کوانتوم

۲۵ خرداد ۱۳۹۸


کوانتوم

کوانتوم (Qtum) یک از پلتفرم‌های مبتنی بر فناوری بلاکچین است که به عقیده متخصصین، تلفیقی از قدرت بلاکچین بیتکوین (Bitcoin) و قابلیت ماشین مجازی (Virtual Machine) شبکه اتریوم است. این شبکه با تمرکز بر ایجاد بستری برای کمک به ساخت قراردادهای هوشمند (Smart contract) توسط کسب و کارها و بر روی شبکه بلاکچین، بیش از هر چیز یک مجموعه ابزار کامل محسوب می‌شود. این بستر به نحوی طراحی شده که در عین بهره‌مندی از توان بالا، به صورت ماژولار قابل استفاده باشد؛ به همین دلیل، این پلتفرم قادر است قراردادهای هوشمند کوچکی را ایجاد کند که برای استفاده بر روی غالب بلاکچین‌های عظیم تناسب دارند.

کوانتوم چیست؟

کوانتوم را می‌توان یک بستر هیبرید چینی دانست که پلی ارتباطی میان بلاکچین‌های موجود و ماشین‌های مجازی، که در شبکه‌هایی نظیر اتریوم (Ethereum) شاهد آن‌ها هستیم، ایجاد می‌کند. این شبکه در ماه مارچ سال ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و الگوریتم SHA-256 برای آن در نظر گرفته شد؛ با تعیین سقف یکصد میلیون کوانتومی، این بلاکچین نیز راه عرضه محدود را در پیش گرفت. همانند بسیاری دیگر از شبکه‌های بلاکچین، کوانتوم نیز ارز بومی خود را دارد که هم‌نام شبکه اصلی بوده و با نماد QTUM در صرافی‌های رمزارز (Crypto Exchange) و بازارهای دارایی‌های دیجیتال عرضه می‌شود. هدف اصلی که شبکه کوانتوم بر اساس آن شکل گرفته، تحول شیوه ذخیره‌سازی پایگاه‌های داده بوده است. در عوض شیوه‌های متمرکز نگهداری پایگاه‌های داده بر روی یک سرور منفرد، اپلیکیشن‌هایی که بر روی بستر کوانتوم اجرا می‌شوند، در قالب تراکنش‌های بلاکچین در پایگاه‌های داده ذخیره می‌شوند.

توکن کوانتوم بر روی صرافی‌های معتبری نظیر باینَنس (Binance)، کوین‌تری (Cointree)، کوین‌سوییچ (Coinswitch)، چنجلی (Changelly)، کراکن (Kraken)، بیترکس (Bittrex) و چندین صرافی و بازار دیگر قابل خرید، فروش و تبدیل است. علاوه بر این، کاربران می‌توانند بسته به صرافی مورد استفاده خود، این توکن را در ازای ارزهای بدون پشتوانه‌ای (Fiat Currency) نظیر دلار آمریکا و یوروی اروپا و یا سایر رمزارزهای رایج معامله کنند.

تفاوت کوانتوم با بیتکوین

از آن‌جایی که دنیای رمزارزها با جرقه بیتکوین آغاز شده است، تمامی دیگر بلاکچین‌ها به طور پیش‌فرض نسبت به آن سنجیده می‌شوند؛ کوانتوم نیز از این اصل مستثنی نیست! در حالی که بیتکوین در قالب یک رمزارز استاندارد باقی مانده و آزادی عمل بسیار محدودی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد، کوانتوم در صدد توسعه پلتفرمی است که قادر به اجرای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) و قراردادهای هوشمند (Smart Contract) باشد.

زمانی که کسب و کارها یک اپلیکیشن، وب‌سایت یا نرم‌افزار جدید را توسعه می‌دهند، پایگاه داده این محصول جدید بایستی بر روی یک سرور نگهداری شود؛ چنین سیستمی را «متمرکز» (Centralized) می‌نامند. توجه داشته باشید حتی اگر پایگاه داده بر روی بیش از یک سرور نگهداری شود، باز هم سیستم متمرکز قلمداد شده و حملات هکری می‌توانند محتوای پایگاه‌های داده را به نحوی غیر قابل برگشت تغییر دهند. کوانتوم به چنین کسب و کارهایی امکان می‌دهد تا اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را توسعه داده و اجرا نمایند؛ این شبکه با استفاده از فناوری بلاکچین بیتکوین، تراکنش‌ها را بر روی سیستم تک‌تک کاربران ذخیره کرده، به نحوی که تمامی تراکنش‌ها نیاز به تأیید داشته و به مجرد تأیید، دیگر امکان ایجاد تغییر در آن‌ها وجود نخواهد داشت.

در سوی دیگر، قراردادهای هوشمند قرار دارند که به عنوان نسل قراردادهای آینده شناخته می‌شوند؛ عملکرد قراردادهای هوشمند شباهت بسیاری به دستورهای زمان‌بندی شده بانک‌ها دارد. برای درک بهتر نحوه عملکرد این قرارداد‌ها، فرض کنید بانک دستور زمان‌بندی شده‌ای را برای برداشت مبلغی مشخص از یک حساب در ابتدای هر ماه صادر نموده است؛ بر اساس چنین دستوری، قرارداد هوشمند دارایی‌های دیجیتالی نظیر سکه‌های رمزارز را به صورت خودکار و بر اساس شرایط از پیش تعریف شده از حساب یک کاربر به حساب کاربر دیگر منتقل می‌کند. قراردادهای هوشمند صرفاً بر روی بلاکچین وجود دارند و به مجرد فراهم آمدن شرایط تعیین شده در آن‌ها، به اجرا گذاشته می‌شوند. بلاکچین کوانتوم با فراهم آورن زبانی برای برنامه‌نویسی اسکریپت به کاربران خود این امکان را می‌دهد که به ساده‌ترین شکل ممکن قراردادهای هوشمند مورد نیاز خود را ایجاد کنند.

 

 

نقل و انتقال کوانتوم

کوانتوم از مدل تراکنش ساده بیتکوین برای مراودات بین کاربران این شبکه بهره می‌برد؛ با این وجود، کاربران بایستی برای انجام چنین مراوداتی در وهله اول نسبت به نصب کیف پول (Wallet) اختصاصی کوانتوم اقدام کنند. برای این کار، کافیست کاربر پس از نصب یکی از نسخه‌های مخصوص کامپیوتر یا گوشی‌های هوشمند کیف پول رسمی کوانتوم، آن را از طریق اینترنت به بلاکچین اصلی این شبکه متصل کند. برای انتقال کوانتوم، نیاز به نشانی کیف پول کوانتوم دریافت کننده بوده که در قالب مجموعه‌ای از اعداد و حروف ارائه می‌شوند. در صورتی که کاربر از گوشی هوشمند برای جابجایی استفاده کند، نشانی دریافت کننده بصورت بارکد هوشمند (QR Code) ایجاد خواهد شد. از این مرحله به بعد کافیست پس از درج نشانی دریافت کننده، مبلغ مورد نظر را تعیین کرده و گزینه انتقال انتخاب شود. در غالب موارد تراکنش در لحظه انجام می‌شود، اما گاهاً ممکن است تأیید تراکنش و واریز وجه بین یک الی دو دقیقه به طول بینجامد.

 

جمع‌بندی

با وجود تمامی امکانات و نوآوری‌هایی که در توسعه این شبکه بکار گرفته شده است، کوانتوم را می‌توان از جمله رمزارزهای بسیار جوان در نظر گرفت؛ به همین دلیل، این بستر در حال حاضر بیش از هر چیز به دنبال حامی و پشتیبان بوده تا با تکیه بر آن‌ها بتواند ارتقا یافته و آمادگی کافی را برای رواج یافتن و محبوبیت گسترده کسب کند. مراحل اولیه برای بلاکچین‌ها و رمزارزهای جوان از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و هر کوچک‌ترین اقدام نادرست می‌تواند منجر به سقوط پروژه شود. در عین حال، موفقیت کوانتوم بستگی به سوداگرانی دارد که به سرمایه‌گذاری در این پروژه تمایل داشته و با خرید توکن آن، زمینه را برای افزایش ارزش آن فراهم می‌آورند.