رأی بده ماین کنم

۰۳ آذر ۱۳۹۷ | نویسنده : جناب آقای بهزاد تقوی مطلق

 

در مقاله «سهمت را اثبات کن» در مورد الگوریتم اجماع اثبات سهام (pos) نوشتیم و اشاره کردیم که این الگوریتم مشکلاتی دارد. مهمترین مشکلات این الگوریتم این موارد هستند:

عادلانه نبودن و خطر استفاده از پول برای حمله به شبکه
برای حل این مشکلات الگوریتم دیگری پیشنهاد شده است به نام نمایندگی اثبات سهام (Delegated Proof of Stake).

به این معنی که هر کسی مطابق مقدار سهامش حق رأی دارد و پس از انتخاب نماینده، فرآیند محاسبه توسط نماینده انجام خواهد شد.

در این مدل از الگوریتم‌‌ به پروسه محاسبات شبکه ماینینگ یا استخراج گفته نمی‌شود و برای معرفی آن از عبارت دیگری به نام مینتینگ استفاده می‌کنند. بعضی از رمزارزها از این الگوریتم استفاده می‌کنند از جمله:

Lisk
Steem
BitShares
EOS
ARK
Cardano

به صورت معمول برای ساخت هر بلوک، رأی‌گیری کلی جهت انتخاب نمایندگان میان ۲۱ تا ۱۰۱ نفر انجام میشود تا این عده با همکاری هم بلوک‌های شبکه را تولید کنند. مثلاً تعداد نمایندگان در ائوس ۲۱ نفر و در لیسک ۱۰۱ نفر است. نماینده‌ها بر کار یکدیگر نظارت دارند و در شرایطی که یکی از مینترها کارش را به درستی انجام ندهد یا برکنار می‌شود و یا دیگر رأی نمی‌آورد.

هر کسی مطابق مقدار سهامش حق رأی دارد

این کار که به طور مرتب و به ازای هر بلوک انجام می‌شود، موجب خواهد شد تا دموکراسی در الگوریتم رعایت شود. نماینده‌ رزرو در صورت حذف یک نماینده، کار را بر عهده می‌گیرد.

پاداش شبکه در ازای ساخت بلوک به نماینده‌ها می‌رسد ولی این امکان هست تا توافق‌هایی میان رأی دهنده‌گان و نماینده انجام شود که در ازای رأی ‌دادن به یک نماینده، درصدی از درآمد وی به کسانی تعلق بگیرد که به او رأی داده‌اند.

جالب اینکه در بعضی از شبکه‌ها اگر نماینده کارش را درست انجام ندهد، کسانی که به او رای داده‌اند جریمه می‌شوند. این الگوریتم مشکل عادلانه نبودن پاداش‌ها را تا حد زیادی حل کرده و امنیت شبکه نیز از اثبات سهام بالاتر است. البته مشکلاتی هم در بعضی از این شبکه‌ها دیده می‌شود.

به طور مثال در شبکه لیسک هزینه‌ رأی‌ دادن بالاست و عده‌ی زیادی در انتخابات شرکت نمی‌کنند. در شبکه EOS حفظ امنیت کلید خصوصی هنگام رأی‌ دادن مورد پرسش بود و بسیاری از نماینده‌گان با رأی اکسچنج‌ها -که مقدار زیادی از رمزارز رو نگهداری می‌کنند- انتخاب شدند. اگر تعداد نماینده‌ها کم باشد امکان این که با هم تبانی کنند و به شبکه آسیب بزنند وجود دارد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید