امن برای رساندن پیام‌ها است. هورایزن برای پنهان کردن مقصد ارتباطات از شیوه‌ای خاص که جعل دامنه (Domain Fronting) نام دارد استفاده می‌کند. علاوه بر این، این پلتفرم از قابلیتی دیگر با نام زِن‌پاب (ZenPub) بهره می‌برد که در اصل یک شبکه توزیع محتوای تجاری (CDN) بوده و مبتنی بر پروتکل امن انتقال اَبَرمَتن (HTTPS) است؛ کاربرد این قابلیت در تأمین معماری استاندارد و امن وب برای انتشار اسناد و محتوا است.

یکی دیگر از سرویس‌های هورایزن که زِن‌هاید (ZenHide) نام دارد، به پنهان کردن ترافیک داده شبکه کمک کرده تا کاربرانی که با موانع قانونی و فیلترینگ مواجه هستند بتوانند با استفاده از این سرویس به سرویس پیام‌رسان زن‌چت بدون مشکل متصل شوند.

شبکه هورایزن مبتنی بر پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) است و توکن آن کماکان با نماد ZEN در صرافی‌ها و بازارهای رمزارز مبادله می‌شود؛ این بلاکچین نیز مانند جد خود زی‌کش، دنباله‌روی مسیر عرضه کنترل شده است و محدودیت ۲۱ میلیونی برای وجود آن در بازار در نظر گرفته شده است.

 

ایده اولیه هورایزن

همان طور که پیش‌تر اشاره شد، ZEN یک توکن قابل استخراج و مبتنی بر اثبات کار است؛ این بدان معناست که کاربران با اتصال ریگ‌های ماینینگ (Mining Rig) خود به شبکه، تراکنش‌های صورت گرفته بر روی بلاکچین را بررسی و تأیید می‌کنند و در ازای آن، پاداشی را به صورت رمزارز هورایزن دریافت می‌کنند.

به یاد داشته باشید دلیل ایجاد فورک زن‌کش، رسیدن به سطح بالاتری از امنیت بوده است؛ از آن‌جایی که زی‌کش اساساً بر پایه بیتکوین توسعه یافته است، هورایزن را می‌توان به عنوان بیتکوین با امنیت افزوده در نظر گرفت. یکی دیگر از تفاوت‌های میان هورایزن و بیتکوین برنامه پاداش دهی آن است؛ از این طریق، هورایزن بودجه‌هایی قابل ملاحظه را برای توسعه، بازاریابی و دیگر عملیات‌های Zen تأمین می‌کند.

شایان ذکر است که هدف نهایی هورایزن، رسیدن به جایگاه‌ امن‌ترین و کارآمدترین رمزارز موجود در بازار است؛ مسلماً برای رسیدن به چنین جایگاهی، این پلتفرم به منابع گسترده‌ای نیاز خواهد داشت.

 

فناوری هورایزن

هورایزن اصالتاً یک شبکه گمنام رمزنگاری شده برای انتقال پول، سرویس پیام‌رسان و انتشار محتوا و همچنین یک سازمان توزیع شده خودگردان (DAO) است. شبکه هورایزن از پروتکل امنیت لایه انتقال (Transport Layer Security) یا TLS بهره‌ می‌برد که در اصل یک پروتکل رمزنگاری برای ایجاد و افزایش امنیت شبکه است.

 

در هورایزن برای کاربران چهار سیستم اصلی تعبیه شده که همگی از هویت کاربر حراست می‌کنند:

زن‌کش (هورایزن): این سیستم امکان انتقال وجوه را با استفاده از نشانی‌های عادی (T) و خصوصی (Z) برای کاربران فراهم می‌آورد.

زن‌چت: این سرویس امکان استفاده از کیف پول رمزارز (Wallet) به عنوان یک سرویس پیام‌رسان را برای کاربر فراهم می‌آورد؛ در این قابلیت، کیف پول در اصل بخشی از شبکه ارتباطات امن و قابل شخصی‌سازی است.

زِن‌پاب: این پلتفرم به کاربران امکان داده تا با استفاده از آن بصورت گمنام به انتشار داده، اسناد و رسانه بپردازند؛ هدف این سیستم مبارزه با سانسور بوده که توانسته تا حد قابل ملاحظه‌ای این هدف را تأمین کند. این سرویس از سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS) استفاده می‌کند که پروتکل و شبکه‌ای غیر متمرکز برای توزیع فایل به صورت همتا به همتا است.

زِن‌هاید: این سرویس با تکیه بر شیوه جعل دامنه، مقصد ارتباطات را پنهان می‌کند؛ جعل دامنه به کاربران امکان داده تا به سرویس‌های مسدود مبتنی بر HTTPS متصل شده، در حالی که در ظاهر کاربر به سایتی کاملاً متفاوت متصل شده است.

 

کاربران می‌توانند این رمزارز را از چندین صرافی رمزارز (Cryptocurrency Exchange) نظیر بیترکس (Bittrex)، آپ‌بیت (Upbit) و کریپتوپیا (Cryptopia) تهیه کنند، اما اصلی‌ترین صرافی برای معامله این توکن بایننس (Binance) است. به یاد داشته باشید خرید این سکه با استفاده از ارزهای بدون پشتوانه رایج نظیر دلار و یورو میسر نبوده و کاربران برای تهیه این رمزارز بایستی در ابتدا پول خود را به یکی از توکن‌های بیتکوین، اتر (Ether) و تتر (Tether) تبدیل کنند.