میکسین

۰۲ تیر ۱۳۹۸


طی سال‌های اخیر و از زمان پیدایش نسل جدید گوشی‌های هوشمند، شاهد توسعه تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان بوده‌ایم که هر یک با تکیه بر ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به خود، سعی در افزایش و حفظ کاربران داشته‌اند. در این میان، بسیاری از این اپلیکیشن‌ها پس از اندک زمانی تلاش با شکست مواجه شده و مغلوب رقبای قدرت‌مندی نظیر واتس‌اپ (WhatsApp)، تلگرام (Telegram)، وایبر (Viber) و سیگنال (Signal) شده‌اند. حال با ظهور فناوری بلاکچین و افزایش محبوبیت این پدیده، بسیاری از پلتفرم‌های اجتماعی سهی دارند با توسعه شبکه‌های مبتنی بر بلاکچین برای خود، کاربرانی را که این سال‌ها به سمت خود جذب کرده‌اند به سوی پلتفرم بلاکچین خود هدایت کنند.

‌در این مطلب یکی از پیام‌رسان‌های مبتنی بر بلاکچین را که محصول نسل جدید از سرویس‌های ارتباطی است برای شما معرفی خواهیم کرد؛ این بستر با وعده تأمین کارایی و توان پردازشی بالا، به هدف ایجاد ارتباط میان کاربران فضای بلاکچین توسعه یافته است و به طور خاص، نقش رابط را میان کاربران بلاکچین‌های مختلف و محبوب ایفا می‌کند.

‌‌

میکسین

همان‌طور که در بالا نیز اشاره شد، میکسین (Mixin) یک پیام‌رسان موبایل مبتنی بر بلاکچین است؛ این شبکه در سال ۲۰۱۷ پا به عرضه رمزارزها گذاشت و طی دو دوره عرضه سکه (ICO) در ماه‌های نوامبر و دسامبر آن سال، توانست توجه زیادی را به خود معطوف کند. به گفته توسعه دهندگان این شبکه، میکسین قصد دارد محیطی امن را برای انجام فوری تراکنش‌ها فراهم آورده و به بازدهی خود را به سطحی فوق‌العاده بالا برساند. این پلتفرم دارای توکن انحصاری خود بوده که سین (Xin) نام داشته و با نماد XIN در صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) و دیگر بازارهای رمزارز عرضه و مبادله می‌شود. برای توکن سین محدودیتی یک میلیونی در نظر گرفته شد و بر خلاف بسیاری از سکه‌ها که به تدریج وارد بازار می‌شوند، تمامی یک میلیون سین شبکه میکسین در یک مرحله در بازار توزیع شدند.

مراوده سین

در زمان نگارش این مقاله (تیر ماه ۱۳۹۸)، این توکن تنها بر روی یک صرافی رمزارز، یعنی بیگ‌وان (BigOne) عرضه شده و مراوده آن در ازای ارزهای بدون پشتوانه (Fiat Currency) میسر نیست؛ کاربرانی که قصد خرید و فروش این سکه را دارند، بایستی رمزارزهای دیگر نظیر اتر (Ether) یا بیتکوین (Bitcoin) را انتخاب کنند. شیوه خرید و فروش این توکن بر روی بستر صرافی بیگ‌وان چندان دشوار نبوده و شباهت بسیاری به مراودات دیگر دارایی‌های دیجیتال می‌باشد. برای انجام این کار، پیش از هر چیز نیاز به داشتن حساب کاربری در صرافی بیگ‌وان و شارژ حساب با استفاده از رمزارزهای مورد پشتیبانی این سایت، نظیر بیتکوین یا ائوس (EOS) می‌باشد. پس از انتقال وجه مورد نظر از کیف پول رمزارز (Crypto Wallet) به حساب کاربری، بایستی ارزهای مورد نظر (به عنوان مثال XIN/BTC) انتخاب شده و پس از تعیین مقدار مورد نظر، گزینه خرید انتخاب شود.

‌‌

از آن‌جایی که رمزارزها زاده فضای آنلاین بوده و ماهیت آن‌ها صرفاً بر روی این فضا موجودیت دارند، امنیت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مربوط به دارایی‌های دیجیتال بوده و هست. کیف پول‌های رمزارز در راستای حفظ امنیت این دارایی‌ها پدید آمده و توسعه یافته‌اند. کاربرانی که قصد خرید و نگهداری بلند مدت توکن سین را به عنوان سرمایه دارند، بهتر است این سکه را از حساب کاربری خود بر روی پلتفرم صرافی به کیف پول شخصی خود انتقال دهند. از این طریق، ریسک‌های امنیتی نظیر هک و سرقت تا حد قابل ملاحظه‌‌ای کاهش خواهند یافت. سین در حقیقت یک توکن مبتنی بر الگوریتم ERC20 است که بر روی شبکه اتریوم (Ethereum) توسعه یافته است؛ به همین دلیل، امکان نگهداری آن بر روی کیف پول‌های سازگار با توکن‌های مبتنی بر این الگوریتم وجود دارد. از جمله مثال‌های این قسم کیف پول‌ها می‌توان به مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) اشاره نمود.

عملکرد میکسین

وب‌سایت رسمی پروژه میکسین از این بستر به عنوان یک شبکه BFT-DAG مبتنی بر TEE نام برده که تمامی بلاکچین‌ها را با بازدهی نامحدود به یکدیگر متصل می‌کند. این پلتفرم با تکیه بر پروتکل DAG (گراف جهت‌دار غیر مدور) توسعه یافته که نسبت به خطای بیزانسی (Byzantine Fault) مقاوم است؛ علاوه بر این، میکسین از یک پروتکل ارتباط درون بلوکی بهره می‌برد که امکان تمامی بلاکچین‌های محبوب را به یکدیگر متصل می‌کند.

یکی از خدمات اصلی این پلتفرم، خدمات پیام‌رسانی است که افراد می‌توانند با استفاده از آن از طریق فرایندی تماماً رمزنگاری شده، تمامی انواع رمزارزها را میان خود جابجا کنند. با استفاده از اپلیکیشن موبایل میکسین که برای سیستم‌های عامل اندروید و iOS در دسترس است، کاربران می‌توانند هر رمزارزی را صرفاً با استفاده از شماره تلفن دریافت کننده، برای او ارسال کنند؛ نکته قابل ملاحظه در این فرایند این است که کاربر دریافت کننده وجه نباید لزوماً از کاربران شبکه میکسین باشد! این سیستم با استفاده از تصدیق هویت با استفاده از تلفن و یک کد پین شش رقمی، امکانات مدیریت حساب را فراهم آورده و نیاز به استفاده از نام کاربری، کلمه عبور و همچنین کلیدهای خصوصی (Private Key) را از میان برداشته است.

حرف آخر

از آن‌جایی که فناوری بلاکچین بسیار جوان بوده و به تبع آن، بازار رمزارزها نوسانات و تغییرات بسیاری دارد، مراودات رمزارز و سرمایه‌گذاری در این حوزه ریسک‌های فراوانی را به همراه دارد. با این وجود، این حوزه نوظهور از پتانسیل‌های فراوانی برخوردار است که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت و با ترس از ریسک‌ها موجود، فرصت‌هایی که در این زمینه وجود دارند را از دست دارد. لذا بهتر این است که با افزایش هرچه بیشتر آگاهی نسبت به رمزارز مورد نظر، ریسک‌ها را تا حد امکان کنترل کرد. اطلاعات اندکی در رابطه با تیم توسعه دهنده میکسین وجود دارد و دیدگاه و نحوه عملکرد آن‌ها چندان مشخص نیست. نبود برنامه‌ریزی مشخص و تبیین کننده اهداف آتی برای این بلاکچین، می‌تواند دلیلی موجه برای دغدغه‌های فکری برخی کاربران باشد. با این وجود، کاربران همواره می‌توانند برای افزایش آگاهی خود نسبت به این شبکه و رمزارز بومی آن، با مراجعه به وب‌سایت رسمی میکسین، اوراق سفید پروژه را دریافت کنند.