شبکه لایتنینگ

۰۳ بهمن ۱۳۹۷

arznameh- شبکه لایتینگ
برای اینکه بتوانیم دیدگاه صحیح و کاملی از شبکه لایتنینگ داشته باشیم، در ابتدا بایستی علت نیاز به وجود آن را درک کنیم. به طور کلی می‌توان گفت که بلاکچین بیتکوین از سرعت پایینی برخوردار است و به همین دلیل انجام تراکنش روی آن گران تمام می‌شود.

اگر قرار باشد فردی ۱ بیتکوین را برای شما ارسال کند، انجام این تراکنش شاید چند ساعت زمان نیاز داشته باشد و در نهایت کارمزد تراکنش بالایی به ارسال کننده تحمیل خواهد شد! به نظر نمی‌رسد بلاکچین بتواند با چنین شهرتی در همه جای دنیا پذیرفته شود! به همین دلیل هر ایده یا راه حلی که بتواند مشکل عدم مقیاس‌پذیری بلاکچین‌ها را حل کند، ارزش صرف زمان و هزینه را خواهد داشت.

در مقاله مشکلات مقیاس‌پذیری بیتکوین به تفصیل به مفهوم مقیاس‌پذیری، مشکلات و راه‌حل‌های آن پرداخته‌ایم. در میان راه‌حل‌های ارائه شده، مختصراً به سیستم‌های لایه دوم (Layer 2 Systems) اشاره نمودیم که یکی از مثال‌های بارز آن، شبکه لایتنینگ (Lightening Network) بود که برای رمزارزهای مبتنی بر بلاکچین نظیر بیتکوین معرفی شده است. پروتکل لایتنینگ تاکنون یکی از قدرتمند‌ترین راه‌حل‌هایی بوده است که توانسته لایه‌ای کارآمد را بر روی شبکه بیتکوین ایجاد کرده و از طریق آن تراکنش‌هایی سریع و ارزان را میسر سازد.

 

تاریخچه

ایده اولیه شبکه لاتنینگ برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ در مقاله‌ای از ژوزف پون و تدیوس درایا منتشر شد. در ماه دسامبر سال۲۰۱۷، چندین تراکنش آزمایشی بر روی نودهای بیتکوین‌کور (Bitcoin Core) ترتیب داده شد. در ژانویه سال ۲۰۱۸، شرکت بلاک‌استریم (Block Stream) سیستم پردازش پرداختی را راه‌اندازی کرد؛ در پی راه‌اندازی، این شرکت متوجه فعال بودن لایتنینگ برروی شبکه اصلی و با ۶۰ نود شد. در ماه مارس همان سال، یکی از اشخاص صاحب نام در زمینه کارآفرینی پرداخت همراه، یعنی جک دورسی کارایی این شبکه را تأیید و حمایت خود از آن را اعلام نمود.

در همان زمان، یک سری حملات محروم‌سازی از سرویس به نام حملات دیداس (DDoS) به این شبکه صورت گرفت. در ۲۰ مارس سال ۲۰۱۸، این حمله‌ها موجب آفلاین شدن حدود ۲۰۰ نود شد و تعداد نودهای فعال آن را از ۱۰۵۰ به ۸۷۰ نود کاهش داد. هدف این حملات این بود حداکثر تعداد نودها را متأثر کرده و از اتصال نودهای جدید جلوگیری کنند. یک ماه قبل از وقوع این حملات و در اوایل ماه فوریه، پیتر تاد، توسعه دهنده بیتکوین‌کور ابراز نموده بود که «پروتکل لایتنینگ در قالب کنونی خود از حساسیت بالایی نسبت به حملات محروم‌سازی از سرویس برخوردار است.»

 

اما شبکه لایتنینگ چه کار می‌کند؟

اگر بخواهیم به طور ساده بیان کنیم، ایده اولیه ایجاد شبکه لایتنینگ این است که لزومی ندارد تمام تراکنش‌ها بر روی بلاکچین ثبت شوند. فرض کنید آقای (الف) و خانم (ب) چندین تراکنش و مراوده را منحصراً بین خود انجام می‌دهند؛ در چنین شرایطی می‌توان این تراکنش‌ها را بر روی بلاکچین ثبت نکرده و با انجام آن ها خارج از شبکه، بار آن را از دوش بلاکچین برداشت. از این طریق، طرفین تراکنش یک «کانال پرداخت» بین خود ایجاد کرده و فقط ایجاد این کانال را بر روی بلاکچین ثبت می‌کنند. ثبت تعداد نامحدود از تراکنش‌ها بین خود ترتیب می‌دهند، به نحوی که این کانال می‌تواند برای چند ساعت، روز، سال و حتی چند دهه بین این دو طرف باز بماند. از این طریق تنها در زمان بستن کانال به ارتباط مجدد با بلاکچین نیاز خواهد بود؛ در این حالت تنها وضعیت نهایی کانال است که بر روی بلاکچین ثبت می‌شود.

