لیسک

۲۴ مهر ۱۳۹۷

 

یکی دیگر از سکه‌ها و بلاکچین‌هایی که توانسته در دنیای ارزهای دیجیتال اسم و رسمی را برای خود بدست آورد، لیسک (Lisk) است. این بلاکچین جالب توجه با استفاده از زبان برنامه‌نویسی جاوا ‌اسکریپت (JavaScript) که یکی از محبوب‌ترین محیط‌های برنامه‌نویسی است توانسته دروازه‌ای را برای هزاران توسعه دهنده که می‌خواهند اپلیکیشن خود را با استفاده از فناوری بلاکچین توسعه دهند باز کند.

در این مطلب مختصراً به معرفی این شبکه غیر متمرکز و ارز رایج آن پرداخته و ویژگی‌های کلیدی آن را تحت پوشش قرار خواهیم داد.

 

لیسک چیست؟

در سال‌های اخیر بسیاری از شرکت‌ها، مؤسسات و سازمان‌ها به دنبال فرصت‌های مناسب برای ادغام فناوری بلاکچین با فعالیت‌ها و عملیات‌های خود بوده و هستند. در این میان یافتن توسعه دهندگانی که قادر به نوشتن کد زیرساخت برای یک بلاکچین اختصاصی باشد می‌تواند به چالشی اساسی تبدیل شود.

لیسک به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین قصد دارد تا زیرساخت مد نظر چنین سازمان‌ها و نهادهای را فراهم آورد؛ از این طریق در عوض اقدام به نوشتن کد هسته بلاکچین از اساس، برنامه‌نویسان می‌توانند از مساعدت این پلتفرم در توسعه اپلیکیشن‌های منحصر به صنعت مد نظر خود بهره‌مند شوند. شایان ذکر است که اپلیکیشن‌های توسعه یافته از این طریق با تکیه بر بلاکچین و بصورت جدا از آن عمل می‌کنند و به همین دلیل در کنار سرعت بالا، به بلاکچین بار زیادی تحمیل نمی‌کنند.

اگرچه شبکه لیسک کماکان مراحل مختلف توسعه را پشت سر می‌گذارد، هدف این بلاکچین ایجاد محیطی کاربر پسند بوده که بتواند از سوی افراد، نهادها، سازمان‌ها و حتی دولت‌های مختلف مورد پذیرش قرار گیرد. لیسک در ماه می سال ۲۰۱۶، ارز رسمی و بومی بلاکچین خود را وارد بازار نمود و برای آن از نماید LSK استفاده کرد. هدف اولیه عرضه سکه، تأمین سرمایه لازم برای راه‌اندازی و پیشبرد پروژه خود بود؛ علاوه بر این، توکن لیسک برای جابجایی وجوه و پرداخت کارمزد تراکنش در داخل اکوسیستم این بلاکچین نیز کاربرد دارد.

 

لیسک در قیاس با بیتکوین و اتریوم

اگرچه لیسک به عنوان یک بلاکچین رمزارز بومی خود را دارد، اما این پلتفرم اساساً محیطی برای توسعه نرم‌افزار است. توکن لیسک یا همان LSK نیز برای پرداخت کارمزد یا انجام تراکنش در درون اپلیکیشن‌های مبتنی بر بلاکچین لیسک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سوی دیگر هدف از طراحی بیتکوین (Bitcoin) این بوده که عنوان یک ارز دیجیتال مستقل که دسترسی به آن به صورت جهانی میسر است عمل کند.

همچنین لیسک نیز مانند اتریوم (Ethereum)، پلتفرمی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) است؛ اما بر خلاف اتریوم که توسعه دهندگان را مجبور به یادگیری زبان برنامه‌نویسی Solidity می‌کند، لیسک با زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت ساخته شده که گذشته از محبوبیت، بسیاری از توسعه‌ دهندگان بدون نیاز به یادگیری بر آن تسلط دارند.

 

کاربرد و درآمد از لیسک

توکن‌های لیسک را می‌توان برای تأمین سرمایه‌ مورد نیاز برای توسعه پروژه‌هایی که بر روی پلتفرم این بلاکچین اجرا می‌شوند استفاده نمود. برای اجرای نرم‌افزار در درون اپلیکیشن‌های مبتنی بر لیسک، کاربران بایستی با استفاده از توکن‌های لیسک (LSK) هزینه آن را پرداخت کنند.

در این راستا، کاربران می‌توانند این سکه را از صرافی‌های رمزارز نظیر بیترکس (Bittrex) و پولونیکس (Poloniex) خریداری کنند. بیاد داشته باشید پیش از خریدن لیسک، کاربران بایستی کیف پول (Wallet) آن را دانلود کنند تا محلی برای نگهداری موجود خود داشته باشند. در قالب موارد امکان خرید لیسک با ارزهای بدون پشتوانه رایج، نظیر دلار یورو وجود نداشته و در وهله اول، کاربران بایستی پول خود را به بیتکوین تبدیل کنند.

با وجود این که پلتفرم لیسک هنوز مراحل توسعه را طی می‌کند، اما سکه آن یعنی LSK توانسته از تاریخ انتشار خود در سال ۲۰۱۶ رشد خوبی داشته باشد. بازارهای رمزارز به میزان زیادی ناپایدار بوده و قیمت نهایی لیسک را شاید بتوان پس از اجرای اپلیکیشن‌های بیشتری بر روی آن گمانه زد. بسیاری از افرادی که لیسک را به عنوان شبکه‌ای با آینده روشن می‌بینند، ممکن است توکن آن را به امید افزایش قیمت پس از توسعه پروژه خریداری کنند. به هر حال، به طور کلی شرایط و آینده رمزارزها چندان قابل اعتماد و تثبیت شده نبوده و هیچ ضمانتی برای موفقیت سرمایه‌گذاری در لیسک وجود ندارد.

 

شرایط حاضر و آینده لیسک

از ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون، هسته پلتفرم لیسک و کیت توسعه نرم‌افزاری (SDK) آن کماکان مراحل توسعه را طی می‌کنند؛ هر روز بر تعداد حامیان و فعالان این شبکه جدید افزوده می‌شود، اما فقط با گذر زمان میزان موفقیت لیسک و سطح پذیرش آن از سوی مخاطبان مشخص خواهد شد.

در حالی که پلتفرم لیسک از ویژگی‌های منحصر به فرد بسیاری برخوردار است، بلاکچین‌های دیگری هم هستند که در این حوزه با آن رقابت می‌کنند. هر چه تعداد اپلیکیشن‌هایی که در محیط لیسک توسعه داده شده و اجرا می‌شوند بیشتر شود، شَمای کلی و آینده این شبکه واضح‌تر خواهد شد.

پس از انتشار اولین اپلیکیشن بزرگ مبتنی بر این بلاکچین، یعنی نانو والت لیسک (Lisk Nano Wallet) در ماه ژوئن ۲۰۱۷، تیم توسعه دهندگان لیسک به فعالیت خود برای پیشبرد پروژه ادامه داده‌اند. در اواخر سال ۲۰۱۷، لیسک تأکید خود را بر راهبردهای بازاریابی گذاشت و بخش اعظم خود را به توسعه برند و گسترش شبکه مخاطبان خود اختصاص داد.

رأی بده ماین کنم

رأی بده ماین کنم

  در مقاله «سهمت را اثبات کن» در مورد الگوریتم اجماع اثبات سهام (pos) نوشتیم و اشاره کردیم که این الگوریتم...