وِیوز

۰۵ دی ۱۳۹۷

arnameh-waves

بلاکچین و بیتکوین زندگی شما را دستخوش تغییر خواهند کرد. خوشتان بیاید یا نه، زندگی‌تان با حضور این فناوری‌ها متفاوت خواهد شد.

اما هنوز راه درازی برای احساس این تغییر در پیش است؛ چرا که این دو پدیده‌ نوظهور هنوز در مراحل ابتدایی رشد خود هستند و برای جلب اقبال توده‌ها باید دیوارها و موانع زیادی را در هم بشکنند. برای هموار کردن راه این فناوری‌ها به سوی دستیابی به پذیرش همگانی و اقبالی فراگیر، موانع و دست‌اندازهای زیادی وجود دارد که نباید از آن‌ها غافل شد.

تقریبا هر روزه یک عرضه‌ اولیه سکه (ICO) یا تعدادی استارتاپ جدید با چشم‌انداز فعالیت در این حوزه، پا به عرصه می‌گذارند؛ با این حال، جذب سرمایه برای این شرکت‌ها به چالشی مرگبار بدل شده؛ چالشی که عبور از آن برای ادامه حیات در بازار امری اجتناب‌ناپذیر است.

در بسیاری از کشورها هنوز دادوستد دارایی‌های مبتنی بر ارزهای رمزپایه به آسانی امکان‌پذیر نیست؛ بماند که تعدادی از آن‌ها حتی دسترسی سهل و ممتنعی به ارزهایی مانند یورو، دلار یا یوان ندارند.

همچنین هنوز خریدوفروش اموال غیرمنقول گران‌قیمت بدون طی فرآیندهای پردردسر احراز هویت مقدور نیست.

علاوه بر این، فرآیند ثبت سهام شرکت‌ها نیز در بسیاری از کشورها بسیار پیچیده و غیرشفاف است.

چه می‌شود اگر تمامی این فرآیندها دچار تحول شوند؟

درست حدس زدید، بلاکچین می‌تواند زندگی را برای ما آسان‌تر کند.

برای حذف تمامی این موانع و تبدیل جهان به جایی بهتر برای زندگی، به‌تازگی یک پلتفرم بلاکچینی به نام ویوز (Waves) پا به عرصه گذاشته است.

ویوز خود را یک پلتفرم بلاکچینی معرفی کرده که می‌خواهد به وسیله صدور توکن، مکانی غیرمتمرکز برای تأمین سرمایه جمعی و دادوستد باشد.

توضیح نحوه کار این پلتفرم بسیار فنی است!

پیش از آنکه وارد جزئیات فنی ویوز شویم، خالی از لطف نیست که بگوییم قیمت توکن‌های این پلتفرم به سرعت در حال افزایش است و از ۰.۷ دلار به ازای هر واحد در ژوئن ۲۰۱۶ به بالای ۶.۸۸ دلار در حال حاضر رسیده است. این افزایش بیش از ۷۰۰ درصدی به سادگی قابل چشم‌پوشی نیست.

 

رمزارز ویوز چیست؟

ویوز هم نام یک بلاکچین مبتنی بر روش اثبات سهام است و هم اسم رمزارزی است که این بلاکچین را تغذیه می‌کند.

ویوز این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا توکن‌های شخصی‌سازی‌شده خود را صادر کنید؛ به این معنی که شما قادرید به کمک آن، رمزارز اختصاصی خود را منتشر کنید. علاوه بر این شما به کمک این پلتفرم می‌توانید تأمین سرمایه جمعی و دادوستدهای مالی را به‌طور غیرمتمرکز انجام دهید؛ چرا که در کیف پول ویوز، درگاه‌های ارزی مختلف برای ارزهای رایجی همچون یورو، دلار و یوان گنجانده شده است.

همچنین شما از طریق ویوز می‌توانید در عرض چند دقیقه، آی‌سی‌اوهایی را برای تأمین سرمایه پروژه‌های مختلف راه‌اندازی کنید، بدون آنکه نیاز باشد درگیر کار دشوار کدنویسی رمزارزها شوید. این قابلیت، کار را برای استارتاپ‌ها ساده می‌کند و آغازگر دوران جدیدی برای پروژه‌های برخوردار از حمایت جامعه کاربری خواهد بود.

رمزارز ویوز دارای ارزش واقعی قابل معامله در صرافی‌های مختلف است.

 

ویژگی‌های کلیدی رمزارز ویوز

– WavesDex

به نظرتان نگه‌داری دارایی‌های غیرمتمرکزی مانند بیتکوین و اتریوم در صرافی‌های متمرکز، کمی مضحک نیست؟ هک‌هایی مانند آنچه برای صرافی‌های ام.تی.گاکس و بیتفینکس رخ داد، تنها نمونه‌هایی معدود از این حماقت و خام‌اندیشی محض هستند.

آیا همین نباید ما را قانع کند که بایستی دارایی‌های غیرمتمرکز را در صرافی‌های غیرمتمرکز نگه‌داری کنیم؟

WavesDex یک صرافی غیرمتمرکز است که روی بلاکچین ویوز ساخته شده است. این صرافی امکان دادوستد بیت‌کوین، اتر و سایر رمزارزها را با ویوز (یا هر توکن صادر شده روی پلتفرم ویوز) برای کاربران خود فراهم می‌کند. همچنین این پلتفرم برای دوست‌داران ارزهای رایج، دسترسی به درگاه‌های ارزی را برای ارزهایی همچون یورو، دلار و غیره میسر ساخته است.

حجم معاملات در این صرافی در لحظه نگارش این مقاله به ۱۸۲ بیتکوین می‌رسد که فکر می‌کنم برای یک صرافی با ۷۲ رمزارز فهرست شده در آن، مناسب به نظر برسد.

شما همچنین می توانید با نصب Lite client از صرافی WavesDex استفاده کنید.

 

-قراردادهای هوشمند

در ویوز، قراردادهای هوشمند به پیچیدگی قراردادهای اتریوم نیستند. این قراردادها از نوع غیرتورینگ (تورینگ یعنی با قابلیت کامل یک کامپیوتر) هستند؛ اما از قدرت و امنیت کافی برخوردارند. مطابق با نقشه راه توسعه‌ای که اخیر پلتفرم ویوز منتشر کرده، قراردادهای هوشمند (غیر تورینگ) مطابق زمان‌بندی در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۸ به بیلدهای نرم‌افزاری فول نود اضافه خواهند شد و متعاقباً قراردادهای هوشمند تورینگ هم در سه‌ماهه چهارم ۲۰۱۸ افزوده می‌شوند.

 

-صدور توکن

شما می‌توانید در عرض یک دقیقه، توکن یا رمزارز شخصی خود را در پلتفرم ویوز بسازید. برای انجام این کار به دست‌کم یک رمزارز ویوز نیاز دارید.

شما می‌توانید نام توکن، تعداد موردنظر برای انتشار و کسری از توکن‌ها را که می‌خواهید نزد خود نگه دارید، با تصمیم خود انتخاب کنید. این برای رویدادهای تأمین سرمایه جمعی و آی‌سی‌اوها واقعا ایدئال است.

 

-درگاه‌های ارزی

درگاه‌های ارزی برای ارزهایی مانند دلار، یورو و یوان به شما اجازه می‌دهند که تمام توکن‌های صادر شده روی پلتفرم ویوز را با پول واقعی (که می‌تواند در قالب یک حساب بانکی باشد) مبادله کنید.

 

-آنچه همه خوبان دارند

تمامی تراکنش‌ها اعم از رمزارز به ارز رایج و بالعکس در بلاکچین ویوز ثبت می‌شوند و این یعنی اینکه ویوز آنچه همه خوبان (یعنی سیستم‌های متمرکز و غیرمتمرکز) دارند، یکجا دارد.

 

-قوانین شناخت مشتری (KYC) و ضد پولشویی (AML)

رعایت قوانین شناخت مشتری (KYC) و ضد پولشویی (AML) برای واریز و برداشت از حساب‌های بانکی مبتنی بر ارزهای رایج، الزامی است. با این حال برای تراکنش‌های رمزارزی نیاز به رعایت قانون شناخت مشتری نیست.

 

– ICOHub

ویوز دست به اجرای یک طرح ابتکاری به نام ICOHub زده که در آن اعضای جامعه کاربری ویوز می‌توانند به پروژه‌های محبوب خود که به دنبال آغاز فرآیند آی‌سی‌اوی خود هستند، رأی بدهند. به این ترتیب، برنده رقابت می‌تواند در زمینه میزبانی و هدایت آی‌سی‌اوی خود از طرف پلتفرم ویوز، کمک مستقیم دریافت کند.

 

تیم اجرایی ویوز

۱- ساشا ایوانف (Sasha Ivanov)، مؤسس و مدیر اجرایی

ساشا یک فیزیک‌دان است و پیش‌تر دستی بر آتش توسعه سیستم‌های پرداخت داشته است. او به مدد فناوری بلاکچین توانسته اولین صرافی رمزارزی آنی را به نام coinomat.com راه‌اندازی کند.

 

۲- مارتین اسپودیمک (Martin Spodymek)، مدیر بخش جامعه کاربری

مارتین یک مهندس است و شیفته فناوری بلاکچین و دنیای رمزنگاری است. مارتین در بخش پشتیبانی فنی و بازاریابی ویوز مشغول به کار است.

می‌توانید در اینجا فهرست دیگر اعضای تیم ویوز را مشاهده کنید.

 

موارد کاربرد و آینده ویوز

برخی از موارد کاربردی که در ادامه آورده شده، در حال حاضر ساخته شده یا اینکه در دست ساخت هستند.

Tokenomica: یک سازمان سرمایه‌گذاری جسورانه شفاف

Upcoin: یک طرح ابتکاری برای مشارکت سیاسی

ZrCoin: یک کسب‌وکار فناوری تولید سبز

MobileGo: یک درایو بازاریابی برای یک پلتفرم بازی موبایلی

EncryptoTel: یک شرکت زیرساخت مخابراتی امن

Incent: یک طرح وفاداری بلاکچینی

Waves NG: اکنون ویوز با راه‌اندازی سازوکار اجماع جدید Waves NG با ظرفیت ۶۰۰۰ تراکنش در ثانیه روی زنجیره، تبدیل به سریع‌تری بلاکچین حال حاضر شده است. این ایده از طرح پیشنهادی Bitcoin-NG الهام گرفته شده؛ اما برای اولین بار در آخرین فصل سال ۲۰۱۷ روی بلاکچین ویوز اجرا شده است.

Waves lab: Waves lab یک انکوباتور بلاکچینی است که روی پروژه‌ها و تیم‌هایی که در مرحله پیش از آی‌سی‌او قرار دارند، تمرکز دارد. Waves lab در واقع یک انکوباتور برای استارتاپ‌های بلاکچینی و افراد دوراندیش و مستعدی است که به دنبال خلق راهکارهای توفنده برای حل مسائل دنیای واقعی هستند (البته به کمک زیرساخت پلتفرم ویوز). طرح‌های ابتکاری نظیر Waves lab اطمینان دارند که از ویوز در راستای اهداف مثبت و سازنده استفاده خواهد شد.

با این طرح‌ها و بسیاری دیگر از طرح‌های ابتکاری جدید به نظر می‌رسد که همانند سال ۲۰۱۸ که سال خوش‌یمنی برای ویوز بود، این پلتفرم آینده روشنی پیش رو داشته باشد.

امیدوارم که این تحلیل دقیق از رمزارز ویوز بتواند به شما در اتخاذ یک تصمیم مناسب کمک کند. اگر مثل ما از آینده پلتفرم ویوز به وجد آمده‌اید، نظرهای خود را با ما در میان بگذارید.