با تکیه بر ایده کانال‌های پرداخت می‌توان شبکه‌ای از این کانال‌ها را ایجاد نمود، به نحوی که ارتباط با بلاکچین به ندرت و صرفاً در موارد خاص مورد نیاز باشد. اجازه دهید با مثالی ساده به یک شبکه کوچک از کانال‌های پرداخت بپردازیم:

فرض کنید بین اشخاص «الف»، «ب» و «ج» کانال‌های پرداخت وجود داشته باشد. حال اگر شخص «الف» بخواهد به شخص «ج» ۲ بیتکوین بدهد، این ۲ بیتکوین از حساب شخص «ب» به حساب شخص «ج» واریز شده و سپس شخص «الف» آن را به حساب شخص «ب» واریز خواهد کرد.

از این طریق تراکنش‌ها بدون ورود به بلاکچین انجام شده و باعث افزایش سرعت شبکه خواهند شد.

 

محدودیت‌ها

شبکه لایتنینگ برای ایجاد کانال‌های پرداخت‌ یک طرفه دو نود طراحی شده که طی آن هر دو نود، قراردادی هوشمند را بین خود ایجاد می‌کنند. در نتیجه این امر اگر در هر زمان یکی از نودها از کانال خارج شود، کانال بسته شده و بر روی بلاکچین تسویه می‌شود. به دلیل ماهیت مکانیسم تشخیص اختلاف شبکه لایتنینگ، کاربران بایستی همواره بلاکچین را تحت نظر داشته باشند تا کلاهبرداری رخ ندهد. برای مقابله با این مشکل، ایده «برج نگهبانی» ارائه شده است که بر اساس آن، بررسی شبکه برای وجود کلاهبرداری به نودهای خارجی سپرده می‌شود.

 

هر روزه بر تعداد اپلیکیشن‌هایی که از لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند افزوده می‌شود

 

وضعیت کنونی شبکه لایتنینگ

اگر چه در ابتدا این پروتکل برای کاربرد بر روی شبکه بیتکوین تعبیه شده بود، امروزه شاهد توسعه آن بر روی تعداد قابل ملاحظه‌ای از رمزارزهای بنام مثل Litecoin،Stellar ،Zcash ،Ethereum و Ripple هستیم. لایتکوین قصد دارد تا همانند بیتکوین، نسخه تخصصی لاتنینگ را برای شبکه خود راه‌اندازی کند.

علیرغم این که نتایج ارائه شده از اجرای آزمایشی این پروتکل نشان دهنده کارایی آن بوده و همچنین نسخه ۱ مشخصات لایتنینگ که در بر دارنده قواعد شبکه آن است منتشر شده است.

هر روزه بر تعداد اپلیکیشن‌هایی که از لایتنینگ پشتیبانی می‌کنند افزوده می‌شود اما استفاده از این اپ‌ها چندان ساده نیست. البته این دشواری‌ها مانع از اجرای پروژه‌های تراکنش‌های آزمایشی بر روی این پروتکل نشده است. جالب است بدانید توسعه دهندگان لایتنینگ مخالف این پروژه‌ها هستند و عقیده دارند اجرای این پروژه‌ها نه تنها باعث گمراه شده توسعه دهندگان می‌شود، بلکه موجودی کاربران را در معرض خطر قرار می‌دهد.

از آن‌جایی که پای پرداخت و اعتبار در میان است، نمی‌توان به سادگی به هر سیستم یا شبکه‌ای اعتماد داشت؛ به همین دلیل با در نظر گرفتن پیچیدگی کدها و همچنین نیاز مبرم برای انجام آزمایشات سخت، توسعه دهندگان، کاربران را به صبر توصیه می‌کنند.

علاوه بر این امکان راه‌اندازی لایتنینگ تا زمانی که سِگ‌ویت (SegWit) گسترش بیشتری نیافته است، وجود نخواهد داشت.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید