نِیم‌کوین

۲۴ فروردین ۱۳۹۸

 namecoin-arznameh

«ابزاری برای تمرکز زدایی DNS»

 

از ابتدای ظهور فناوری بلاکچین و رمزارزها، تمرکز زدایی نظام‌های مالی و خارج کردن اختیار و انحصار اقتصادی از دستان نهادهای متمرکز نظیر دولت‌ها و بانک‌ها به عنوان هدف اصلی و نهایی این حوزه معرفی شده است. در این مسیر، کاربردهای متعدد دیگری نیز برای این عرصه نوظهور پیدا شده که بلاکچین‌ها و رمزارزهای مختلفی این مسیرها را دنبال کرده‌اند. به عنوان مثال، اتریوم (Ethereum) که بعد از بیتکوین (Bitcoin) بزرگ‌ترین بلاکچین و رمزارز بازار و دنیای ارزهای دیجیتال است، تمرکز خود را بیش از هر چیز بر روی ایجاد پلتفرمی برای توسعه اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) گذاشته است. یکی دیگر از مثال‌های چنین شبکه‌ها و رمزارزهایی، نِیم‌کوین (Namecoin) است. در این مطلب قصد داریم این بلاکچین و رمزارز را برای شما معرفی کنیم.

نِیم‌کوین چیست؟

نِیم‌کوین در سال ۲۰۱۱ به عنوان یک رمزارز متن باز (Open-Source) کار خود را آغاز کرد. هدف این ارز دیجیتال که مبتنی بر کُدهای بیتکوین است، تمرکز زدایی نظام‌های مالی نبوده و هدف آن بر روی از بین بردن تمرکز در سیستم نام دامنه (DNS) اینترنت بوده است. علاوه بر این، نِیم‌کوین سعی دارد تا امنیت وب‌سایت‌ها را افزایش داده، آن‌ها را نسبت به سانسور مقاوم کرده و سرعت زیرساخت شبکه جهانی اینترنت را افزایش دهد. نکته بسیار جالبی که شاید بسیاری از علاقه‌مندان فناوری بلاکچین از آن بی‌اطلاع باشند این است که نِیم‌کوین در حقیقت اولین سکه‌ای است که در سال ۲۰۱۱ پس از بیتکوین به دنیای رمزارزها معرفی شد. به همین دلیل می‌توان آن را از قدیمی‌ترین توکن‌ها دانست.

خرید و فروش نِیم‌کوین

توکن بلاکچین نِیم‌کوین که با نماد NMC عرضه می‌شود را می‌توان از صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) متعددی خریداری کرد. برای این کار کافیست کاربران در یکی از صرافی‌های عرضه کننده این توکن حساب کاربری ایجاد کرده و حساب خود را با استفاده از ارزهای مورد پشتیبانی صرافی، به اندازه کافی و دلخواه شارژ کنند. به خاطر داشته باشید بسیاری از صرافی‌های رمزارز از ارزهای بدون پشتوانه‌ای (Fiat Currency) نظیر دلار آمریکا پشتیبانی نمی‌کنند؛ به همین دلیل بهتر است کاربران حساب خود را با استفاده از رمزارزهای مطرحی نظیر بیتکوین شارژ کنند. از این مرحله به بعد کافیست کاربر برای خرید، فروش یا تبدیل نِیم‌کوین راهنمای صرافی را دنبال کند. نکته جالبی که در رابطه با خرید و فروش این سکه وجود دارد، قالب حراجی آن است. در زمان خرید، کاربران به دنبال پایین‌ترین قیمت عرضه هستند و نهایتاً توکن‌های قرار داده شده برای فروش بر روی پلتفرم‌های بازار یا صرافی مورد نظر به خریدارانی فروخته خواهند شد که بالاترین قیمت را پیشنهاد می‌دهند.

در حال حاضر غالب کیف‌ پول‌هایی (Wallet) که امکان نگهداری نِیم‌کوین را دارند، نرم‌افزاری و مبتنی بر سیستم‌های عامل ویندوز، مَک و لینوکس هستند.

نِیم‌کوین چطور کار می‌کند؟

زمانی که نِیم‌کوین در ماه آپریل سال ۲۰۱۱ معرفی و راه‌‌اندازی شد، جای خود را به عنوان اولین سکه جایگزین (Altcoin) در تاریخ دنیای رمزارزها باز کرد. از آن‌جایی که این شبکه نیز مبتنی بر کُدهای بزرگ‌ترین رمزارز دنیا یعنی بیتکوین می‌باشد، شباهت‌های بسیاری با این بلاکچین معرف دارد؛ هر دوی این شبکه‌ها مبتنی بر الگوریتم SHA-256 بوده و توکن‌های آن‌ها قابل استخراج هستند؛ علاوه بر این، هر دوی این پلتفرم‌ها مسیر عرضه کنترل شده را در پیش گرفته و محدودیتی ۲۱ میلیونی را برای توکن‌های خود در نظر گرفته‌اند. نکته جالبی که وجود دارد این است که کاربران می‌توانند نِیم‌کوین را در کنار بیتکوین استخراج کنند!

نِیم‌کوین به عنوان اولین فورک (Fork) بیتکوین به هدف توسعه سیستمی غیر متمرکز برای DNS و در راستای مقاومت در برابر سانسور ایجاد شد. DNS را می‌توان به عنوان یک دفترچه تلفن تعبیر نمود که نشانی تمامی دامنه‌های اینترنت را در خود داشته و نشانی URL وارد شده در مرورگر را به نشانی IP قابل استفاده برای کامپیوتر تبدیل می‌کند. به هر حال، قسمت آخر هر دامنه (به عنوان مثال .com) تحت کنترل نهادها و سازمان‌های متمرکز است که همین امر ریسک سانسور را به همراه دارد.

توسعه دهندگان نِیم‌کوین دامنه غیر متمرکز .bit را ایجاد کردند که از شرکت اینترنتی تخصیص نام و عدد (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) یا ICANN مستقل است؛ این سازمان در واقع نهاد ناظر بر نام‌های دامنه در اینترنت است.

کاربرد نِیم‌کوین

اصلی‌ترین کاربرد توکن نِیم‌کوین در دنیای واقعی مربوط به خرید و تمدید دامنه‌های .bitاست. این DNS غیر متمرکز، نسبت به سانسور مقاوم بوده و امکان بستن آن وجود ندارد! به همین دلیل دامنه‌های .bit برای وب‌سایت‌هایی که فعالیت آن‌ها مورد مخالفت دولت‌های آن‌ها است گزینه‌ای بسیار ارزشمند به شمار می‌رود.

اگر در فکر خرید توکن نِیم‌کوین هستید، بایستی در وهله اول اشراف کاملی بر ریسک‌های مربوط به دارایی‌های دیجیتال و نوسانات شدید ارزش آن‌ها داشته باشید. بر اساس داده‌های منتشر شده در سایت کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap)، میزان توکن عرضه شده نِیم‌کوین در آخرین ماه سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۴,۷۳۶,۴۰۰ نِیم‌کوین بود. به خاطر داشته باشید عرضه این سکه محدود بوده و با به خاتمه رسیدن عرضه، نهایتاً ۲۱,۰۰۰,۰۰۰ NMC در بازار ارزهای دیجیتال در گردش خواهد بود. مسأله بعدی کاربرد این توکن است؛ تمامی افرادی که قصد ثبت یا تمدید دامنه‌های .bit را دارند، بایستی در ابتدا به میزان کافی توکن نِیم‌کوین تهیه کنند. با این وجود بررسی تعداد دامنه‌های .bit ثبت شده خالی از لطف نبوده و می‌تواند دیدگاه جالب توجهی را نسبت به تقاضای بازار برای این رمزارز به شما بدهد. در نهایت به خاطر داشته باشید که نِیم‌کوین به اندازه دیگر توکن‌ها در دسترس قرار نداشته و تعداد اندکی از صرافی‌ها این سکه را عرضه می‌کنند؛ عدم دسترسی ساده می‌تواند موجب کاهش محبوبیت و تقاضا برای این توکن شود.

با وجود فناوری تحقیقاتی که نِیم‌کوین را حمایت می‌کند و همچنین با در نظر گرفتن قابلیت‌های این توکن به عنوان یک رمزارز، بهتر است پیش از هرگونه تصمیم برای خرید، به اندازه کافی برای تحقیقات کامل و جامع وقت بگذارید.