معرفی صرافی کراکن

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

arznameh-kraken
« هیولای بازار رمزارزها»

 

از زمان معرفی بلاکچین و رمزارزها به دنیا، صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) یکی از پایه‌های اصلی این فناوری در جهان بوده‌اند. صرافی‌های رمزارز نقشی کلیدی را میزان رواج توکن‌ها و سکه‌های پلتفرم‌های مختلف بر عهده دارند. به عنوان مثال، زمانی که صرافی‌های شناخته‌ شده و معتبر از یک رمزارز پشتیبانی کرده و آن را به میز معاملات خود اضافه می‌کنند، توجه کاربران و سوداگران هم به آن جلب شده و سطح معاملات چنین رمزارزی افزایش می‌یابد. به تبع این افزایش گردش، بها و کاربرد رمزارز مورد نظر نیز ارتقا یافته و کسب و کارهای بیشتری به سمت استفاده از آن جلب می‌شوند. اما این سکه روی دیگری هم دارد؛ اگر صرافی‌های معروف تصمیم به کنار گذاشتن یک رمزارز بگیرند، کاربران به دنبال دلیل چنین اقدامی رفته و ممکن است پلتفرم صادر کننده چنین توکنی، بخش اعظمی از مخاطبان خود را از دست بدهد. علاوه بر این، عدم امکان معامله رمزارزها در صرافی‌های معتبر به معنای دشواری تبدیل و خرج کردن توکن بوده که عاملی اساسی در عدم محبوبیت و پذیرش بلاکچین‌ها قلمداد می‌شود.

در هفته‌های اخیر اخبار متعددی در رابطه با تصمیم‌ چندین صرافی‌های رمزارز برای قطع پشتیبانی از یکی از فورک‌های بیتکوین (Bitcoin)، یعنی بیتکوین ساتوشی ویژن (Bitcoin Satoshi’s Vision) منتشر شد. در این راستا تصمیم گرفتیم تا یکی از صرافی‌هایی که چنین رویکردی را اتخاذ کرده را برای شما معرفی کنیم تا دیدگاه بهتری نسبت به پیامدهای چنین اقدامی داشته باشید.

 

کراکن چیست؟

کراکن (Kraken) که نام خود را از یکی از هیولاهای افسانه‌ای الهام گرفته است، یکی از معتبرترین صرافی‌های رمزارز است که بخش قابل ملاحظه‌ای از اعتبار خود را مدیون پشتیبانی گسترده از رمزارزهای جهانی و معتبر است. توسعه دهندگان این صرافی در زمان طراحی آن، تأمین نیازها و انتظارات سوداگران و کاربران حرفه‌ای را به عنوان یک اصل اساسی مد نظر قرار داده و در راستای جلب رضایت چنین کاربرانی، تلاش خود را معطوف به مسائل اساسی نظیر سرعت بالای تراکنش و حجم نقدینگی ارتقا یافته کرده‌اند. کاربرانی که از این صرافی استفاده می‌کنند، می‌توانند به غالب رمزارزهای برتر و مطرح بازار ارزهای دیجیتال دسترسی داشته و نسبت به خرید، فروش و تبدیل آن‌ها اقدام کنند. این صرافی که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شد را می‌توان یکی از قدیمی‌ترین صرافی‌هایی دانست که امکان خرید و فروش مطرح‌ترین رمزارز جهان، یعنی بیتکوین بر روی پلتفرم آن وجود داشته است. با گذر سالیان، کراکن توانست با توجه به نیاز بازار گسترش یافته و رمزارزهای محبوب را در دستان خود بگیرد. گذشته از این‌ها، کراکن اولین صرافی رمزارز بود که به فهرست ترمینال‌های بلومبرگ (Bloomberg) اضافه شد. موفقیت و اعتبار این صرافی به حدی افزایش یافته که امروزه مقامات دولت‌ ژاپن به آن اعتماد داشته و بسیاری از بانک‌های معتبر در سرتاسر اروپا آن را معتبر می‌شناسند. کراکن از شفافیت مالی بالایی برخوردار است و به همراه امنیت ارتقا یافته خود، نتایج حسابرسی را به عنوان سند ذخایر ارزی خود ارائه می‌دهد.

کراکن در سال ۲۰۱۱ با نام کامل «صرافی رمزارز کراکن» در ایالات متحده تأسیس شد و از آن زمان مقر اصلی فعالیت خود را تغییر نداده است. بر خلاف بسیاری از صرافی‌ها که تنها از یک یا دو ارز بدون پشتوانه (Fiat Currency) پشتیبانی می‌کنند، کراکن امکان استفاده از دلار آمریکا، یوروی اروپا، پوند انگلیس، دلار کانادا و یِن ژاپن را برای کاربران خود فراهم می‌آورد. بعلاوه، کاربران برای پرداخت و برداشت از حساب خود گزینه‌های متعددی برخوردار هستند که در ادامه به طور مختصر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

معامله در کراکن

همان طور که پیش‌تر عنوان شد، کاربران کراکن می‌توانند با استفاده از این سرویس بیتکوین و رمزارزهای مختلفی را با استفاده از ارزهای بدون پشتوانه رایج خریداری کرده، بفروشند و به یکدیگر تبدیل کنند. در زیر به فهرست اصلی‌ترین آلتکوین‌هایی (Altcoin) که امکان مراوده آن‌ها در کراکن وجود دارد اشاره شده است.

 

  • Gnosis
  • Melon

 

با توجه به این که مقر اصلی کراکن در ایالات متحده قرار دارد، کاربران آمریکایی می‌توانند به سادگی از خدمات این صرافی بهره‌مند شوند، اما این امر موجب عدم دسترسی کاربران در دیگر کشورها نشده و کراکن خدمات خود را در سطح جهانی برای سوداگران فراهم آورده است. بعلاوه، کاربران آمریکایی می‌توانند با دلار آمریکا حساب خود را شارژ کرده و نسبت به خرید رمزارزهای مورد نظر خود اقدام کنند. شایان ذکر است برخی از شیوه‌های انتقال وجه در وب‌سایت کراکن تنها برای کاربران سطح ۳ و ۴ میسر خواهد بود. سطح کاربران بسته به سابقه و مستنداتی که از آن‌ها درخواست می‌شود تعیین شده که بر حسب این طبقه‌بندی، امکانات مختلفی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. نکته دیگری که بایستی به آن توجه داشت، سرعت انجام تراکنش و انتقال وجود در پلتفرم کراکن است؛ در صورت انجام مراودات داخلی در ایالات متحده، تکمیل تراکنش می‌تواند بین ۱ تا ۵ روز به طول بینجامد.

 

امنیت و پشتیبانی کراکن

در حال حاضر، کراکن به عنوان یکی از امن‌ترین صرافی‌های بیتکوین در سرتاسر جهان به شمار می‌رود؛ در راستای اثبات اعتبار خود، این صرافی رمزارز نتایج حسابرسی را به عنوان سند میزان موجودی خود در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بر اساس اسناد موجود، شرکت کراکن دارای سرمایه‌ قابل ملاحظه و گسترده‌ای بوده و از سطح امنیت بالایی برای کاربران برخوردار است. برای اطمینان بیشتر، کاربران می‌توانند به وب‌سایت این صرافی مراجعه کرده و از تمامی خصوصیات و قابلیت‌های امنیتی کراکن مطلع شوند. تمامی واریزی‌های جدید مستقیماً وارد کیف پول‌های سرد یا آفلاین (Cold Wallet) شده و در کنار بخش اعظم موجودی سکه‌ها قرار می‌گیرند؛ به خاطر داشته باشید تمامی این کیف پول‌ها از سطح بالایی از رمزنگاری برخوردار هستند.

کاربران می‌توانند از احراز هویت دو مرحله‌ای بهره برده تا از امنیت و حفاظت برجسته در برابر حملات هکری برای کشف اطلاعات حساب خود بهره‌مند شوند. اگرچه دغدغه‌های امنیتی اندکی در رابطه با آپلود اسناد مورد درخواست از سوی این پلتفرم وجود داشته است، اما باید به خاطر داشته که کراکن برای این گونه اسناد سیستمی مجزا را تعبیه نموده که از دیگر سیستم‌ها جدا و ایزوله است.

از آن‌جایی که کراکن یکی از محبوب‌ترین صرافی‌های رمزارز در سرتاسر جهان است، کاربران بسیار زیادی از سراسر جهان از این پلتفرم استفاده می‌کنند؛  این بدان معناست که فرایند پشتیبانی از مشتریان می‌تواند در مواقعی بسیار دشوار و سرسام‌آور باشد. به همین دلیل، این صرافی سه قسمت مختلف را تحت عناوین مرکز پشتیبانی، مرکز کمک و پرسش‌های متداول مشتریان را در نظر گرفته تا به کاربران خود در رفع مشکلات کمک کند.

 

جمع‌بندی

کراکن به عنوان یکی از معتبرترین صرافی‌های رمزارز شناخته شده و کارمزدهای اندکی را در ازای تراکنش‌ها دریافت می‌کند که این امر برای کاربران از محبوبیت بالایی برخوردار است. بعلاوه، این پلتفرم بسیار حرفه‌ای طراحی شده تا نیازهای کاربران متخصص و جدی را پاسخگو باشد؛ در کنار این امکانات، امنیت سطح بالایی برای تمامی لایه‌های کراکن در نظر گرفته شده است. به رغم تنوع گسترده شیوه‌های پرداخت در این پلتفرم، از دیدگاه بسیاری محدودیت‌هایی در این زمینه برای کراکن وجود دارد که بهتر است برطرف شوند. گذشته از این‌ها، طراحی حرفه‌ای پلتفرم موجب شده تا کاربران تازه‌کار در استفاده از کراکن با مشکلاتی مواجه شوند. با وجود تمامی تلاش‌ها و اقداماتی که از سوی توسعه دهندگان کراکن برای افزایش توانایی پشتیبانی پلتفرم لحاظ شده است، تعداد بالای کاربران بعضاً موجب ایجاد اخلال در فرایند پاسخگویی به کاربران می‌شود.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید