ریپل

۲۷ آذر ۱۳۹۷

Ripple

هفت نکته در مورد ریپل

 

۱- ریپل با XRP تفاوت دارد

برخلاف آنچه در فضای رسانه‌های ارزهای دیجیتال همه‌گیر شده، ریپل (Ripple) مترادف با رمزارز (ادعایی) XRP نیست. ریپل یا Ripple Labs Inc یک شرکت نرم‌افزار سازمانی رسمی و مستقر است که [همانند هر شرکت دیگری] تیم مدیریتی، بخش بازاریابی و هیئت مدیره دارد.

نقطه تمایز و افتراق میان ریپل و XRP به هیچ وجه، کم‌اهمیت نیست و در واقعیت امر برای زدودن کج‌فهمی‌هایی که پیرامون این دو (ریپل و توکن آن یعنی XRP) وجود دارد، بسیار حائز اهمیت است. در واقع، هیچ جایگاهی تحت عنوان «مدیر اجرایی بیتکوین» یا «رئیس اتریوم» (البته به شرط نادیده انگاشتن تلاش‌های عده‌ای برای بر سر گذاشتن تاج دیکتاتور خیرخواه جاودان بر سر خود) در جامعه کاربری این دو رمزارز وجود ندارد و همین باعث می‌شود ریپل در دنیای پول‌های غیرمتمرکز، بسیار متمایز و متفاوت باشد.

 

۲- نه ریپل و نه حتی XRP یک ارز رمزپایه نیستند

حتی برد گارلینگهوس، مدیر اجرایی وقت ریپل، XRP را یک رمزارز قلمداد نمی‌کند، البته نه به دلایلی که احتمالا شما فکر می‌کنید. وی فوریه گذشته در اجلاس یاهو فایننس سامیت (Yahoo Finance Summit) خطاب به حضار گفت: «من XRP را یک رمزارز که هیچ، حتی یک ارز هم نمی‌دانم». اما سوء‌تفاهم پیش نیاید، منظور وی این بود که حتی بیتکوین هم یک رمزارز نیست. در عوض، او بر این باور است که بهتر است تمامی ارزهای رمزپایه را در گروهی با عنوان دارایی‌های دیجیتال دسته‌بندی کرد. اما با این وجود باز هم نمی‌توان XPR، بیتکوین و اتر را پدیده‌هایی همسان قلمداد کرد.

توکن‌های XRP ریپل، از پیش استخراج‌شده هستند؛ به این معنا که در زمان عرضه، تمامی ۱۰۰ میلیارد توکن XPR در همان آغاز کار به بازار عرضه شد. البته مراد از این عرضه یکباره این است که خالقان XPR از این ۱۰۰ میلیارد، ۲۰ میلیارد توکن را نزد خودشان نگه داشتند و ۸۰ درصد باقیمانده را به شرکت تاسیسی خود یعنی ریپل (که آن زمان نامش Opencoin Inc بود) اهدا کردند، چقدر سخاوتمندانه! تا به امروز، ریپل تقریبا ۶۰ درصد از کل ذخیره XRP را نزد خود حفظ کرده و تمامی تراکنش‌های روی دفترکل XRP توسط گروهی از نودهای مورد اطمینان که به طور متمرکز تحت کنترل ریپل هستند، اعتبارسنجی می‌شوند. از این رو، نباید XRP را یک ارز رمزپایه نام‌گذاری کنید.

 

۳- بخش عمده‌ای از XRP ها در یک حساب، قفل شده است

این واقعیت که یک نهاد مستقل و منفرد، بخش عمده‌ای از عرضه جهانی XRP را در کنترل دارد، بدیهی است که باعث دل‌چرکین شدن سایر مالکان آن شود و این واقعیت کاملا قابل درک است. اما اگر روزی رپیل تصمیم بگیرد تمامی ذخیره خود را به بازار سرازیر کند، آن وقت چه؟

از این رو ریپل دست به توسعه یک راهکار زده است. این شرکت در ماه مه ۲۰۱۷، ۵۵ میلیارد XRP را در حساب سپرده مسدود کرد. از آن زمان، ریپل هر ماه از این حساب، یک میلیارد XRP برداشت می‌کند تا راهکارهای سازمانی بانکداری خود را توسعه دهد و بخشی از توکن‌ها را هم میان مشتریان نهادی خود توزیع می‌کند (XRP های بلااستفاده به حساب مسترد می‌شوند و دراین لحظه، نزدیک به ۵۳ میلیارد توکن در حساب وجود دارد).

 

۴- بانک‌ها با XRP سروکار ندارند

از توکن XRP اغلب با عنوان سکه‌ی بانکی‌ها یاد می‌شود، حال آنکه این تلقی چندان درست نیست. اگرچه ریپل مدعی است که هم‌اکنون به بیش از ۱۰۰ موسسه مالی سرویس‌دهی می‌کند، اما بخش عمده‌ای از آن‌ها از توکن XRP هیچ استفاده‌ای نمی‌کنند. به جز چهار تا، باقی مشتریان ریپل از یکی از محصولات بانکی این شرکت با نام xCurrent استفاده می‌کنند که در واقع جایگزینی برای سوئیفت است و به بانک‌ها اجازه می‌دهد پرداخت‌های برون‌مرزی را سریع‌تر انجام دهند؛ البته بدون نیاز به XRP.

تعداد انگشت‌شماری از مشتریان ریپل که از xRapid (شبکه‌ای که استفاده از XRP برای انجام تسویه در آن الزامی است) استفاده می‌کنند، همگی مشتریان غیربانکی هستند. کارلینگهوس، مدیر اجرایی ریپل در ماه ژوئن طی مصاحبه‌ای با شبکه CNBC گفته بود که مطمئن است تا پایان سال میلادی، یک بانک بزرگ شروع به استفاده از توکن‌های XRP خواهد کرد؛ اما تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده و زمان هم به سرعت در حال سپری شدن است.  اگر بانک‌ها هم زمانی بخواهند از xRapid استفاده کنند، مشوق و انگیزه‌ای برای این کار ندارند و آن‌طور که ریپل خاطرنشان کرده قصد ندارد تا ابد توکن‌های XRP را نزد خود نگه‌ دارد. ریپل با این حال، بر این پافشاری می‌کند که ذخیره توکن‌های XRP برایش سودآور است و اگر هم جد مکالب، بنیان‌گذار ریپل بر موضع خود باقی بماند، بیشتر برای این کار انگیزه خواهد داشت.

 

۵- سرگذشت جد مکالب

ریپل توسط جد مکالب، موسس صرافی معروف Mt. Gox پایه‌گذاری شده است. اما او در حال حاضر نقشی در این شرکت ندارد. داستان جدایی مکالب از ریپل، داستان طولانی و پیچیده‌ای است. خوشبختانه یکی از کاربران استیمیت، خلاصه‌ای (https://steemit.com/ripple/@olyup/fck-you-money-the-rise-and-fall-of-xrp) از این داستان حماسی را در اختیار ما قرار داده است.

خلاصه ماجرا از این قرار است که مکالب در سال ۲۰۱۳ در شرایطی نامطلوب، ریپل را ترک و ۹ میلیارد XRP را نیز با خود از شرکت خارج کرد. او سپس در ادامه، با انشعاب XRP رقیبی برای ریپل به نام استلار تاسیس کرد. مدت کوتاهی پس از آن، مکالب با لحنی تهدیدآمیز اعلام کرد که می‌خواهد توکن‌های XRP خود را به بازار بریزد و همین باعث افت ۴۰ درصدی قیمت XRP شد. در ادامه پس از کش و قوس میان مکالب و شرکت پیشینش یعنی ریپل، آن‌ها با هم یک توافق‌نامه امضا و در آن سقف توکن‌هایی را که مکالب مجاز به فروش آن‌ها در یک زمان است، مشخص کردند؛ توافق‌نامه‌ای که خیلی زود توسط مکالب نادیده گرفته شد.

سپس کار به دادگاه کشید و ریپل و مکالب در نهایت در سال ۲۰۱۶ توانستند به موافقتنامه جدیدی دست پیدا کنند. اما در زمان به جلو نگاه کنید و ببینید که چگونه در سپتامبر سال جاری مطابق با گزارش وال استریت ژورنال، مکالب با حیله‌گری به روند فروش یکباره‌ی خود شتاب بخشید؛ حتی در شرایطی که ریپل مدعی بود بر توکن‌های XRP مکالب کنترل دارد. از این رو نمی‌توان مکالب را یک بنیان‌گذاری فریب‌خورده قلمداد کرد.

 

۶- ریپل ادعا می‌کند که سازنده ریپل نیست

در داستانی عجیب‌وغریب‌تر، به‌تازگی ریپل روایتی را از آستینش بیرون آورده مبنی بر اینکه که خالق اولیه توکن XRP نبوده است؛ تلاشی که به نظر می‌رسد در راستای بازنویسی راز تاسیسش است.

شاید بخشی از دلایل این ماجرا به اتخاذ یک راهبرد بازاریابی جدید برگردد. احتمالا ریپل به دنبال آن است که با تقویت دانش کابران، تفاوت‌های میان ریپل، شرکت خود، XRP و دارایی دیجیتال را برای آن‌ها تبیین کند و توضیح دهد که چرا الزاماً موفقیت‌های هر یک از آن‌ها رابطه همبستگی با هم ندارند.

شاید هم دلیل اصلی موانع قانونی پرشماری باشند که بر سر راه ریپل ظاهر شده‌اند و برساختن روایت جدیدی در مورد خالق XRP بتواند راه گریزی برای کنار زدن موانع باشد. اما پایه‌های این استدلال چندان محکم نیست و با بررسی دقیق‌تر می‌توان آن را رد کرد. پرستون بایرن در همین راستا طی یک پست وبلاگی در سپتامبر اخیر این گمانه‌زنی را از نظر حقوق حلاجی کرده و نتیجه گرفته که ریپل سازنده و خالق XRP است و تمام!

 

۷- XRP احتمالا یک اوراق بهادار است

اگر ما نسخه تجدیدنظر نشده مربوط به تاریخچه ریپل را بپذیریم (همان نسخه‌ای که همه ما پیش از روزهای کم‌رونق سال میلادی جاری می‌دانستیم و دوستش داشتیم) یعنی اینکه مدت‌ها پیش در سرزمین ارزهای رمزپایه، یک شرکت نوپا تاسیس شده و برای برپایی سازمان خود اقدام به فروش توکن کرده است. این داستان به نظر آشنا نمی‌آید؟

ریپل اصرار دارد که XRP قطعا یک اوراق بهادار نیست. اما عده‌ زیادی با این ادعا که این شرکت در حال حاضر به دلیل عدم توفیق در ثبت سهام خود در کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا با چندین شکایت حقوقی از طرف سرمایه‌گذاران مواجه شده، موافق نیستند و افشائیه‌هایی مبنی بر داعیه خود ارائه کرده‌اند.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)‌ تاکنون به طور ویژه در مورد XRP اظهارنظر نکرده و ریپل هم اخیرا طی درخواستی خواستار انتقال یکی از پرونده‌های خود از دادگاه کالیفرنیا به دادگاه فدرال شده؛ جایی که وکلای رمزارز می‌گویند اثبات اینکه یک دارایی در واقع یک اوراق بهادار است، دشوارتر است.

اما اگر ریپل توکن XRP را ایجاد نکرده و آن‌طور که مدیر رگولاتوری این شرکت در ماه مه به پارلمان بریتانیا گفته، هیچ ارتباط مستقیمی میان ریپل و XRP وجود ندارد، پس چرا آن‌قدر اصرار دارد که این توکن بی‌ربط به خود را توسط نهادهای نظارتی دسته‌بندی کند؟ و این واقعا گیج‌کننده است.

 

اخبار مرتبط:

خبرخوان: در مصاحبه‌ای که به تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ در کوین پست منتظر شد، یوشیکاتا کیاتو، رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی هلدینگ SBI که یکی از غول‌های سرمایه‌گذاری در ژاپن است، ریپل (XRP) و R3 را به عنوان دلیل خوش‌بینی خود نسبت به صنایع رمزارز معرفی کرد. این شرکت یکی از شرکای فعال ریپل است که در راستای ارتقای استفاده از این رمزارز در بازار مالی آسیا، شراکت خود را در سال ۲۰۱۶ از طریق سرمایه‌گذاری مشترکی تحت عنوان SBI Ripple Asia آغاز کرد.

معرفی مرورگر برِیو

معرفی مرورگر برِیو

مرورگرهای متداول و محبوب اینترنت که غالباً شرکت‌های عظیمی نظیر گوگل و مایکروسافت را پشت خود دارند، به طور فزاینده‌...