استفاده از بلاکچین در اپلیکیشن‌های موبایل

۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

arznameh-blokchain-for-mobile-apps

مسلماً فناوری بلاکچین (Blockchain) یکی از جدیدترین فناوری‌هایی است که در آینده نه تنها در حوزه‌های متعدد کاربرد خواهد داشت، بلکه این حوزه‌های مختلف را دستخوش تحولی عظیم خواهد کرد. علیرغم این که این فناوری نوظهور هنوز بسیار جوان بوده و ابعاد کمی از آن مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است، اما بسیاری از کاربران و متخصصین انتظار دارند که این صنعت بتواند کسب و کارهای مختلف را به طور اساسی تغییر دهد. مانند بسیاری دیگر از فناوری‌ها و راه‌کارهای جدید، افراد بسیاری از پذیرش کاربرد بلاکچین امتناع می‌کنند؛ در این میان، اپلیکیشن‌هایی که با استفاده از این فناوری توسعه یافته و عمل می‌کنند یکی از قوی‌ترین ابزارهایی هستند که مسیر را برای کاربرد گسترده بلاکچین و در میان اقشار و حوزه‌های مختلف در جامعه باز می‌کنند.

 

 

سیر اپلیکیشن‌ها

اپلیکیشن‌ها (Application) یا برنامه‌های کاربردی، به ویژه آن‌هایی که برای پلتفرم‌های تلفن‌های همراه و گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند، هدفی اساسی یعنی افزایش سهولت کاربری را دنبال می‌کنند. به طور سنتی، اپلیکیشن‌های موبایل در واقع رابطی میان کاربران و وب‌سایت‌ اصلی ارائه دهندگان خدمات بوده‌اند؛ این اپلیکیشن‌ها درگاهی را از تلفن همراه کاربر به این وب‌سایت‌ها گشوده تا کاربران بتوانند از طریق آن بدون نیاز به کامپیوتر امور مورد نظر خود را مدیریت کرده و خدمات دلخواه را دریافت کنند. با گذر زمان پیشرفت فناوری، شاهد ظهور اپلیکیشن‌هایی بوده‌ایم که به طور مستقل از پلتفرم وب فعالیت کرده و به تنهایی کارایی بسیار گسترده‌ای را برای کاربران فراهم می‌آورند.

برنامه‌های کاربردی سنتی در حقیقت مبتنی بر سیستم‌های متمرکز (Centralized System) هستند که در آن تمامی اطلاعات کاربران، تراکنش‌های مالی و عملیاتی و سوابق امور و کاربران در یک نقطه ذخیره شده و همچنین پردازش خدمات از طریق یک سیستم محدود و متمرکز، اما قدرت‌مند انجام می‌شود. اگرچه چنین سیستمی سرعت پردازش بسیار بالایی را فراهم می‌آورد، اما نهایتاً شرایطی را ایجاد می‌کند که دلیل اصلی توسعه فناوری بلاکچین است: «تمرکز قدرت و اختیار». تمرکز تمامی اطلاعات کاربران و سوابق آن‌ها در نقطه نه تنها موجب ایجاد ریسک امنیتی می‌شود، بلکه به صاحب سیستم اختیار داده تا در صورت نیاز این داده‌ها را دستکاری کند.

قاعده‌ای که بلاکچین بر آن استوار است، رایانش توزیع شده (Distributed Computing) نام دارد. از پیشگامان رایانش توزیع شده می‌توان به دو مورد از شناخته‌ شده‌ترین بلاکچین‌ها، یعنی بیتکوین (Bitcoin) و اتریوم (Ethereum) اشاره کرد. توسعه دهندگان اپلیکیشن برای از بین بردن تمرکز قدرت، دست به دامن فناوری بلاکچین شده تا نسلی جدید از اپلیکیشن‌ها را ارائه دهند. اپلیکیشن غیر متمرکز یا Decentralized Application در واقع یک اپلیکیشن کامپیوتری است که بر اساس سیستم رایانش توزیع شده توسعه یافته و عمل می‌کند. این اپلیکیشن‌ها غالباً در فناوری‌های دفاتر کل توزیع شده ((Distributed Ledger Technologies (DLT) کاربرد دارند.

 

 

پنج مزیت استفاده از بلاکچین در توسعه اپلیکیشن‌های موبایل

استفاده از بلاکچین برای توسعه اپلیکیشن موبایل از مزایای شناخته شده و حتی ناشناخته متعددی برخوردار است؛ در این مقاله قصد داریم تا پنج مورد از اساسی‌ترین جنبه‌های مؤثر استفاده از این فناوری را در نسل جدید برنامه‌های کاربردی تلفن‌های همراه هوشمند را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

امنیت

یکی از دلایلی که بلاکچین را به عنوان یک فناوری انقلابی می‌شناسند، سطح بالای امنیتی است که برای حراست از داده فراهم می‌آورد. امنیت داده‌های کاربران و مشتریان در دنیای دیجیتال یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌هایی است که تاکنون اقدامات بسیار زیادی برای ارتقای آن صورت گرفته‌ است. فناوری بلاکچین به طور کل مبتنی بر اصل رمزنگاری (Cryptography) است و از آن‌جایی که تمامی داده‌های موجود بر روی شبکه‌های بلاکچین با استفاده از الگوریتم‌های قدرت‌مند رمزنگاری شده‌اند، این شبکه‌ها از سطح امنیتی بسیار بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل، استفاده از فناوری بلاکچین در توسعه اپلیکیشن‌های موبایل می‌تواند این سطح امنیت برجسته را به محیط برنامه‌های کاربردی موبایل وارد کند. شرکت‌های توسعه دهنده این اپلیکیشن‌ها می‌توانند با استفاده از شبکه‌های بلاکچین، خدمات خود را با اطمینان و امنیت بیشتری به کاربران خود ارائه دهند. علاوه بر امنیت پیشرفته، کاربرد بلاکچین موجب افزایش شفافیت داده‌ها شده و دسترسی به اطلاعات را تسهیل می‌کند؛ این امر می‌تواند مزایای متعددی را برای شرکت‌هایی که در توسعه اپلیکیشن‌های موبایل فعالیت دارند به همراه داشته باشد.

 

 

کاربری آسان

همان‌طور که در بالا اشاره شد، یکی از اهداف اساسی اپلیکیشن‌های موبایل، افزایش سهولت کاربری بوده است؛ به همین دلیل، توسعه دهندگان این برنامه‌های کاربردی همواره به دنبال شیوه‌ای برای ارتقای این جنبه در پروژه‌های خود هستند تا سطح رضایت کاربران را افزایش دهند. در قیاس با دیگر پلتفرم‌های برنامه‌نویسی و برنامه‌‌ها، شبکه‌های بلاکچین از نیازهای نرم‌افزاری ساده‌تری برخوردار هستند؛ هرچه میزان پیچیدگی یک فناوری بیشتر باشد، نیاز به رسیدگی به سیستم افزایش می‌یابد که به نوبه خود دشواری بیشتری را برای توسعه دهندگان به ارمغان می‌آورد. با توجه به این که بلاکچین از پیچیدگی کم‌تری نسبت به سایر پلتفرم‌ها برخوردار است، این فناوری از مزیت رقابتی برجسته‌ای نسبت به دیگر شبکه‌ها بهره می‌برد.

 

 

اعتماد

یکی از ابعاد بسیار مهم پلتفرم بلاکچین ، قابل اعتماد بودن آن است؛ از آن‌جایی که اساس طراحی و توسعه این فناوری از بین بردن تمرکز بوده است، شبکه‌های بلاکچین سطح بسیار بالاتری از شفافیت داده را فراهم آورده و نسبت به خطای بیزانسی (Byzantine Fault) از مقاومت بیشتری برخوردار هستند. مقاومت بالا نسبت به خطای بیزانسی به این معناست که سخت‌افزارهای سیستم از هرگونه دست‌ورزی در داده‌ها و اطلاعات جلوگیری کرده و از این طریق از فروپاشی سیستم پیشگیری می‌کنند. با توجه به این ویژگی خاص، بسیاری از شرکت‌های توسعه اپلیکیشن‌های موبایل تمایل بسیاری به استفاده از فناوری بلاکچین در پروژه‌های خود دارند. به دلیل این‌که داده‌ها در پلتفرم‌های بلاکچین در نقاطی مختلف (و نه در یک نقطه محدود) ذخیره و نگهداری می‌شوند، در زمان نیاز به بازخوانی داده، این فرایند با سرعت و سهولت بیشتری انجام می‌شود. علاوه بر این، در قیاس با ذخایر داده متمرکز، امکان دست‌ورزی در داده‌های ذخیره شده در نقاط مختلف بسیار کم‌تر است.

به همین دلیل، استفاده از فناوری بلاکچین برای توسعه اپلیکیشن‌های مختلف، از پلتفرم‌های ذخیره اطلاعات تحصیلی گرفته تا بانک داده‌های تراکنش‌های مالی، مزایای برجسته‌ای را به همراه دارد؛ در حقیقت تمامی اپلیکیشن‌هایی که به نحوی با ذخیره داده سروکار دارند می‌توانند از این قابلیت فناوری بلاکچین بهره‌مند شوند.

 

 

توسعه پیوسته

وقتی صحبت از مزایای فناوری بلاکچین به میان می‌آید، از رشد و توسعه روزانه به عنوان یکی از ابعاد مهم آن یاد می‌شود. با توجه به محبوبیت روزافزون رمزارزها (Cryptocurrency) و همچنین توجه کشورهای مختلف نسبت به صنعت بلاکچین، به نظر می‌رسد این فناوری از آینده‌ای بسیار روشن برخودار باشد. همچنین بایستی در نظر داشت که بلاکچین هنوز در دوران طفولیت خود به سر می‌برد و این بدان معناست که تغییر و تحولاتی چشم‌گیر برای افزایش کارایی در انتظار آن است. بعلاوه، بلاکچین در قالب یک پلتفرم متن باز (Open-Source) در دسترس قرار دارد که به کاربران امکان داده تا شبکه‌ با همکاری دیگران توسعه داده و بروزرسانی کنند؛ از این طریق دیگر نیاز به تکیه و اطمینان به یک تیم توسعه از بین رفته و در کنار کاهش اساسی در هزینه توسعه، پلتفرم همواره به روز بوده و سیر توسعه را به طور پیوسته طی خواهد کرد.

 

 

پیشرفت مداوم

همان طور که در بالا اشاره شد، فناوری بلاکچین در مسیر توسعه قرار دارد و تغییرات بسیار زیادی در انتظار آن است. با هر توسعه و تحول جدید، می‌توانیم انتظار کارایی بیشتر را از این حوزه داشته باشیم. مسلماً ارتقای مداوم برای توسعه اپلیکیشن‌ها موبایل قابلیتی است که نمی‌توان به سادگی از آن چشم‌پوشی کرد.

 

 

جمع‌بندی

فناوری بلاکچین در حوزه‌های مختلفی به کار بسته شده است و هر روزه بر تعداد زمینه‌هایی که از این صنعت نوظهور بهره می‌گیرند افزوده می‌شود؛ یکی از حوزه‌هایی که از روزهای ابتدایی ظهور فناوری بلاکچین با آن همراه شده است، توسعه اپلیکیشن‌های موبایل بوده است. اگرچه امروزه کاربرد بلاکچین در توسعه این برنامه‌های کاربردی محدود است، اما می‌توان با اطمینان منتظر آینده روشن تلفیق این دو زمینه بود. کارشناسان، کاربران و شرکت‌های زیادی هستند که کاربرد بلاکچین در حوزه‌های بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، مدیریت زنجیره تأمین، هویت دیجیتال و بسیاری دیگر از زمینه‌ها مورد بررسی قرار داده و پروژه‌های مختلفی را در این زمینه‌ها در دست اجرا دارند. با این وجود، بلاکچین هنوز ابعاد و قابلیت‌های ناشناخته بسیاری دارد که در آینده کشف خواهند شد.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید