لایتکوین

۱۸ آذر ۱۳۹۷

arznameh-litcoin

رمزارز لایتکوین به چه منظور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

لایتکوین نیز همانند بیتکوین، نوعی رمزارز است، اما مبتنی بر پروتکل کاملاً متفاوتی می‌باشد. باورها بر این است که این ارز، مانند یک پول دیجیتال بی‌عیب عمل می‌کند.

سایت رسمی لایتکوین اظهار می‌کند که:

لایتکوین یک ارز اینترنتی نظیر به نظیر است که پرداخت‌های فوری با هزینه نزدیک به صفر را برای هر شخص در جهان میسر می‌کند.

همچنین لایتکوین، متن‌باز و غیرمتمرکز بوده و به منظور ایمن‌سازی تراکنش‌ها، بوسیله ریاضیات رمزنگاری شده و پشتیبانی می‌شود.

لایتکوین برای مقابله با بیتکوین ساخته نشده، بلکه به عنوان یک راه‌حل مکمل ثانویه جهت انجام تراکنش‌های پرداخت در نظر گرفته شده است.

اگر بیتکوین را طلا فرض کنیم، می‌توان لایتکوین را در برابر آن، نقره در نظر گرفت.

 

لایتکوین چه زمانی و برای چه منظوری خلق شده است؟

لایتکوین در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۱۱ توسط چارلی لی، یکی از کارمندان سابق شرکت گوگل خلق شد. لایتکوین به عنوان مکملی برای بیتکوین، بوسیله حل مسائلی مانند استخرهای متمرکز استخراج (ماینینگ) و زمان‌بندی انجام تراکنش‌ها طراحی شد. چارلی در توئیتر بسیار فعال است و شما می‌توانید نوشته‌های او را در اینجا مطالعه نمایید.

لایتکوین از کد هسته بیتکوین، البته با کمی اصلاحات، ایجاد شده است. چارلی لی، به منظور دستیابی به مقبولیت گسترده این ارز، این کد و پروتکل را به بهترین نحو مدنظر خود اصلاح نمود.

لی می‌خواست زمان‌بندی تأیید بلوک را از ۱۰ دقیقه به ۵/۲ دقیقه کاهش دهد، بطوریکه حجم بالایی از تراکنش‌ها مورد تأیید قرار بگیرند.

لی با این کار، سرعت انجام تراکنش‌های لایتکوین را (در مقایسه با بیتکوین) تا ۴ برابر افزایش داد.

الگوریتم هسته اصلی بیتکوین یعنی SHA-256، به الگوریتم Scrypt تغییر یافت، که مصرف حافظه بالایی دارد. الگوریتم Scrypt بهره‌برداری از استخرهای ماینینگ متمرکز را بسیار دشوار می‌کند.

 

تیم پشتیبانی لایتکوین

این مورد بسیار جالب توجه است.

چارلی لی لایتکوین را در سال ۲۰۱۱ بر روی GitHub منتشر کرد.

از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶، لایتکوین هیچگونه برنامه‌نویس (توسعه‌دهنده) تمام وقت نداشت. ابتدا، تنها چارلی لی (خالق لایتکوین) و وارن توگامی (برنامه‌نویس ارشد) با پروژه متن‌باز لایتکون ارتباط داشتند.

در سال ۲۰۱۶، برنامه‌نویسی با نام مستعار «Shaolinfry» به پروژه لایتکوین ملحق شد.

همچنین چندین همکار دیگر نیز با این گروه مشارکت داشتند و به تکمیل و انتشار نسخه‌های مختلف کمک می‌کردند.

در حال حاضر، وارن توگامی با Blockstream همکاری می‌کند و چارلی لی پس از مدتی که با Coinbase همکاری داشت، اعلام کرده که به LTC بازگشته است.

 

چه مقدار لایتکوین وجود خواهد داشت؟

لایتکوین اولین شرکتی بود که ذخیره محدود ۲۱ میلیون بیتکوین را تشخیص داد. بنابراین، ارز لایتکوین با میزان ۴ برابر ذخیره بیتکوین بوجود آمد.

تعداد کل لایتکوین‌هایی که می‌توان تولید نمود، ۸۴ میلیون واحد است. در حال حاضر، حدود ۵۳ میلیون واحد لایتکوین در گردش وجود دارند و ۳۱ میلیون واحد هنوز استخراج نشده‌اند.

یک بلوک لایتکوین، هر ۵/۲ دقیقه یک بار استخراج شده و از این طریق ۲۵ واحد ارزی تولید می‌شود، که برابر با استخراج ۱۴،۴۰۰ واحد در روز است.

 

لایتکوین و بیتکوین: تفاوت‌ها و شباهت‌ها

در زمان نگارش این مطلب، ۶ سال از عمر لایتکوین و ۸ سال از عمر بیتکوین می‌گذرد. لایتکوین به شیوه‌ای بسیار مشابه با بیتکوین عمل می‌کند.

هر دو ارز از سهم نسبتاً خوبی در بازار برخوردارند. علیرغم پیشرفت سریع بیتکوین، لایتکوین ثابت کرده که از امنیت بالایی برخوردار است، زیرا بر خلاف بیتکوین، از بی‌ثباتی کمتری برخوردار است.

اگر یک سال قبل ۱۰۰۰ دلار بر روی لایتکوین سرمایه‌گذاری کرده بودید، ارزش آن در حال حاضر حدود ۵۰،۰۰۰ دلار بود.

همچنین لایتکوین کارمزد تراکنش بسیار پایین‌تری نسبت به بیتکوین دارد که این موضوع این ارز را به انتخاب اصلی بازرگانان تبدیل می‌کند؛ همچنین سرعت تأیید تراکنش لایتکوین، ۴ برابر بیتکوین است.

در حال حاضر، لایتکوین به عنوان بستر آزمایشی برای پروتکل‌های بر بستر بلاکچین نظیر SegWit، Atomic Swaps و شبکه‌های لایتنینگ (Lightning Networks) عمل می‌کند. در سال ۲۰۱۷، لایتکوین به اجرا بر روی SegWit و آزمایش Atomic Swaps ادامه داد و در حال حاضر انتظار می‌رود که به زودی بر روی شبکه‌های لایتنینگ نیز اجرا شود.

لایتکوین گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و با ناپایداری کمتر، برای سرمایه‌گذارانی است که ریسک‌پذیری پایینی دارند.

شرکت لایتکوین، اولین اجلاس سالانه لایتکوین را در سپتامبر ۲۰۱۸ برگزار نمود که با نطق اصلی چارلی لی آغاز شد.

منبع: coinsutra.com