پروژه جدید IBM برای استفاده از بلاکچین

۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۸

arznameh-imb-company
همان طور که قطعاً می‌دانید، شرکت IBM یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و تولید قطعات سخت‌افزاری در سرتاسر جهان است. از زمان ظهور فناوری بلاکچین تاکنون، این شرکت که اصالت آمریکایی دارد به طور فزاینده فعالیتی گسترده را معطوف به یافتن شیوه‌های مختلف برای بهره‌گیری از آن کرده است. در این راستا، IBM بخشی کاملاً مجزا را راه‌اندازی نموده که تنها هدف آن توسعه کاربردها و راه‌حل‌های مبتنی بر بلاکچین است. این شرکت در حال حاضر اختراعات و حقوق امتیاز متعددی را در این زمینه به نام خود ثبت کرده و پروژه‌های مختلفی را در حوزه‌های متفاوت علمی و عملی به اجرا گذاشته است. در این مقاله قصد داریم تا یکی از تازه‌ترین پروژه‌های شرکت IBM در زمینه بکارگیری فناوری بلاکچین در حوزه پزشکی و دارو را بررسی کنیم.

مسأله داروهای تقلبی در سراسر جهان به یکی از معضلات اساسی تبدیل شده که به رغم تلاش‌های گسترده از سوی سازمان‌های جهانی و دولت‌های مختلف، کماکان راه‌حلی کارآمد برای آن پیدا نشده است. چندی پیش شرکت IBM اعلام نمود که قصد دارد تا با استفاده از فناوری بلاکچین، سیستمی را توسعه دهد که بتوان با استفاده از آن داروهای تقلبی را در آفریقا ره‌گیری کرده و با آن‌ها به مقابله پرداخت. با وجود این که تنها یک دهه از عمر فناوری بلاکچین می‌گذرد، این صنعت نوظهور توانسته نتایج برجسته و موفقیت‌آمیزی را در زمینه مقابله با داروهای تقلبی بدست آورد. تکیه بلاکچین بر فناوری دفاتر کل توزیع شده (DLT) موجب ایجاد شفافیت، قدرت و امنیت داده در پلتفرم‌ها و راه‌حل‌های مبتنی بر آن شده است.

 

 

معضل داروهای تقلبی در آفریقا

مسأله داروهای تقلبی معضلی جدی است که بیش از آن که به چشم بیاید با آن درگیر هستیم؛ این مشکل از ابعاد گسترده و جدی برخوردار است و به همین دلیل بایستی هر چه سریع‌تر راه‌حلی اساسی برای آن پیدا شود. بر اساس داده‌های ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، داروهای تقلبی در سطح جهان از بازاری دویست میلیارد دلاری برخوردار هستند که سهم آفریقا از این بازار بالغ بر ۳۰ درصد است. بخش اعظمی از داروهای تقلبی که وارد آفریقا می‌شوند، توسط چین و هند تولید و تأمین شده‌اند. شایان ذکر است که کشور هند به تنهایی مسئول تأمین ۳۵ درصد تمام داروهای تقلبی است که در سطح جهان توزیع می‌شوند. با این وجود، نظر به تصمیم دولت هند در راستای اتخاذ اقداماتی سخت‌گیرانه برای مقابله با تولید و توزیع داروهای تقلبی بایستی منتظر کاهش این نرخ بود.

شاید برایتان جالب باشد که از میان تمام کشورهای دنیا، چرا مسأله داروهای تقلبی در آفریقا توجه IBM را به خود جلب کرده است. متأسفانه کشورهای آفریقایی با مشکلات و دغدغه‌های متعددی روبرو هستند؛ با وجود این که معضل داروهای تقلبی در بسیاری از نواحی و کشورهای جهان وجود دارد، اما از آن‌جایی که آفریقا پیچیده‌ترین زنجیره تأمین دارو را در سطح جهان دارد، دشواری و آسیب داروهای تقلبی در این منطقه بیش از هر نقطه‌ای دیگر در دنیا ایجاد مشکل می‌کند. وقتی پای آفریقا در میان است، داروها تا رسیدن به داروخانه و فروش به مصرف کننده نهایی بالغ بر ۳۰ نفر واسطه را پشت سر می‌گذارند. وجود این تعداد واسطه موجب شده تا متقلّبین بتوانند در هر مقطعی از فرایند تأمین داروهای اصلی را با نمونه تقلبی جایگزین کنند؛ در سوی دیگر، در سیستم‌های سنتی تأمین دارو امکان دنبال کردن این جابجایی‌ها در حد غیر ممکن دشوار است.

در چنین شرایطی، فناوری بلاکچین می‌تواند گره‌گشا بوده و در حل این معضل نقشی اساسی را عهده‌دار شود. اگرچه تاکنون اقدامات زیادی برای مبارزه با داروهای تقلبی اتخاذ شده است، اما این اولین مرتبه است که از فناوری بلاکچین برای رسیدن به این هدف کمک گرفته می‌شود. امروزه صنعت بلاکچین مرکز توجه بسیاری از حوزه‌های کسب و کار قرار گرفته و از این فناوری برای ارتقای عملکرد و بازدهی این حوزه‌ها استفاده می‌شود. با توجه به این که آفریقا پیچیده‌ترین نظام دارویی را دارد، به نظر معقول می‌رسد که از کارایی و عملکرد فناوری بلاکچین برای سر و سامان دادن به این سیستم استفاده شود.

 

پروژه IBM

شرکت IBM بخش اعظمی از شهرت خود را مدیون موفقیت خود در ارائه راه‌حل‌های کارآمد و خلاقانه‌ای است که به هدف ارتقای کارایی و بازدهی کسب و کارها و عملیات‌های متعدد خلق شده‌اند. هدف پروژه اخیر این شرکت، ایجاد یک بلاکچین صدور مجوز است که استفاده از آن کمکی شایان به مبارزه با داروهای تقلبی می‌کند. یکی از مشکلاتی که دشواری مبارزه با این معضل دامن می‌زند، پیچیدگی نظام و زنجیره تأمین دارو است؛ نبود سیستمی کارآمد برای ره‌گیری مسیر محصولات و فقدان شفافیت نظام از اساسی‌ترین ابعاد این مشکل هستند. IBM این پروژه‌ را توسط هایفا (Haifa) در حوزه آفریقا به اجرا خواهد گذاشت؛ هایفا بزرگ‌ترین آزمایشگاه تخصصی شرکت IBM است که در خارج از ایالات متحده آمریکا مستقر شده است. بر اساس ادعای IBM، با استفاده از این پلتفرم جدید امکان ره‌گیری محصولات دارویی تا تولید کننده فراهم آمده تا از این طریق از اصالت داروهای توزیع شده اطمینان حاصل شود.

در راستای به موفقیت رساندن این پروژه، IBM با چندین شرکت آفریقایی وارد همکاری شده تا بتواند تسلط خود را به حوزه داخلی هم توسعه دهد. با استفاده از این سیستم، تمامی افراد دخیل در زنجیره تأمین از فرایند قانونی، مشروع و کارآمد تأمین برخوردار شده که در نتیجه امکان تأیید اصالت محصولات دارویی را فراهم می‌آورد. به گفته IBM، این بلاکچین یک پلتفرم صدور و بررسی مجوز بوده که محیطی کاربر پسند دارد و از این طریق به افراد دخیل در این فرایند به بررسی اصالت محصولات دارویی کمک می‌کند.

فناوری بلاکچین آینده بسیار روشن و امیدبخشی دارد و با تلاش شرکت‌هایی بزرگ نظیر IBM، می‌توانیم انتظار داشته باشیم تا در آینده‌ای نه چندان دور، مشکلات و معضلات بسیاری که تا به امروز راه‌کاری مناسب برای آن‌ها پیدا نشده، با توسل به این صنعت نوظهور مرتفع شوند.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید