پروژه والنتیکس

۲۲ خرداد ۱۳۹۸


در نتیجه افزایش توجه و کاربرد ارزهای دیجیتال، هر روزه بر تعداد شرکت‌هایی که تصمیم به فعالیت در حوزه بلاکچین و رمزارز می‌گیرند افزوده می‌شود. در این میان، هر یک از شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در این زمینه در تلاشند تا به زعم خود در نوآوری‌های این صنایع سهیم بوده و با ارائه راه‌حل‌های خلاقانه، سهمی از بازار را به اختیار خود درآورند. غالب چنین تلاش‌هایی از طریق پروژه‌هایی صورت می‌گیرند که در کنار توسعه قابلیت‌های جدید، مشکلات و نقایصی که در سایر پروژه‌های اجرا شده وجود دارند را نیز برطرف می‌کنند. در این مطلب قصد داریم تا یکی از این شرکت‌های پیشگام را به همراه پروژه‌ای که در راستای ایجاد موتور تحلیلی غیر متمرکز در دست دارد برای شما معرفی کنیم.

چهار ستون والنتیکس

شرکت والنتیکس (Volentix) یکی از شرکت‌های فعال در زمینه بلاکچین با محوریت رمزارزها است که چندی پیش پرده‌ از پروژه جدید خود برداشت. در شرح پروژه والنتیکس آمده بوده که هدف از اجرای آن، توسعه اکوسیستمی جدید برای دارایی‌های دیجیتال است که از طریق آن امکان معاملات رمزارز برای کسب و کارها فراهم آمده، تراکنش‌های بین کیف پول (Wallet) میسر شده و همچنین ابزار تحلیلی منحصر بفرد و فوق پیشرفته‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به نظر می‌رسد این موتور تحلیلی قدرت‌مند به کاربران امکان می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری را نسبت رمزارزهایی که در اختیار دارند اتخاذ کنند.

 

پروژه این شرکت متکی بر چهار ستون اصلی است که شالوده اکوسیستم و بستری قدرت‌مند را برای دارایی‌های دیجیتال فراهم می‌آورند. یکی از این ستون‌ها، وی‌دِکس (VDEX) یا صرافی غیر متمرکز والنتیکس (Volentix Decentralized Exchange) است که در حقیقت نقش پرچم‌دار این پروژه را بر عهده دارد. این پروژه از وی‌دِکس به عنوان نسل جدید صرافی‌های غیر متمرکز رمزارز نام می‌برد که مجهز به قابلیت‌های شخصی‌سازی و توسعه است و تأکید اصلی آن بر روی اطمینان از امنیت دارایی‌ها و اطلاعات تک‌تک کاربران قرار دارد. در سوی دیگر، مجموعه‌ای از اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (DApp) از طریق این پروژه توسعه یافته و راه‌اندازی خواهند شد که با تکیه بر آن‌ها، تجربه کاربری منحصر بفردی برای کاربران به ارمغان خواهد آمد.

نگاه نزدیک

با استفاده از این بستر، وجوه هرگز به نهاد یا سیستمی متمرکز هدایت نشده و در عوض، کاربران به طور تمام و کمال اختیار وجوه خود را تا پایان تراکنش در دست خواهند داشت. این صرافی غیر متمرکز از طریق اتصال به کیف پول والنتیکس یا ورتو (Verto) و با تکیه بر تسهیل تراکنش‌های کیف پول به کیف پول عمل می‌کند. کاربران می‌توانند از طریق وی‌دِکس به مراوده چندین سکه و توکن مختلف پرداخته و با دسترسی به ذخایر نقدینگی متعدد، به بازارهای متنوعی دسترسی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف، این پروژه از قراردادهای هوشمند (Smart Contract) اجرا شده بر روی بلاکچین EOSIO بهره می‌گیرد.

 

به گفته اعضای این پروژه، یکی دیگر از فاکتورهای منحصر بفردی که برای این پروژه در نظر گرفته شده است، سیستم دفتر غیر متمرکز سفارشات است که از قابلیت‌های غیر متمرکز بین زنجیره‌ای بهره می‌برد؛ تعبیه چنین قابلیتی را می‌توان یکی از وجوه برجسته این وی‌دِکس در قیاس با سایر صرافی‌ها و بازارهای رمزارز موجود قلمداد کرد. از آن‌جایی که سیستم این صرافی کاملاً باز و عاری از هرگونه نیاز به صدور مجوز است، افراد، صرافی‌ها و کسب و کارهای دیگر می‌توانند از طریق آن نسبت به ثبت یا دریافت سفارشات خرید و فروش رمزارز اقدام نمایند تا مورد معامله به صورت کاملاً خودکار به سمت شبکه مربوطه هدایت شود. بنا به ادعای تیم توسعه، وجود قابلیت‌های متنوع شخصی سازی موجب خواهد شد تا این ویژگی از تأثیر بیشتر و ارزشمند‌تری برخوردار شود.

تیم تحقیقاتی والنتیکس اظهار نموده که مطالعاتی گسترده را برای این پروژه ترتیب داده که بخشی از آن مربوط به آزمایش پلتفرم به منظور درک و شناخت نیازها و انتظارات کاربران می‌باشد؛ در نتیجه، رابط کاربری وی‌دِکس به طور پیوسته بروزرسانی خواهد شد تا از فراهم آمدن بالاترین سطح تجربه برای کاربران اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، کاربران قادر خواهند بود تا تنظیمات و قابلیت‌های این بستر را بر اساس نیاز و سلیقه خود تغییر داده و از این طریق به هدف خود برسند؛ از این طریق، کاربران با هر سطحی از دانش، از مبتدی گرفته تا کار کشته، می‌توانند بهره مناسبی را از این صرافی ببرند.

 

 

سه اپلیکیشن غیر متمرکز

یکی دیگر از بخش‌های پروژه والنتیکس، بخش سه اپلیکیشن غیر متمرکز (Three DApps) است؛ هدف اولیه این بخش، فراهم آوردن پشتیبانی و امکان توسعه جایگاه کاربر در صرافی وی‌دِکس و به طور کلی بستر والنتیکس است. اولین اپلیکیشن غیر متمرکز، کیف پول ورتو است که چندین رمزارز مختلف پشتیبانی کرده و به عنوان دروازه‌ای به کل اکوسیستم والنتیکس عمل می‌کند. کاربران می‌توانند با استفاده از ورتو، با یادداشت کردن کلیدهای خصوصی (Private Key) خود، آن‌ها را در امنیت کامل نگهداری کنند.

قسمت بعدی تشکیل دهنده این اکوسیستم، وسپوچی (Vespucci) است؛ این بخش، در حقیقت یک موتور تجزیه و تحلیل است که به هدف کمک به کاربران در تصمیم‌گیری آگاهانه توسعه یافته است. وسپوچی با تعیین و ارائه رتبه‌بندی برای سطح اعتبار رمزارزها، اطلاعات بیشتری را در ارتباط با سکه‌ها و توکن‌ها برای کاربران فراهم آورده تا بتوانند در معاملات خود با دیدگاهی روشن اقدام کنند.

آخرین ستون این اکوسیستم، ونیو (Venue) نام دارد؛ این قسمت، یک بستر اجتماعی است که به اعضای والنتیکس فرصت مشارکت بر برطرف نمودن باگ‌های این اکوسیستم را داده و امکان تولید و توسعه محتوا برای آن را در اختیارشان قرار می‌دهد. در راستای تشویق کاربران به مشارکت در ارتقای این اکوسیستم، توسعه دهندگان به کاربرانی که در چنین فعالیت‌های شرکت کنند پاداشی را در قالب VTX که ارز بومی این پلتفرم است می‌دهند.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید