ساختار گروه‌های افزایش کاذب قیمت

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸


یکی از شیوه‌های کلاه‌برداری‌ که همواره با بازار سهام و اوراق بهادار همراه بوده، سیاست «افزایش کاذب ارزش و فروش» (Pump & Dump) یا P&D بوده است. افرادی که از طریق این شیوه کلاه‌برداری می‌کنند، با انتشار اطلاعات نادرست و اغراق‌آمیز در رابطه با ارزش سهام و اوراق بهاداری که در اختیار دارند، موجب بهای افزایش کاذب آن‌ها در بازار می شوند؛ این مرحله، افزایش کاذب ارزش یا Pump نام دارد. پس از رسیدن ارزش سهام و اوراق بهادار به بالاترین سطح ممکن، کلاه‌برداران سهامی را که به ارزشی پایین تهیه‌ کرده‌اند، به قیمتی که بسیار بالاتر از ارزش واقعی است به قربانیان می‌فروشند؛ به محض اتمام مرحله فروش، قیمت دارایی‌های به فروش رفته با افت شدید قیمت مواجه شده که موجب از بین رفتن پول سرمایه‌گذاران می‌شود. این مرحله، فروش یا Dump نام دارد. این گونه کلاه‌برداری‌ها غالباً توسط گروهی از افراد به صورت مشترک سازمان‌دهی شده که نتیجتاً بازاری کاذب را در مدتی کوتاه برای سهام و اوراق بهادار مورد نظر این گروه ایجاد می‌کند. استفاده از این شیوه به سهام و اوراق بهادار محدود نشده و با ظهور بازارها و نظام‌های مالی جدید، این شیوه کلاه‌برداری هم تکامل یافته تا راه خود را به این حوزه‌های جدید باز کند. نظر به این که بلاکچین موجب ایجاد بازارهای مالی جدید شده که در آن رمزارزها به عنوان دارایی کلیدی عمل می‌کنند، این حوزه هم از این شیوه کلاه‌برداری مصون نمانده است.

 

 

ساختار گروه‌های کلاه‌بردار

هر روزه بر گروه‌ها و انجمن‌هایی که ترویج خرید رمزارزهای مختلف را می‌کنند افزوده می‌شوند؛ به ندرت پیش می‌آید که این گروه‌ها از اصل و نسب مطمئن برخوردار باشند. اگر به طور خلاصه بخواهیم ساختار این گروه‌ها را بررسی کنیم، می‌توانیم برای آن‌ها شش لایه را در نظر بگیریم:

 

  1. هسته گروه: سازمان‌ دهندگان
  2. حلقه اول داخلی: با پرداخت حق عضویت
  3. حلقه دوم داخلی
  4. لایه اول خارجی: با پرداخت حق عضویت
  5. لایه خارجی
  6. لایه آخر: قربانیان

 

به طور کلی، غالب گروه‌های کلاه‌برداری که با آن‌ها مواجه هستیم، از لایه پنجم یعنی لایه خارجی هستند که وظیفه اصلی آن‌ها، فروش یا Dump است. در آغاز کلاه‌برداری، اعضای هسته که در حقیقت سازمان‌ دهندگان کلاه‌برداری هستند، یک سکه را به عنوان هدف انتخاب کرده و لایه خارجی را از انتخاب خود مطلع می‌کنند. به خاطر داشته باشید که حتی حلقه مرکزی هم از لایه‌های مختلفی تشکیل شده است؛ به عنوان مثال، افرادی که با پرداخت ۱ تا ۱۰ بیتکوین وارد هسته مرکزی می‌شوند، بین ۵ تا ۶ ثانیه پیش از دیگران اطلاعات را دریافت می‌کنند. اگرچه ممکن است ۵ ثانیه زمان ناچیزی به نظر برسد، اما این زمان برای خرید تعداد زیادی سکه با قیمتی پایین، بسیار طولانی است. افرادی که بین ۱۰ تا ۳۰ ثانیه بعد از تصمیمات در جریان قرار می‌گیرند، به عنوان لایه خارجی دسته‌بندی شده و با اطلاع از سکه مورد نظر، با دشواری بیشتری آن را به بهایی بالاتر خریداری می‌کنند. شایان ذکر است امروزه گروه‌های اندکی وجود دارند که اطلاع رسانی آن‌ها قابل اطمینان باشد؛ علاوه بر این، عضویت در هسته مرکزی این گروه‌ها بسیار دشوار بوده و اغلب هزینه‌ای بالغ بر ۱۵ بیتکوین را به همراه دارد. افرادی با دور شدن از هسته مرکزی، شانس داشتن معامله موفق را از دست می‌دهند؛ در جایی که شانس معامله موفقیت‌آمیز در هسته مرکزی ۱۰۰ درصد است، این شانس با حرکت به سمت لایه ششم به تدریج ۸۰، ۵۰ الی ۶۰، ۲۵ و ۱۵ درصد بوده که نهایتاً با رسیدن به لایه آخر یا لایه قربانیان، به ۱۰ درصد می‌رسد.

 

سازمان‌ دهندگان همیشه در این معاملات پیروز هستند، زیرا آن‌ها هستند که سکه مورد نظر را انتخاب می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند پیش از دیگران (گاهاً تا چند روز جلوتر) خرید خود را انجام دهند. با وجود این که اعضای لایه‌های خارجی برای عضویت خود هزینه‌ای را پرداخت کرده‌اند، اما مشکلات فنی‌ می‌تواند از سرعت انتقال اطلاعات کاسته و تمامی محاسبات آن‌ها را برهم بزند. به عنوان مثال، یک کندی ساده در سرعت اینترنت یا بارگزاری سایت یا پلتفرم گروه می‌تواند باعث جا ماندن اعضای این گروه‌ها از قطار معاملات شده و ضررهای گزافی را برای آن‌ها به همراه داشته باشد. با این اوصاف، شانس موفقیت لایه‌های بعدی نیز در قیاس با حلقه‌های داخلی کاهش بیشتری می‌یابد. در این مرحله ممکن است برخی از کاربران و اعضا با نگاه به نمودار قیمت بتوانند سکه‌ای که مورد افزایش کاذب بها قرار گرفته را تشخیص دهند و حتی پیش از لایه‌های داخلی، این سکه را با قیمتی کم‌تر خریداری کنند. این سیر تا جایی ادامه پیدا می‌کند که خبر به آخرین لایه، یعنی دارندگان سکه بی‌ارزش برسد.

 

 

جمع‌بندی

افزایش کاذب بها و فروش رمزارزها، فرایندی سازمان‌دهی شده و پیچیده است؛ این فرایند نیاز به مدیریت و سرعت عمل بالا دارد و به همین دلیل طی سلسله فازهای مرتبی به اجرا گذاشته می‌شود. سازمان‌ دهندگان این شیوه کلاه‌برداری در وهله اول از طریق آگهی نسبت به اطلاع‌رسانی اقدام می‌کنند؛ سپس شمارش معکوس آغاز شده و مقدمات را آماده می‌کنند. در مرحله بعد، سیر افزایش قیمت یا Pump آغاز شده و با رسیدن قیمت به سطح مورد نظر، فرایند فروش یا Dump شروع می‌شود. این مرحله با قربانی شدن سرمایه‌گذاران بی اطلاع که در لایه آخر قرار می‌گیرند به خاتمه می‌رسد. با توجه به گستردگی این سیر، در مقالات آتی سعی خواهیم داشت تا هر یک از این مراحل را به تفصیل مورد بررسی قرار دهیم.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید