بازار کار بلاکچین

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸


پس از رسیدن نرخ برابری رمزارزها در برابر ارزهای بدون پشتوانه در ماه‌های اخیر سال ۲۰۱۸، بازار کار و مشاغل مرتبط با فناوری و صنعت بلاکچین شاهد رکودی نسبی و سیر نزولی بود؛ با سقوط بهای رمزارزها در آن زمان، بسیاری از شرکت‌هایی که در حوزه بلاکچین فعالیت داشتند به فکر تعدیل نیروی کار متخصص خود و تغییر مدل کسب و کارشان افتادند. به هر حال، این رکود مانع از رشد منابع انسانی فعالی در این حوزه نوظهور نشد و فرصت‌های شغلی متعددی در این حیطه کاری خاص ایجاد شد که توجه قابل ملاحظه‌ای را به سوی خود جلب کرد. از آن‌جایی که صنعت بلاکچین یکی از پر سر و صداترین حوزه‌ها طی سال‌های اخیر، به ویژه پس از انفجار قیمت بیتکوین (Bitcoin) در سال ۲۰۱۷ بوده است، هر روزه بر تعداد افرادی که به کسب مهارت در این زمینه می‌پردازند افزوده می‌شود؛ به همین دلیل اطلاع از وضعیت بازار کار برای این مهارت‌ها بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. در این مقاله نگاهی گذرا به اوضاع کسب و کارهای مرتبط با فناوری بلاکچین داشته‌ایم تا دیدگاهی کلی از این بازار فراهم آوریم.

 

 

تقاضا برای مشاغل مرتبط با بلاکچین

بر اساس تجزیه‌ و تحلیل‌های صورت گرفته در پلتفرم لینکد‌این، ۶۴۵ فرصت شغلی در سال ۲۰۱۶ با برچسب‌های «بلاکچین»، «بیتکوین» و یا «رمزارز» در این پلتفرم درج شده بودند؛ این عدد در سال ۲۰۱۷ به ۱,۸۰۰ فرصت شغلی رسیده بود که نهایتاً تا اواسط سال ۲۰۱۸، به عدد قابل ملاحظه ۴,۵۰۰ فرصت شغلی رسید. علاوه بر این، نرخ آگهی شرکت‌ها برای جذب نیروهای متخصص در زمینه بلاکچین در سال ۲۰۱۸ در قیاس با سال قبل شاهد افزایشی سه برابری بود! بر اساس نتایج تحقیقات صورت گرفته از سوی مؤسسه گلس‌دور (Glassdoor)، بالغ بر ۷۹ درصد از فرصت‌های شغلی پیشنهادی در این حوزه محدود به تنها ۱۵ شهر بزرگ در ایالات متحده آمریکا بوده‌اند که در این میان، نیویورک و سانفرانسیسکو به ترتیب با ۲۴ و ۲۱ درصد از بیشترین تمرکز فرصت شغلی برخوردار بوده‌اند. تا پایان سال ۲۰۱۸ و به رغم رکود نسبی بازار کار این حوزه در آن زمان، تعداد فرصت‌های شغلی در سرتاسر جهان که با برچسب‌های بلاکچین و رمزارز مشخص شده بودند، به ترتیب به ۳,۰۰۰ و ۹۰۰ مورد رسیده بود.

 

بر اساس بررسی‌های آماری صورت گرفته، کارفرمایانی که به دنبال متخصصین حوزه بلاکچین بودند، بیش از دیگر مهارت‌ها به دنبال مهندسین نرم‌افزار بودند، به نحوی که ۱۹ درصد از درخواست‌های نیروی کار برای جذب این مهندسین منتشر شده بود. به هر حال، حوزه بلاکچین هنوز بسیار جوان بوده و هر روزی بر تعدد تخصص‌های مرتبط با آن افزوده می‌شود؛ از جمله عناوین شغلی نوظهور مرتبط با این صنعت می‌توان به «متخصص امور مالی غیر متمرکز»، «متخصص اینترنت غیر متمرکز» و «متخصص سخت‌افزار امنیتی» اشاره نمود.

 

در حال حاضر، به لحاظ نیاز به نیروی کار متخصص در این حوزه کاری، شرکت‌های بزرگی نظیر IBM و اوراکل (Oracle) در صدر فهرست قرار داشته، به نحوی که هر یک از این شرکت‌ها بالغ بر ۲۰۰ جایگاه خالی برای جذب نیرو دارند. به نظر می‌رسد این شرکت‌ها که زمینه کاری اصلی آن‌ها بیشتر مربوط به سخت‌افزار و نرم‌افزارهای کامپیوتری است، در حال بدل شدن به رقبای اصلی نهادهای کلیدی بازار رمزارزها، یعنی صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) برای جذب نیروی متخصص هستند. در حال حاضر، صرافی‌های کوین‌بِیس (Coinbase) و کراکن (Kraken) از جمله بزرگ‌ترین بازارهای مراودات رمزارز هستند که بیشترین نیاز را برای بکار گرفتن متخصصین حوزه رمزارز و بلاکچین دارند. نکته قابل ملاحظه‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که پلتفرم‌ها و شرکت‌های بزرگی نظیر فیس‌بوک (Facebook)، گوگل (Google) و حتی اپل (Apple) برای استخدام متخصصین دارای مهارت در این زمینه کاری فعالیت چندانی ندارند!

 

 

درآمدهای نجومی متخصصین

با توجه به نوظهور بودن این حوزه کاری، تعداد نیروهای متخصص موجود که صلاحیت آن‌ها برای انجام وظایف محوله اثبات شده باشد بسیار محدود است؛ مسلماً محدودیت نیروی متخصص، به معنای افزایش حقوق و مزایای در نظر گرفته شده برای این جایگاه‌های شغلی است! بر اساس یکی از تجزیه و تحلیل‌های صورت گرفته توسط مؤسسه گلس‌دور، میانگین حقوق در نظر گرفته شده برای این متخصصین در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۸۴,۸۸۴ دلار آمریکا در سال بوده است؛ توجه داشته باشید که این مبلغ ۶۲ درصد بیش از میانگین درآمد سالانه در ایالات متحده (۵۲,۴۶۱ دلار) است. گذشته از این، سطح حقوق تعیین شده برای این کارکنان از ۳۶,۰۴۶ دلار در سال برای توسعه دهندگان رده پایین تا ۲۲۳,۶۶۷ دلار در سال برای مهندسین نرم‌افزار با سابقه و ماهر متغیر است. به گفته آژانس کاریابی برای توسعه دهندگان بلاکچین، توسعه دهندگانی که بین ۳ تا ۵ سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند، می‌توانند تا نیم میلیون دلار آمریکا در سال عایدی داشته باشند؛ همچنین درآمد سالانه متخصصین تازه وارد و کم تجربه بالغ بر ۱۲۰,۰۰۰ دلار در سال تخمین زده شده است.

 

بنا به اظهارات دیوید شوارتز، رمزنگار ارشد بلاکچین ریپل (Ripple)، در نتیجه سرازیر شدن سرمایه‌های کلان از طریق عرضه‌های اولیه سکه (ICO)، بسته‌های پیشنهادی برای استخدام متخصصین به اعداد و ارقامی نجومی رسیده‌اند. به گفته وی، برخی از توسعه دهندگان ریپل پیشنهاداتی بالغ بر یک میلیون دلار را دریافت کرده‌اند. شایان ذکر است متوسط درآمد سالانه مهندسین نرم‌افزار در شرکت ریپل در حدود ۱۲۵,۰۰۰ دلار آمریکا می‌باشد. با توجه به این که این مهندسین در ماه می سال ۲۰۱۸ در حدود ۸۵,۰۰۰ دلار در سال دریافت می‌کرده‌اند، به نظر نمی‌رسد افت و خیز بهای رمزارز بر سطح حقوق این متخصصین تأثیر چندانی داشته باشد.

 

 

آینده

به احتمال زیاد، سرعت توسعه و رواج فناوری بلاکچین و رمزارزها در زندگی روزمره بستگی به دیدگاه مردم و مدیریت کلی این صنعت داشته باشد. کشورهایی که با آغوش باز پذیرای این عرصه نوظهور هستند، به پیشگامان صنعت بلاکچین تبدیل شده و به تبع آن، فرصت‌های شغلی مناسب‌تری را برای متخصصین این حوزه فراهم آورده‌اند. یکی دیگر از مؤلفه‌هایی که می‌تواند موجب تأثیر بر بازار کار مهارت‌های مرتبط با بلاکچین باشد، بهای رمزارزها و نوسانات بازار است؛ همان طور که پیش‌تر شاهد بوده‌ایم، با افزایش و کاهش بهای رمزارزها، میزان فعالیت سازمان‌ها نیز در این حوزه تغییر می‌کند و این به معنای تغییر در نیاز آن‌ها برای جذب نیروی کار متخصص است. با پیشرفت این حوزه و حرکت صنعت بلاکچین به سمت بلوغ، بر تعداد افرادی که ترجیح می‌دهند حقوق خود را به بیتکوین، اتر یا دیگر رمزارزها دریافت کنند افزوده می‌شود. از آن‌جایی که یکی از اهداف اساسی فناوری بلاکچین متحول نمودن نظام‌های مالی متداول در سرتاسر جهان است، مسلماً بازار کار نیز شاهد سیر تحول ناشی از این حرکت خواهد بود؛ بنابر این افرادی که برای موج تغییر بیشترین آمادگی را داشته باشند، از امنیت شغلی و آینده کاری بهتری برخوردار خواهند بود.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید