صرافی‌های رمزارز

۱۲ اسفند ۱۳۹۷

arznameh- crypto
پیش‌تر در مقالات و مباحث ارائه شده، به مفاهیم مختلفی که در دنیای ارزهای دیجیتال با آن‌ها برخورد می‌کنیم پرداخته‌ایم. در این مطلب قصد داریم یکی دیگر از این مفاهیم را به طور مختصر معرفی کنیم.

از دیرباز و پس از اختراع پول توسط بشر، یکی از اجزاء و پایگاه‌های اساسی بازارهای مالی، صرافی‌ها بوده‌اند. اگر به سیر تکاملی پول و ارز نگاه کنیم، خواهیم دید که این نهاد مالی با تکامل پول و ارز پیشرفت داشته و سازگاری خود را با انواع و قالب‌های جدید مالی حفظ کرده است. حال که ارزهای دیجیتال یا رمزارز‌ها (Cryptocurrency) به عنوان قالبی جدید از ارز پا به عرصه حضور گذاشته‌اند، بدیهی است که صرافی‌ها نیز برای پوشش دادن این فناوری شکلی جدید به خود بگیرند.

همانطور که برای مبادله ارزهای رایج کشورهای مختلف و تبدیل آن‌ها به یکدیگر و یا به ارز رایج کشور نیاز به صرافی است، با توجه به تنوع رمزارزها مسلماً نیاز به پایگاهی برای مراوده این ارزها نیز احساس می‌شود. صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) یا صرافی‌های ارز دیجیتال ((Digital Currency Exchange (DCE) ، کسب و کارهایی هستند که از طریق آن‌ها معاملات رمزارزها، ارزهای دیجیتال یا دیگر اشکال دارایی نظیر پول بی‌پشتوانه قابل انجام است. این صرافی‌ها می‌توانند به عنوان یک نهاد بازارگردان فعالیت کرده و درصدی از مبلغ تراکنش را به عنوان کمیسیون دریافت کنند. همچنین صرافی‌های رمزارز ممکن است به عنوان یک پلتفرم برای معرفی خریدار و فروشنده به یکدیگر عمل کرده و در ازای ارائه خدمات، کارمزد مشخصی را دریافت کنند.

همچنین DCE می‌تواند قالب کسب و کار فیزیکی را به خود گرفته و مانند صرافی‌های سنتی، به مشتریان خود امکان مراجعه حضوری را بدهند و پرداخت‌های عادی را در کنار پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال بپذیرند. در سوی دیگر ممکن است این صرافی‌ها صرفاً بصورت کسب و کار آنلاین بوده و مراودات پولی، ارزی و رمزارزی را صرفاً از طریق الکترونیک ترتیب دهند.

جالب است بدانید که غالب صرافی‌های رمزارز به منظور دور زدن مقررات و پیگیری‌های قانونی، فعالیت خود را در خارج از کشورهای غربی انجام می‌دهند. با این وجود ارزهای بدون پشتوانه غربی را پشتیبانی کرده و به منظور تسهیل ایجاد سپرده‌های ارزی و استفاده از ارزهای ملی رایج، در چندین کشور حساب بانکی افتتاح می‌کنند.

این نهادهای جدید مالی در ازای فروش رمزارزها، پرداخت اعتباری، انتقال بانکی وجه و دیگر اشکال پرداخت را می‌پذیرند. قوانین و مقررات حاکم بر صرافی‌های دیجیتال تا پایان سال ۲۰۱۸ در بسیاری از کشورهای توسعه یافته هنوز از شفافیت کافی برخوردارد نبود، زیرا بسیاری از قانون‌گذاران کماکان نتوانسته‌اند شیوه برخورد کارآمدی را برای این کسب و کار نوظهور تدوین کنند؛ به همین دلیل بسیاری از کشورها رویکرد آزمون و خطا را برای صرافی‌های رمزارز اتخاذ کرده‌اند.

شبکه‌های ایجاد کننده رمزارز معمولاً مستقل از صرافی‌های دیجیتالی هستند که ترتیب مراودات رمزارزها را بر عهده دارند. در یکی از انواع سیستم‌ها، ارائه دهنده ارز دیجیتال (DCP)، کسب و کاری است که نگهداری و مدیریت حساب مشتریان را در اختیار دارد، اما به طور کلی به طور مستقیم برای مشتریان خود رمزارز صادر نمی‌کند. در چنین سیستمی مشتریان، خرید و فروش ارزهای دیجیتال را از طریق صرافی‌ها ترتیب داده و درنهایت صرافی واسطه،  واریز یا برداشت رمزارز مورد معامله از حساب مشتریان DCP را انجام می‌دهد.

 

صرافی‌های غیر متمرکز

همانطور که از نام آن مشخص است، صرافی‌های غیر متمرکز ((Decentralized Exchange (DEX)، یکی از زیر شاخه‌های صرافی‌های رمز ارز هستند که شیوه‌ عملکرد آن‌ها غیر متمرکز است. همانطور که پیش‌تر عنوان شد، عملکرد غیر متمرکز بدین معناست که صرافی فعالیت‌ها خود را بدون تکیه بر نهاد مرکزی قدرت و اختیار انجام می‌دهد. صرافی‌های غیر متمرکزی نظیر Etherdelta، IDEX و HADAX موجودی کاربر را در صرافی نگه نمی‌دارند؛ در عوض، این صرافی‌ها صرفاً وظیفه تسهیل مراوده همتا به همتای رمزارز را عهده‌دار می‌شوند.

صرافی‌های غیرمتمرکز نسبت به مشکلات و ریسک‌های امنیتی که دیگر اشکال صرافی‌های رمزارز نسبت به آن‌ها حساس هستند، مقاومت دارند؛ با این وجود، حجم تراکنش‌های این گروه از صرافی‌ها از اواسط سال ۲۰۱۸ با کاهش شدید مواجه بوده است.

در حال حاضر صرافی‌های رمزارز بسیار زیادی در قالب‌های متعدد در سطح جهان فعالیت دارند که هر یک از نقاط ضعف و قوت منحصر به خود برخوردارند. در مقالات آینده سعی خواهیم داشت تا چند مورد از این صرافی‌ها را معرفی کرده و بررسی اجمالی بر فعالیت آن‌ها داشته باشیم.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید