سکه ثابت

۲۹ آذر ۱۳۹۷

arznameh-Stable Coin


سکه ثابت (Stable Coin) چیست؟

اگر قیمت سکه‌های یک رمزارز مطابق با یک دارایی باشد، مثلاً هر سکه برابر یک دلار یا یک شمش طلا یا یک بشکه نفت و یا … این سکه را سکه ثابت می‌گوییم.

نکته قابل توجه آن است که برای سکه‌های ثابت حتماً باید به یک نهاد ثالث اعتماد کنیم. این نهاد ثالث ممکن است یک کشور و یا یک شرکت باشد. سکه‌های ثابت زیادی تا به حال ساخته شده‌اند ولی بیشترشان شکست خورده‌اند.

در زیر مثال‌هایی از سکه‌های ثابتی که اکنون در بازار وجود دارد را مشاهده می‌کنید:

 

نام سکه دارایی پایه نهاد منتشرکننده
USDT دلار آمریکا شرکت تتر
SwissRealCoin قیمت خانه در سوییس شرکت Crypto Real Estate AG
DigixDAO شمش طلا شرکت غیرمتمرکز Digix Global
Petro بشکه نفت دولت ونزوئلا
bitEUR یورو شرکت Bitshares
TrueUSD دلار آمریکا شرکت TrustToken
USDC دلار آمریکا شرکت سیرکل

بانک گلدمن‌سکز

 

در کل به جای این که مانند بقیه رمزارزها لازم نباشد به هیچ ارگانی اعتماد کنیم، در این سکه‌ها باید به نهاد مرکزیشان اعتماد داشته باشیم.

 

تتر (Tether)

تتر (USDT) یا تتردلارآمریکا (US Dollar Tether) مهمترین سکه ثابت است. معنی لغوی تِتِر(Tether) یا تلفظ دقیقترش تِدِر، یعنی چیزی را به چیز دیگر زنجیرکردن.

این رمزارز از ژوئیه ۲۰۱۴ با نام RealCoin شروع به کار کرد و در نوامبر همان سال اسمش به تتر تغییر کرد. شرکتی به نام تتر وجود دارد که این رمزارز را منتشر می‌کند.

شرکت تتر با اکسچنج بیتفینکس (Bitfinex)  روابط بسیار نزدیکی دارد و رییس هر دو یک نفر است و بسیاری از پست‌های کلیدی هر دو شرکت مشترکند. با این وجود شرکت تتر و بیتفینکس اصرار دارند که این دو شرکت مجزا از هم هستند.

در مارس ۲۰۱۷ بانک ولزفارگو (Wells Fargo) کلیه نقل و انتقالات بانکی اکسچنج بیتفینکس و شرکت تتر را بدون بیان علت مسدود کرد. این شرکت‌ها از بانک شکایت کردند ولی این شکایت به جایی نرسید. هیچ بانک دیگری هم در آمریکا حاضر به همکاری با این شرکت‌ها نشد. در همین موقع شرکت تتر اعلام کرد که میلیون‌ها دلار پس‌انداز در بانک‌های تایوان دارد و به پشتوانه آن‌‌ها تتر چاپ می‌کند. گروهی بعد از بررسی حساب‌های تتر در تایوان گفتند که این مقدار پول در حساب‌های بانکی تتر در تایوان وجود ندارد.

شرکت تتر دوباره اعلام کرد که پول را در حساب‌های بانکی که حاضر نیست اسم بانک رو افشا کند در جزایر کیمن (Cayman islands) دارد.

در ژانویه ۲۰۱۸ شرکت حسابرسی فریدمن (Friedman LLP) که حسابرسی شرکت تتر را انجام می‌داد با این شرکت قطع همکاری کرد و گفتند علت این بوده که مدارک درخواستی در اختیارشان قرار نمی‌گرفته. در تمام این مدت شرکت تتر با شدت خیلی زیاد در حال چاپ رمزارز تتر بوده.

البته ژوئن ۲۰۱۸ شرکت حقوقی Freeh Sporkin & Sullivan LLP در یک مصاحبه غیررسمی خبر داد که به حساب‌های شرکت تتر دسترسی داشته و مقدار آن را تایید می‌کند. لازم به توضیح است که این شرکت یک شرکت حقوقی است و حسابرسی رسمی را انجام نداده و همچنین بیانیه‌ای رسمی در این مورد نداده است.

از فوریه ۲۰۱۵ تا مارس ۲۰۱۷ حجم بازار تتر کمتر از ۲۵ میلیون دلار بود و از مارس ۲۰۱۷ حجمش به شدت افزایش پیدا کرد و به دو میلیارد و ششصد میلیون دلار امروز رسید.

مشکل دیگری که وجود دارد این است که تتر برخلاف چیزی که در سایتش بیان می‌کند در بیانیه حقوقی شرکت چند موضوع را به صراحت ذکر می‌کند:

  • تتر پول و ابزار مالی نیست و تضمین نمی‌شود که ارزش مالی در آن ذخیره بشود.
  • شرکت تتر هیچ مسئولیت حقوقی ندارد که سکه تتر را به دلار تبدیل کند.
  • کاربر سکه تتر حق هیچ شکایتی برای از بین رفتن پولش در صورتی که تتر به دلار تبدیل نشد ندارد.

.There is no contractual right or other right or legal claim against us to redeem or exchange your Tethers for money

.We do not guarantee any right of redemption or exchange of Tethers by us for money

می‌توان این طور بررسی کرد که اکسچنج بیتفینکس بعد از مشکلات مالی با بانک‌های آمریکا برای جلوگیری از ورشکستی ادعا کرده که پول‌هایی را در اختیار دارد و بر مبنای آن مقادیر زیادی توکن تتر چاپ کرده و با آن‌ها در بازار معاملات زیاد داشته که منجر به افزایش قیمت شدید بیتکوین در سال ۲۰۱۷ شده.

تا اینجای کار این موضوع مشکلی برای بازار ندارد. ولی این خطر وجود دارد که اگر روزی دارنده‌های تتر بخواهند پولشان را نقد کنند و شرکت تتر از قبول این کار سر باز زند، سقوط بسیار عظیم در بازار به وجود می آید. البته امکان وارد شدن پای FBI به علت چاپ دلار هم به این قضیه وجود دارد و بیایید امیدوار باشیم که لااقل تا الان مقدار زیادی پول از این کار درآورده باشند و در بانک نگهداری کنند تا چنین سقوطی در بازار اتفاق نیفتد.

توصیه ما این است که به جای استفاده از تتر تا روشن شدن موضوع از کوین‌های دیگه‌ای مثل TrueUSD و USDC استفاده کنید. هر دوی این کوین‌ها خیلی مرتب حسابرسی می‌شوند و وضعیتشان از تتر روشن‌تراست و به خصوص TrueUSD در اکسچنج باینانس به سادگی قابلیت خرید و فروش دارد.

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: شرکت فیسبوک در حال راه‌اندازی رمزارزی برای استفاده در پیام‌رسان واتس‌اپ (WhatsApp) است. این رمزارز قیمت ثابتی نسبت به دلار آمریکا خواهد داشت و کاربران هندی هدف اصلی این رمزارز خواهند بود. قرار است این رمزارز با این پیام‌رسان به سادگی منتقل شود. در صورت موفقیت در بازار هند، فیسبوک پروژه این رمزارز را گسترش می‌دهد.

خبرخوان: وزیر اقتصاد روسیه گفت به دلیل تحریم‌های آمریکا و برای بی‌اثر کردن آن به همراه کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا رمزارز بین‌المللی می‌سازد. این رمزارز از مجموع پول‌های ملی اعضای این اتحادیه یعنی روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان ساخته خواهد شد.

خبرخوان: بانک میزوهو (Mizuho)، دومین بانک بزرگ ژاپن، در ماه مارس رمزارز خود را ارائه می‌کند. این رمزارز قیمت ثابت با ین خواهد داشت. هزینه استفاده از آن برای فروشگاه‌ها نسبت به کارت اعتباری کمتر خواهد بود و کاربران عادی بدون هزینه نقل و انتقال از آن استفاده خواهند کرد در نتیجه نسبت به حساب بانکی برای مشتریان شرایط بهتری را فراهم خواهد کرد.