موضع ایران نسبت به رمزارز تلگرام

۲۸ فروردین ۱۳۹۸

arznameh-1-cryptocurrency-telegram
«ایران به
GRAM نه گفت!»

 

مسلماً همه شما با اپلیکیشن چت یا به عبارت دیگر، پیام‌رسان تلگرام (Telegram) آشنا هستید. این اپلیکیشن به کاربران خود امکان دسترسی به اقسام مختلف کانال‌ها را داده و اطلاعاتی که برای کاربران حائز اهمیت هستند را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. علاوه بر این، کاربران می‌توانند با استفاده از تلگرام با مخاطبان خود در هر نقطه‌ای از جهان تماس صوتی داشته و مکالمه کنند. اما این پلتفرم به خدمات پیام‌رسانی اکتفا نکرده و پای خود را فراتر از مرزهای اپلیکیشن‌های عادی چت گذاشته است؛ از اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی، اخبار متعددی از این رسانه اجتماعی به گوش می‌رسید که خبر از تصمیم توسعه دهندگان بر ایجاد بلاکچین و رمزارز بومی تلگرام می‌دادند.

اگر چه بسیاری از کاربران از شنیدن این اخبار خوشحال بودند، اما متأسفانه خبر این توسعه مخالفانی را به هم به همراه داشت. وضعیت و موضع ایران نسبت به رمزارزها همواره در شرایطی مبهم قرار داشته است؛ علاوه بر این، با در نظر گرفتن محدودیت دسترسی به تلگرام در ایران، قانون‌گذاران بر این باورند که فعالیت این پلتفرم در حوزه دارایی‌های دیجیتال می‌تواند به فعالیت‌های مجرمانه در ایران تبدیل شود.

به گفته جواد جوادی‌نیا، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، تمامی افرادی که در ایران از تلگرام یا رمزارز بومی آن یعنی گرام (GRAM) استفاده کنند، مشمول اجرای قوانین و مقررات امنیت ملی شده و مطابق با آن مجازات خواهند شد. علاوه بر این، رواج توکن تلگرام از دیدگاه قانون‌گذاران ایران می‌تواند موجب لطمه به اقتصاد ملی شود. اگرچه ممکن است چنین دیدگاهی به نظر اندکی سخت‌گیرانه برسد، اما کاربران بایستی انتظار داشته باشند که در صورت تجاوز این شبکه از حریم‌های تعیین شده، مقامات با قدرت هرچه تمام‌تر با آن برخورد کنند.

بنا به اظهارات جوادی‌نیا «یکی از مهم‌ترین دلایل ممنوعیت تلگرام، وجود تهدیدهایی جدی از سوی فعالیت‌های تلگرامی برای اقتصاد کشور بوده است که متأسفانه به دلیل حواشی سیاسی کشور نادیده گرفته‌ شده‌ است.»

شایان ذکر است که ایران تنها کشوری نیست که رویکردی سخت‌گیرانه را نسبت به تلگرام اتخاذ کرده است؛ کشور روسیه نیز از سال ۲۰۱۸ که در آن عرضه اولیه سکه (ICO) تلگرام برگزار شد، این اپلیکیشن و پلتفرم را ممنوع کرده است. مقامات روسی اظهار نمودند که دلیل این ممنوعیت، برنامه تأمین مالی این پلتفرم بوده است و هدف آن‌ها از ایجاد این ممنوعیت، جلوگیری از کلاه‌برداری‌های احتمالی و حمایت از امنیت سرمایه‌گذاران بوده است.

به عقیده بسیاری از مقامات ایران، پیوستن به بلاکچین و استفاده از رمزارزها می‌تواند موجب لطمه به ارز ملی ایران، یعنی ریال شود. ایران طی سال‌های اخیر موضوع تحریم‌هایی سخت‌گیرانه از سوی دونالد ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا قرار گرفته که این امر موجب بروز تورم شدید و لطمات اقتصادی جدی شده است.

موضع کلی ایران نسبت به ارزهای دیجیتال

به نظر می‌رسد دولت ایران همواره با رویکردی محتاطانه نسبت به رمزارزها برخورد نموده و در سال ۲۰۱۸، دسترسی کاربران ایرانی را به صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) محدود نمود؛ به عقیده بسیاری، بخشی از این محدودیت ریشه در افزایش بها و محبوبیت بزرگ‌ترین رمزارز جهان، یعنی بیتکوین (Bitcoin) در بین کاربران ایران داشته است.

در عین حال، مقامات رسمی دولت جمهوری اسلامی چندین سال است که به بررسی ایجاد رمزارز ملی پرداخته تا از آن به عنوان راهی برای مقابله در برابر تحریم‌ها استفاده کنند. بنا بر گزارشاتی متعدد، بانک مرکزی جمهوری اسلامی در همکاری با چندین مؤسسه و نهاد دیگر سعی در کنترل جریان ورودی رمزارزهایی نظیر بیتکوین، اتریوم (Ethereum) و لایتکوین (Litecoin) را به این کشور دارد؛ هدف بانک مرکزی ایران از چنین اقدامی، ارتقای جایگاه رمزارز ملی به عنوان تنها گزینه برای کاربران بلاکچین در این کشور بوده است.

در بهمن ماه سال ۱۳۹۷، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران پیام زیر را در صفحه توییتر خود منتشر کرد: « در جلسه‌ای که با حضور مدیران پست بانک در رابطه با مسأله ارزهای دیجیتال برگزار شد، نظر و توصیه من بر اتخاذ اقدامات لازم برای اجرای اولین ارز دیجیتال مبتنی بر فناوری ابری (Cloud) بود.»

با این وجود ایران تنها کشوری نیست که به دنبال ارز دیجیتال مستقل برای خود و کاربرانش است؛ در سال ۲۰۱۸ خبرهای متعددی درباره ونزوئلا و دارایی دیجیتال آن، یعنی پترو (Petro) به گوش رسید. بر اساس اظهارات رئیس جمهور این کشور، نیکولاس مادرو، این رمزارز ملی به پشتوانه ذخایر وسیع نفت ونزوئلا ایجاد شده است. نهایتاً پترو با سر و صدای بسیاری وارد بازار شد، اما معامله آن در ایالات متحده به طور اکید ممنوع شد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید