نِم

۱۷ دی ۱۳۹۷

arznameh-nem
NEM چیست؟

جنبش اقتصادی نوین یا NEM راهکاری سازمانی برای تقویت اقتصاد نوظهور بلاکچین است. جامعه کاربری این پروژه -که در اصل، انشعابی از پروژه NXT است- بر آن شد تا ادامه راه را بر مبنای یک کد پایه کاملاً جدید طی کند و در تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۴ یک نسخه آزمایشی را از آن منتشر کرد.

اولین نسخه پایدار از نِم در تاریخ ۳۱ مارس همان سال روانه بازار شد. این پلتفرم که تا سال گذشته به زبان C++ در حال بازنویسی بود، در اوایل سال ۲۰۱۸ در قالب به‌روزرسانی Catapult منتشر گردید.

 

سیستم دارایی هوشمند

بلاکچین NEM قابلیت ویژه‌ای دارد که گردانندگانش آن را سیستم دارایی هوشمند نامگذاری کرده‌اند. قرار است این سیستم یک راهکار بلاکچینی باز و برخوردار از قابلیت شخصی‌سازی برای کاربردهایی باشد که روی API ساده و قدرتمند آن ساخته خواهند شد. این بلاکچین از امنیت لازم برخوردار است و تراکنش‌های آن توسط شبکه‌ای جهانی از گره‌ها (نودها) که نرم‌افزار هسته NEM را اجرا می‌کنند، پردازش می‌شوند. این شبکه به عنوان یک سرور API Gateway مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این به این معنی است که توسعه‌‌دهندگانی که به دنبال ساخت اپلیکیشن‌های بلاکچینی هستند، دیگر نیازی به اجرای هرگونه نرم‌افزار ویژه NEM ندارند؛ و تنها با فراخوانی APIهای مربوطه می‌توانند به تمام قابلیت‌های NEM دسترسی داشته باشند.

چنین قابلیتی هنگام طراحی سیستم و اپلیکیشن‌های مختلفی که قادر به استفاده از شبکه NEM هستند، انعطف‌پذیری گسترده‌ای را در اختیار می‌گذارد. اپلیکیشن‌ها می‌توانند به طور مستقیم به رابطه برنامه‌نویسی کاربردی NEM دسترسی داشته باشند. همچنین علاوه بر ایجاد درخواست‌های NEM به یک سرور جداگانه دسترسی پیدا کنند یا که سرورهای موجود می‌توانند برای استفاده از NEM در پس‌زمینه مورد استفاده قرار گیرند.

توسعه‌دهندگان آدرس‌های NEM را تعریف می‌کنند که هر یک از این آدرس‌ها نقش یک حامل را برای دارایی‌ها بازی می‌کند. می‌توان آن را به‌روزرسانی کرد یا در طول زمان تغییر داد. یک آدرس به سادگی می‌تواند یک کیف پول یا چیزی پیچیده‌تر مانند یک سند که نیازمند امضاست یا یک رأی‌گیری که در آن به جمع‌آوری آرا نیاز است را نمایندگی کند.

سپس توسعه‌دهنده‌ها چیزهایی به نام موزاییک (Mosaics) ایجاد می‌کنند. موزاییک‌ها در واقع دارایی‌هایی همسان و قابل انتقالی هستند که می‌توانند سکه‌ها، امضا یا آرایی که قرار است در آدرس‌ها بنشینند، نمایندگی کنند. چنین سیستمی متشکل از آدرس‌های انعطاف‌پذیر و موزایک‌های قابل پیکره‌بندی است و مناسب موارد کاربردی متعددی است. از آنجا که تمام قابلیت‌های NEM از طریق API آن قابل دسترس است، هر کسی می‌تواند سیستم مطلوب خود را با آن بسازد و به سهولت آن را در بلاکچین NEM کارسازی کند.

 

اثبات اهمیت و هاروستینگ (معادل ماینینگ یا استخراج در دیگر رمزارزها)

بلاکچین NEM از طریق فرآیندی که انگیزه مشارکت موثر در شبکه را فراهم می‌کند یعنی الگوریتم اثبات اهمیت برای حصول اجماع استفاده می‌کند. این باعث می‌شود که شبکه‌ای زیرک و غیرمتمرکز از گره‌های خوش‌رفتار شکل بگیرد. در الگوریتم اثبات اهمیت، هر گره یک نمره اهمیت دارد که تعیین می‌کند در چه مواقعی می‌تواند توکن NEM یعنی XEM را هاروست یا برداشت کند. هاروست عملیاتی شبیه ماینینگ یا استیکینگ در سیستم‌های اثبات کار یا اثبات سهام است.

بخشی از این سیستم با سکه‌های در حال انتقال یا واگذاری کار می‌کند؛ به این ترتیب که وقتی شما سکه‌ها را در کیف پول خود قرار می‌دهید، آنها تبدیل به سکه‌های Unvested یا بلوکه‌شده با شرایط خاص می‌شوند.

به مرور زمان، با شمارش تعداد سکه‌های شما میزان اهمیت حسابتان تعیین می‌شود. برای آنکه بتوانید برای یک نمره با اهمیت، واجد شرایط باشید، باید حساب شما دست‌کم ده هزار XEM بلوکه‌شده داشته باشد.

این بخش از سیستم اثبات اهمیت همانند کوین‌های استیکینگ در سیستم اثبات سهام کار می‌کند؛ اما تنها یک بخش از فرآیند محاسبه اهمیت حساب شما است.

علاوه بر واگذاری ردیابی‌شونده، گراف تراکنش شبکه NEM به طور دائم مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد تا اطلاعات لازم را در مورد مشارکت یا عدم مشارکت هر یک از گره‌ها به دست آورد. این یعنی اینکه هرچه شما تراکنش‌های بیشتری را به دیگر کاربران ارسال و بیشتر از شبکه استفاده کنید، اهمیت شما افزایش می‌یابد. فرآیند بلوکه (Vesting) و سنجه‌های تراکنش، نمره اهمیت هر یک از گره‌ها را تشکیل می‌دهند و این نمرات برای اندازه‌گیری احتمال آنکه گره شما بتواند رمزارز XEM را هاروست کند، به کار گرفته می‌شوند.

از آنجا که سیستم اثبات اهمیت یا به اختصار POI بر سخت‌افزار متمرکز نیست، به فول نودها اجازه می‌دهد تا روی تقریباً هر رایانه‌ای فارغ از توانش اجرا شوند و این مانع از تجمع و تمرکز قدرت هاروستینگ در دستان رایانه‌های بزرگ می‌شود.

از آنجا که سیستم اثبات اهمیت از طریق فرآیند واگذاری به یک تعهد زمانی نیاز دارد، از ایجاد اثر «پولدار پولدارتر می‌شود» همانند آنچه در بسیاری از سیستم‌های اثبات سهام رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند. در این سیستم‌ها کسانی که بیشترین ثروت را در اختیار داشته باشند، می‌توانند به سرعت به بزرگترین کاسبان تبدیل شوند و پشت سر گذاشتن آن‌ها عملاً غیرممکن می‌شود.

در شماری از سیستم‌ها مانند بیتکوین، استخراج بلوک‌ها و اجرای یک نود شبکه دو کار مجزا هستند. اما در سیستم NEM اجرای یک گره برای ایمن کردن شبکه و هاروست کردن سکه‌ها توسط یک نرم‌افزار یکسان انجام می‌شود. این امر مشوقی برای اجرای یک فول نود است و باعث می‌شود تا در طی زمان تمرکززدایی بیشتری در شبکه انجام شود و عمل هاروست کردن هم سودآورتر باشد.

به طور کلی، سیستم POI در نوع خود منحصربه‌فرد و امیدوارکننده است و به نظر می‌رسد که می‌تواند برای روش‌های سنتی اجماع که هر یک نقاط قوت و ضعف خود را دارند، جایگزینی درجه یک باشد.

 

دیگر ویژگی‌های بلاکچین

NEM از یک نسخه ویژه از الگوریتم Eigentrust++ استفاده می‌کند که یک سیستم اعتبار را برای گره‌های شبکه پیاده‌سازی می‌کند. اساساً هر گره، اطلاعات دریافتی از دیگر گره‌ها (بلوک‌های جدید، تراکنش‌ها و غیره) را رهگیری و سپس آن‌ها را تأیید می‌کند.

اگر این اطلاعات ثابت کنند که معتبر هستند، اعتبار گره ارائه‌شده افزایش می‌یابد. در غیر این صورت، از اعتبار آن کاسته می‌شود. سپس اعتبارات تمامی گره‌ها در سراسر شبکه دست‌به‌دست و در هر گره به‌روزرسانی می‌شوند. این باعث ایجاد موازنه بار خودکار و حذف گره‌های بد از شبکه می‌شود و پویایی بی‌وقفه و سریع شبکه را تا نهایت ظرفیت امکان‌پذیر می‌کند.

 

ویژگی‌های بیشتر

  • فیلترهای ضداسپم داخلی مانع از سرازیر شدن تراکنش‌های زائد به شبکه می‌شوند.
  • یک سیستم هماهنگ‌ساز زمانی همتا به همتا این امکان را در اختیار شبکه قرار می‌دهد تا بدون نیاز به سرورهای خارجی، زمان را به طور دقیق رعایت کند.
  • روی بلاکچین پیام‌رسانی رمزگذاری شده که می‌تواند بدون نیاز به هک جزئیات تراکنش‌ها، همانند دیگر سکه‌ها اطلاعات را جابجا کنند.
  • آدرس‌های چندامضائه به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا آدرس‌های به اشتراک گذاشته شده و کنترل‌های چندجانبه را روی دارایی‌ها و حامل‌ها تعریف کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این فناوری می‌توانید به صفحه فناوری NEM در این لینک و برای دسترسی به جزئیات بیشتر به مرجع فنی آن در این لینک مراجعه کنید.

 

عمومی در برابر خصوصی

هر کسی می‌تواند با فراخوانی API مربوطه از بلاکچین عمومی NEM استفاده کند. اپلیکیشن‌هایی که نیازمند حفظ حریم خصوصی بیشتری هستند و می‌خواهند همه چیز را در خود نگه دارند، می‌توانند از یک نسخه خصوصی از بلاکچین NEM استفاده کنند. با اجرای این نسخه خصوصی روی سرورهای داخلی تنها امکان استفاده گره‌های از پیش تعیین شده منتخب کاربران فراهم است. در این دست از شبکه‌های متشکل از گره‌های خصوصی، می‌توان برخی از ویژگی‌های شبکه عمومی را که برای ممانعت از فعالیت گره‌های مخرب ایجاد شده، حذف یا مجدداً تعریف کرد. این امر باعث می‌شود که بتوان در یک محدوده بسته به هزاران تراکنش بر ثانیه دست یافت.

از این بلاکچین‌های خصوصی می‌توان برای پیاده‌سازی هر چیزی از برنامه‌های امتیاز وفاداری گرفته تا مدیریت ناوگان حمل‌ونقل، بدون افشای داده‌های تراکنش‌ها و با سرعت و امنیتی بی‌همتا استفاده کرد. این بلاکچین‌ها به‌ویژه به درد شرکت‌هایی می‌خورند که به دنبال افزایش توان ابزارهای داخلی هستند و نیازی به قابلیت‌های بلاکچین عمومی ندارند. موارد کاربرد نسخه‌های عمومی و خصوصی بلاکچین NEM در وب‌سایت آن‌ تشریح شده است.

 

کلام آخر

NEM نویدبخش یک سیستم واقعاً شگفت‌انگیز است که در آینده به یک بازیگر بزرگ در اقتصاد بلاکچین بدل خواهد شد. سهولت توسعه، انعطاف‌پذیری و سیستم منحصربه‌فرد اثبات اهمیت از NEM پلتفرم بسیار جذابی برای تمامی توسعه‌دهندگان و شرکت‌هایی ساخته که به دنبال ساختن راهکار بلاکچینی خود هستند.