استلار

۲۴ مهر ۱۳۹۷

arznameh-stellar

استلار (Stellar) گذشته این که به عنوان یک شبکه توزیع شده برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی عمل می‌کند، پلتفرمی است که قادر به میزبانی عرضه اولیه سکه یا (ICO (Initial Coin Offering نیز می‌باشد. شبکه استلار که در سال ۲۰۱۴ بنیان گذاشته شد، ارز دیجیتال خود یعنی لومن (Lumen) را دارد و با نماد XLM در بازارها معامله می‌شود. وجود لومن به عنوان رمزارز انحصاری شبکه استلار برای انجام تراکنش‌های بین‌المللی و همچنین انجام تراکنش بین ارزهای مختلف ضروری است.

اگر دوست دارید بدانید استلار چگونه کار می‌کند، از چه مزایایی بهره‌مند است و چرا لومن به لحاظ ارزش بازار توانسته به یکی از ده رمزارز برتر جهان تبدیل شود، در این مقاله همراه ما باشید.

 

استلار چیست؟

در وهله اول توجه داشته باشید وقتی در مورد استلار صحبت می‌کنیم، منظور شبکه یا بلاکچین استلار است و نه رمزارز، سکه یا توکن آن! استلار ماهیتاً یک پلتفرم غیر متمرکز است که هدف از طراحی آن، ایجاد امکان انجام مراودات سریع و ارزان دارایی در سرتاسر جهان بوده است. این شبکه که قادر به ایجاد ارتباط میان بانک‌ها، سیستم‌ها و اشخاص است، به کاربران خود امکان می‌دهد تا مقادیر مختلف پول را در سطح بین‌المللی با سرعت هر چه بیشتر، امنیت بالا و در قبال کارمزدی کم‌تر از یک پنی جابجا کنند. به طور مختصر، هدف استلار انجام سریع‌تر تراکنش‌های بین‌المللی در ازای بهای کم‌تر و با بهره‌مندی از امنیت بیشتر، در قیاس با نظام‌ها و خدمات بانکی امروزی است.

در سوی دیگر، استلار به عنوان پلتفرمی عمل می‌کند که به کاربران و کسب و کارهای مخاطب خود امکان برگزاری عرضه اولیه سکه یا ICO را می‌دهد. شبکه موبیوس (Monius Network)، اسماررت‌لند (Smartland) و شور رمیت (SureRemit) از معدود پروژه‌هایی هستند که عرضه اولیه سکه خود را از طریق پلتفرم استلار انجام داده‌اند.

 

لومن استلار چیست؟

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، برای انجام تراکنش‌ها و همچنین تبدیل ارزها به یکدیگر، شبکه بلاکچین نیازمند توکن ارزش یا به عبارت دیگر، سکه بومی و منحصر به خود است. در شبکه استلار، نام لومن و نماد XLM برای سکه بومی این بلاکچین انتخاب شده است. زمانی که استلار در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد، ۱۰۰ میلیارد لومن (که در آن زمان استلار نامیده می‌شد) با نرخ تورم سالیانه ۱ درصد ساخته شد.

 

لومن برای دو هدف مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • مقابله با اسپم (Spam): از لومن برای پوشش دادن هزینه‌ کارمزد تراکنش‌های انجام شده بر روی شبکه استلار و همچنین اطمینان از حفظ حداقل موجودی حساب استفاده می‌شود. هدف از این طراحی، پیشگیری از ایجاد بار اضافه بر روی شبکه و مختل کردن سیستم است. کارمزد هر تراکنش معادل ۰.۰۰۰۰۱ لومن است!

 

  • تسهیل تراکنش‌های چند ارزی: علاوه بر کاربرد بالا، لومن به عنوان واسطه‌ای بین ارزهای مختلف عمل کرده و از این طریق، تراکنش‌های صورت گرفته بین دو ارز مختلف را در نبود بازارهای بزرگ و مستقیم تسهیل می‌کند.

 

وجه تمایز استلار چیست؟

بنیاد توسعه استلار (Stellar Development Foundation) که با نشانی Stellar.org هم شناخته می‌شود، یک سازمان غیر انتفاعی است که هدف خود را ارتقای دسترسی به خدمات مالی در سراسر جهان قرار داده و در این راستا، خدمات مالی ارزان قیمت را در سطح بین‌المللی ارائه می‌دهد.

برای نیل به این هدف بلندپروازانه، استلار بایستی از توزیع حداقل ۹۵ درصد از لومن‌های موجود در سطح جهان اطمینان حاصل کند. بخشی از سرمایه مورد نیاز برای انجام تراکنش‌های این سازمان توسط تنها پنج درصد از لومن‌هایی که در ابتدای تأسیس ساخته شدند تأمین می‌شود؛ این لومن‌ها به طور تدریجی از طریق صرافی‌های مختلف به مزایده گذاشته شدند.

 

اما ۹۵ درصد باقی مانده لومن‌ها به شرح زیر توزیع شده‌اند:

  • ۵۰ درصد به اشخاص: مقادیر مختلفی از XLM در ابتدا به اشخاصی واگذار شد که از طریق لینک دعوت در استلار ثبت نام کرده بودند. متأسفانه با طراحی برنامه توزیع جدید برای آینده، این برنامه متوقف شد.

 

  • ۲۵ درصد به شرکاء: شرکای استلار، کسب و کارها، مؤسسات و سازمان‌های غیر انتفاعی هستند که در رشد و پذیرش اکوسیستم استلار مشارکت دارند.

 

  • ۲۰ درصد به دارندگان بیتکوین (BTC) و ریپل (XRP): طی سلسله توزیع‌های صورت گرفته از اکتبر ۲۰۱۶ تا آگوست ۲۰۱۷، بنیاد استلار مقادیری از لومن‌ را بین دارندگان توکن‌های بیتکوین و ریپل (به نسبت ۱۹ درصد برای صاحبان BTC و ۱ درصد برای دارندگان XRP) توزیع کرد.

 

تا ماه می سال ۲۰۱۸، بیش از ۸.۱ میلیارد لومن بین اشخاص و نهادهای بالا توزیع شده بود.

 

شراکت‌های قابل ملاحظه استلار

برای پلتفرمی مانند استلار، ورود به شراکت‌های راهبردی یکی از کلیدی‌ترین شیوه‌های توسعه و مورد پذیرش قرار گرفتن از سوی کسب و کارها و سازمان‌ها مختلف است. با درک اهمیت این مشارکت‌های استراتژیک، استلار نیز توانست روابط همکاری سازنده و جالب توجهی را برای خود ایجاد کند.

طی بیانیه‌ای که در ماه اکتبر ۲۰۱۷ منتشر شد، استلار و غول جهانی حوزه فناوری یعنی IBM آغاز همکاری خود را اعلام کردند. طی این همکاری، استلار به IBM کمک کرده تا تراکنش‌های مالی بین‌المللی خود را با سهولت بیشتری ترتیب دهد. این شراکت خبری جنجال برانگیز بود و توانست ظرف مدتی کوتاه، نتایجی اساسی را در سطح جهانی به همراه داشته باشد. بخشی دیگر از این همکاری، شبکه‌های بانکی را پوشش می‌دهد که برای جابجایی پول در سطح جهانی از استلار استفاده خواهند کرد. تا ماه ژانویه سال ۲۰۱۸، IBM بالغ بر هشت نود (Node) شبکه استلار را در اختیار داشت و ۱۲ مسیر ارزی را در حوزه‌های آسیا، استرالیا و اقیانوسیه راه‌اندازی کرده بود.

یکی دیگر از همکاری‌های برجسته استلار با تمپو (Tempo) بوده است که یک شرکت فرانسوی ارائه دهنده خدمات نقل و انتقال پول در سطح جهانی است؛ طی این همکاری، تمپو از ارز اروپایی یورو به عنوان محور اصلی استفاده می‌کند.

 

جمع‌بندی

استلار را می‌توان پروژه‌ای برجسته در نظر گرفت که توانسته از زمان آغاز فعالیت خود توجه بسیاری را به خود معطوف کند. در حالی که این شبکه با رقابتی سرسختانه دست و پنجه نرم می‌کند، توانسته کاربردهای متعدد و گسترده‌ای را به خود اختصاص دهد و این راستا، خصوصیات منحصر به فردی را برای خود توسعه داده است. مشارکت این پلتفرم با IBM و همچنین گسترش فهرست شرکاء و همکاران خود در سطح جهانی را می‌توان از عواملی شمرد که آینده روشنی را برای این شبکه رقم خواهند زد.