نقش بازار بورس بلند مدت در ارتقای صنایع رمزارز

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

arznameh-long-term stock exchange
یکی از برجسته‌ترین پدید‌ه‌هایی که فناوری بلاکچین از زمان ظهور خود به جهان معرفی کرده، روش‌های نوین برای جذب سرمایه توسط شرکت‌ها بوده است. این فناوری نوظهور با تکیه بر قابلیت‌های منحصر بفرد خود فرصت آن را فراهم آورده تا شرکت‌ها و سازمان‌هایی که قصد تأمین سرمایه‌ را دارند، بتوانند با راه‌اندازی عرضه اولیه سکه (ICO) و عرضه اولیه توکن‌های اوراق بهادار (STO) به هدف خود دست یابند. شاید برایتان این پرسش مطرح شود که تفاوت این شیوه‌های نو یا روش‌های قدیمی جذب سرمایه چیست؟ اولین و شاید مهم‌ترین تفاوتی که عرضه‌های اولیه با روش‌های سنتی دارند در این است که مخاطب این کمپین‌ها گروهی خاص نبوده و هر فردی با هر میزان دارایی می‌تواند به اندازه خود در به ثمر رساندن آن‌ها سهم داشته باشد.

 

یکی دیگر از جنبه‌های مثبت این شیوه‌ها در این است که افرادی که در آن‌ها شرکت می‌کنند، صرفاً به دنبال عایدی مالی نبوده و اعتقاد به موفقیت پروژه سهمی قابل ملاحظه‌ای در انگیزه آن‌ها برای مشارکت دارند. در حقیقت سرمایه‌گذاران تشکیل دهنده جامعه‌ای هستند که پروژه با محوریت آن‌ها شکل گرفته و به پیش می‌رود؛ این پدیده منجر به ظهور عبارت جدید «نگهدارندگان» (Hodler) در دنیای رمزارزها شده است. این عبارت صرفاً به افرادی اطلاع می‌شود که در عوض فروختن رمزارز، آن‌ها را فقط در حساب خود نگهداری می‌کنند.

 

 

بازار بورس بلند مدت

پس از ایجاد صرافی‌های رمزارز (Cryptocurrency Exchange) که در عمل به بازارهای مراودات رمزارز بدل شدند، اخیراً شاهد ظهور نهادی دیگر با عنوان بازار بورس بلند مدت (Long-Term Stock Exchange) یا LTSE بوده‌ایم. بازار بورس بلند مدت اخیراً موفق به اخذ مجوز تأسیس بازار بورس جدید از کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) شده است. این پدیده جدید به معنای فراهم آمدن فضایی برای جذب گروه سرمایه‌گذارانی است که در بالا و برای پروژه‌های بلاکچین به آن‌ها اشاره شده؛ تفاوت این فضا در این است که ابزارهای سرمایه‌گذاری فراهم آمده بر روی این بستر از محبوبیت و پذیرش بالاتری در قیاس با رمزارزها برخوردار هستند. از آن‌جایی که شرکت‌هایی که در فضای بلاکچین فعالیت می‌کنند، غالباً جوان، بزرگ و مستعد رشد بلند مدت هستند، ظهور LTSE می‌تواند رخدادی برجسته و مهم برای فضای رمزارز باشد، چرا که ویژگی‌های شرکت‌های فعال در حوزه بلاکچین و رمزارز با نیازهای بازار بورس بلند مدت کاملاً مطابقت دارد!

 

به گفته سخنگوی بازار بورس بلند مدت، این بازار برای تمامی شرکت‌هایی که در حوزه‌ صنایع مختلف فعالیت دارند قابل دسترسی بوده تا بتوانند به زعم خود از آن حمایت کنند. به هر حال این شرکت اطلاعات و جزئیات بیشتری را در رابطه با ارتباط این پروژه با دنیای رمزارز و پتانسیل‌های موجود در این زمینه منتشر نکرده است؛ با این وجود نباید فراموش کرد که صندوق‌های سرمایه‌گذاری قدرت‌مندی حمایت خود را از این بازار اعلام کرده‌اند و در نتیجه، محصول آن می‌تواند بسیار جالب توجه باشد.

 

 

نگاه نزدیک‌تر

شیوه‌های جذب سرمایه که مبتنی بر فناوری بلاکچین هستند، مدلی جدید را فراهم آورده‌اند تا این فرایند بدون نظارت‌های قانونی صورت گیرند؛ با این وجود می‌توان از عرضه‌های اولیه توکن‌های اوراق بهادار بعنوان شکلی قانونی‌تر از عرضه اولیه سکه نام برد. به هر حال شرکت‌ها و سازمان‌های متعددی نظیر تی‌زیرو (tZERO) و پلی‌مث (Polymath) در تلاش برای توسعه زیرساخت‌هایی هستند که به شرکت‌ها امکان بهره‌مندی از مدل عرضه اولیه اوراق بهادار برای تأمین سرمایه را بدهد. چنین زیرساختی به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا در محیطی تحت نظارت قانونی، سرمایه‌گذارانی متعهد و وفادار را جذب کنند که فقط در محیط بلاکچین پیدا می‌شوند. عرضه اولیه اوراق بهادار با توجه به ساختار سازگار با قوانین و مقررات خود، می‌تواند رقابتی مستقیم را برای بازار بورس بلند مدت ایجاد کند.

 

به هر حال بر اساس گزارشات اخیر بازار توکن‌های اوراق بهادار نتوانسته‌اند آن طور که باید توقعات را برآورده کرده که بخشی از این عدم موفقیت در نتیجه این حقیقت بوده که سرمایه‌گذارانی که می‌توانسته‌اند حجم نقدینگی لازم را تأمین کنند، برای صرف کردن سرمایه خود در دنیای دیجیتال و قالب جدید دارایی‌ها قانع نشده‌اند. به عنوان مثال، حجم نقدینگی صرافی رمزارز تی‌زیرو پایین بوده و بر اساس گزارشات، شرکت در این حوزه متضرر شده است. در سوی دیگر، بازار بورس بلند مدت که بر اساس بازار بورس بنا شده و از بلوغ این بازار بهره می‌برد، می‌تواند جایگزینی کارآمد برای تمامی اقسام شرکت‌هایی باشد که به دنبال استفاده از توکن‌های اوراق بهادار برای تحصیل سرمایه از سرمایه‌گذاران صبور هستند.

 

جمع‌بندی

از آن‌جایی LTSE تحت قوانین ایالات متحده تأسیس شده و عمل می‌کند، یکی از نقاط ضعف بازار بورس بلند مدت در این است که این بازار می‌تواند صرفاً برای شرکت‌های جذابیت داشته باشند که در آمریکا مستقر هستند؛ این در حالی است که به رغم وجود امکان ورود شرکت‌های خارجی به بازار بورس آمریکا، شرکت‌های کوچک‌تر در پیچ و خم این فرایند گرفتار شده و تأمین سرمایه از طریق بازار رمزارز گزینه‌ای مناسب‌تر برای آن‌ها خواهد بود. موفقیت بازار بورس بلند مدت می‌تواند به این معنا باشد که شرکت‌ها در آغاز کار خود می‌توانند به سرمایه‌ای که در دست عموم قرار دارد دسترسی داشته باشند؛ این سیر می‌تواند مانند یک سلسله زنجیره‌وار به رشد بازار عرضه توکن‌های اوراق بهادار منجر شود. بعلاوه، با توجه به این که درب‌های این بازار جدید برای تمامی شرکت‌ها از تمامی صنایع باز است و از آن‌جایی که شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه رمزارز از این پروژه حمایت کرده‌اند، LTSE می‌تواند فرصتی مشترک برای رشد دوجانبه باشد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید