ترون

۲۰ آذر ۱۳۹۷

arznameh-TRX
ترونیکس
(TRX) چیست؟

ترونیکس (TRX) ارز رسمی «ترون» (TRON) است که هدف آن ایجاد یک پلتفرم غیر متمرکز برای اشتراک گذاری محتوای سرگرم‌کننده با بهره‌گیری از فناوری شبکه همتا به همتای بلاکچین می‌باشد.

بنیاد ترون که توسط یک نهاد غیر انتفاعی در سنگاپور تأسیس شده به دنبال یکه تازی در صنعت سرگرمی است که در حال حاضر ۱ تریلیون دلار ارزش دارد.

طبق مقاله سفیدی که ترون منتشر کرده است، اعضای تیم آن مریدان «سر تیم برنرز لی» (Sir Tim Berners Lee) هستند که اعتقاد دارند این پروتکل از لحظه ایجاد خود یک دارایی برای کل بشر محسوب می‌شود نه ابزار کسب سود برای گروه‌های اقلیت. تیم برنرز لی موسس شبکه جهانی وب یا اینترنت است.

پلتفرم باز و غیرمتمرکز ترون و فناوری ذخیره سازی توزیع شده به سازندگان محتوای دیجیتال این امکان را می‌دهد تا واسطه‌هایی مثل Apple Store و Google Play Store را حذف کنند.

بنابراین تولیدکنندگان محتوا می‌توانند مستقیما از مشتریان پول دریافت کنند.

در حال حاضر مقدار عظیمی از داده‌های کاربران و ترافیک آنها توسط شرکت‌هایی مانند گوگل، فیس بوک، آمازون، اسنپ چت کنترل می‌شود. ترون در تلاش است تا از طریق قرار دادن مالکیت داده در اختیار خالق آن، این کنترل را کاهش دهد.

 

ویژگی‌ های کلیدی ترون

آرمان ترون «شفای اینترنت» از طریق ویژگی‌های زیر است:

۱. آزادی اطلاعات: امکان اشتراک گذاری آزادانه داده‌ها و عدم نظارت بر آنها

۲. ایجاد یک اکوسیستم اطلاعاتی که کاربران در آن بتوانند از طریق نشر محتوا به کسب دارایی‌های دیجیتال بپردازند

۳. عرضه اولیه سکه‌های شخصی با توانایی توزیع دارایی‌های دیجیتال

۴. ایجاد زیرساختی برای امکان تبادل دارایی‌های دیجیتال توزیع شده (مانند بازی) و پیش‌بینی بازار

 

طرز کار ترونیکس

ترونیکس یک پروژه بلند مدت است که به فازهای مختلف تقسیم شده و شروع آن با فاز Exodus در سال ۲۰۱۷ بوده و در نهایت با فاز Eternity در سال ۲۰۲۳ پایان می‌یابد. در زیر ویژگی‌های کلیدی هر مرحله را مشاهده می‌کنید:

۱. فاز Exodus: ایجاد پلتفرمی رایگان و آزاد برای توزیع، ذخیره و اشتراک گذاری محتوا به صورت همتا به همتا

۲. فاز Odyssey: ایجاد انگیزه‌های مالی برای تشویق به ایجاد و تقویت محتوا

۳. فاز Great Voyage: امکان عرضه اولیه سکه توسط افراد

۴. فاز Apollo: ایجاد امکان صدور توکن‌های شخصی (توکن ۲۰ ترون) توسط تولیدکنندگان محتوا

فازهای ۵ و ۶ به دنبال امکان تمرکز زدایی از صنعت بازی هستند. در این فازها به برنامه‌نویسان امکان ساخت پلتفرم‌های بازی به صورت رایگان داده می‌شود و آن‌ها می‌توانند از طریق بازی‌های خود درآمد کسب کنند.

 

مرور عمیق تر فازهای ترون

ترون یک پروژه بسیار بلندپروازانه است. افق چشم‌انداز این پروژه پیاده‌سازی تکنولوژی‌های مختلف بلاکچین است که در حال حاضر از لحاظ فنی هنوز در مرحله آزمایش هستند مثل استفاده از کل پلتفرم اتریوم. تیم توسعه دهنده این پروژه در تلاش هستند تا طی ۸ تا ۱۰ سال آینده، این هدف خود را عملی کنند.

 

اکسدوس

در حال حاضر پروژه در فاز اول یعنی اکسدوس قرار دارد. هدف از این مرحله مهیاسازی بستری برای اشتراک‌گذاری توزیع شده فایل است که با الگوبرداری از IPSF ساخته می‌شود. بنابراین ترون در پلتفرم فعلی خود از هیچگونه فناوری بلاکچین استفاده نمی‌کند. هرچند این رویکرد با شروع فاز دوم، تغییر خواهد کرد.

 

ادیسه

مرحله بعدی فاز ادیسه است که هدف آن تشویق به ایجاد جامعه‌ای اختصاصی از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان محتوا بوده و از مدلی مشابه با مدل اثبات سهم استفاده می‌کند. معیار پرداخت برای تولید محتوا از طرحی مثل انعام گرفتن پیروی می‌کند که برعکس روش بازدید و کلیک است. مدل بازدید و کلیک روش ایده‌آلی نیست چون می‌توان با استفاده از ربات، کلیک‌های جعلی فراوانی ایجاد کرد.

کاربران در نهایت با استفاده از ترونیکس (از طریق کانال‌های پرداخت یک طرفه مثل µRaiden) به داد و ستد می‌پردازند. این امر باعث تسهیل تبادل سریع‌تر ارزش برای خدمات می‌شود. اما اگر کاربران در ابتدا ترونیکس نداشته باشند، نیاز به یک نوع روش پرداخت به بیرون و داخل یک حساب ترونیکس وجود داد.

 

گریت وًیج و آپولو

فاز سوم (گریت ویج) و فاز چهارم (آپولو) به دنبال این هستند که تولیدکنندگان محتوا بتوانند از طریق عرضه اولیه سکه‌های شخصی خود یا توکن‌های مربوط به برند خود، مخاطبان را سهام‌دار برند شخصی خود کنند. برای این منظور، ترون باید پلتفرم اپلیکیشن بلاکچین خود را مشابه با اپلیکیشن اتریوم بسازد و زبان کامل تورینگ (Turing) را هم برای قراردادهای هوشمند به آن اضافه کند. البته ترون پذیرفته که ممکن است با مشکلاتی مشابه با آنچه که اتریوم با آن رو به رو شد، مانند ازدحام و اختلال در شبکه در اثر عرضه متعدد سکه مواجه شود.

یکی از اثرات جانبی این روش می‌تواند این باشد که شبکه نتواند به درستی معتبر بودن طیف گسترده‌ای از توکن‌های مختلف را تأیید کند. علاوه بر این، مقاله سفید ترون جزئیاتی در مورد نحوه جلوگیری از حملات Sybil بر روی شبکه یا هک حساب صرافی ارائه نمی‌دهد. فقط به صورت خلاصه، نیاز به طراحی و پیاده‌سازی یک صرافی غیرمتمرکز برای این توکن‌ها را به عنوان راه‌حلی برای کاهش برخی از این تهدیدهای بالقوه، عنوان می کند.

 

Star Trek

استار ترک پنجمین مرحله از پروژه ترون است و هدف آن ساختن چیزی شبیه به بازار Augur با یک پلتفرم غیرمتمرکز پیش‌بینی و بازی می‌باشد.

 

اترنیتی

اترنیتی (Eternity) آخرین مرحله از ترون بوده و چشم‌انداز آن توانایی کسب درآمد و نقدینگی بر پایه رشد جامعه است. در نهایت، فناوری هسته ترون تا حد زیادی بر اساس اقتباس از IPFS و پلتفرم اتریوم خواهد بود. بخش زیادی از آنچه که ترون در تلاش برای یکجا انجام دادن آن است در حال حاضر توسط پروژه‌های مختلف و نهادهای انحصاری در حال انجام است.

 

درباره ترونیکس

تاریخ عرضه اولیه ترونیکس بین ۳ تا ۲۴ اوت ۲۰۱۷ بود. «جاستین سان» مدیر ارشد اجرایی و بنیانگذار ترون اغلب لقب «جک ما» دوم، بنیانگذار علی بابا را از سوی سایرین دریافت می‌کند. جاستین سان در ۲۷ سالگی دارای رزومه بسیار درخشانی است:

– فارغ‌التحصیل از دانشگاه پنسیلوانیا

– جزو فهرست مجله فوربز از ۳۰ چینی موفق زیر ۳۰ سال در سال ۲۰۱۵

– جزو فهرست مجله فوربز از ۳۰ آسیایی موفق زیر ۳۰ سال در سال ۲۰۱۷

– پدید آورنده اپلیکیشن Peiwo (اسنپ چت چینی)

– استاد مدعو در دانشگاه Hupan که توسط جک ما بنیان نهاده شده است

– نماینده ارشد سابق ریپل در چین

 

علاوه بر سان، تیم ترون شامل اعضای مهم دیگری هم هست. مدیر ارشد فناوری این تیم «لوسیان چن» می‌باشد که کارمند سابق علی بابا بوده و تجربه کاری گسترده‌ای با کمپانی‌های اینترنتی طراز اول مانند Netease، Qihoo360 و Tencent دارد.

ترون در تیم خود از حضور و پشتیبانی توسعه‌دهندگان برتر چینی برخوردار است و هنوز هم به طور مستمر در حال گسترش تعداد کارمندان خود و استخدام خبرگان کارکشته قدیمی مثل «مائو رونگ لین» و «ژیاندونگ ژی» می‌باشد. این دو نفر در کنار هم تجربه سال‌ها توسعه فنی در صنعت سرگرمی و تجارت آنلاین را در اختیار تیم قرار می‌دهند.

ترون از حمایت اعضای برتر جامعه تجاری چین مانند «هیترز ژو» (موسس Nebulas)، «تانگ بینسن» (موسس بازی موبایلی Clash of Kings)، «ژوئه مانزی» (سرمایه‌گذار مشهور چینی)، «چائویانگ وانگ» (موسس گروه سرمایه گذاری چین با ارزش بازار ۲ میلیارد دلار)، «دای وی» مدیر ارشد اجرایی OFO bike) ،Huobi.com) و بسیاری دیگر بهره‌مند است.

علاوه بر این، ترون در فرآیند تبدیل ترونیکس به Peiwo APP می‌باشد. این اقدام باعث می‌شود ده میلیون کاربر آن توانایی داد و ستد توکن‌ها را داشته باشند. گرچه ترون از تمام ارزهای مجازی پشتیبانی خواهد کرد اما ترونیکس تنها ارز رسمی آن خواهد بود. بنابراین، تمام ارزهای دیجیتال دیگر باید از طریق ترونیکس تبدیل شوند.

 

اخبار مرتبط

خبرخوان: جاستین سان مدیر رمزارز Tron از برنامه‌های آتی این رمزارز خبر داد. به گفته او ترون می‌خواهد از تکنولوژی اطلاعات صفر مثل زدکش (ZCash) استفاده نماید. این موضوع باعث بالا رفتن میزان محرمانگی تراکنش‌ها می گردد. این تغییر در سه‌ ماهه اول ۲۰۱۹ انجام خواهد پذیرفت.

توییتر: جاستین سان مدیر ترون در توییتی اعلام کرده است که پس از گذشت یک ماه از آغاز فعالیت TVM، تعداد ۳۹ دپ (اپلیکیشن غیر متمرکز) بر روی آن مشغول فعالیت هستند.

خبرخوان: جد مک‌کالب (Jed McCaleb) بنیانگذار ریپل و استلار، در مصاحبه‌ای هیچ رمزارزی را کامل ندانست و گفت هرکدام از این رمزارزها در کاری خوب هستند؛ ولی رمزارز ترون را بی‌ارزش و آشغال خواند. او همچنین گفت: “اگر به دنبال درست کردن بلاکچین غیرعمومی هستید، پس قضیه بلاکچین را متوجه نشده‌اید”.

خبرخوان: شبکه اشتراک فایل بیت‌تورنت (BitTorrent) توکن اختصاصی خود را راه‌اندازی کرد. این توکن بر روی بستر ترون (Tron) کار می‌کند و برای تشویق افراد به اشتراک گذاری فایل استفاده خواهد شد. این توکن برای شهروندان آمریکا قابل استفاه نیست.

خبرخوان: سیمون موریس (Simon Morris) یکی از مدیران سابق بیت‌تورنت، ادعا کرد ترون (Tron) توان راه‌اندازی توکن روی شبکه بیت‌تورنت را ندارد. به گفته او این رمزارز این مقدار توان پردازش کافی را در اختیار ندارد و سرانجام روی یک سرور مرکزی راه‌اندازی خواهد شد.