کوین‌جوین (Coinjoin) چیست؟

۲۶ آذر ۱۳۹۷ | مترجم: مصطفی افخمی

کوین جوین چیست- 768*432

کوین جوین چیست

کوین‌جوین که پیش‌تر در جوین‌مارکت (Joinmarket) روی بیتکوین پیاده شده، سامانه‌ای است که کاربران را قادر می سازد دست به الحاق کوین‌های خود به طور غیرمتمرکز بزنند. همان‌طور که در تصویر زیر قابل مشاهده است، کاربران به کمک کوین‌جوین می‌توانند در یک تراکنش کوین‌جوینی همسان با یکدیگر معامله کنند. با انجام این کار دیگر هیچ طرف ثالثی قادر نیست بداند که هر خروجی مربوط به چه ورودی است.

 

در جوین‌مارکت برای یافتن طرف معامله‌ای که بتوان با او دست به الحاق تراکنش زد، هیچ سرور مرکزی وجود ندارد. تنها راه این است که به شبکه اعلام کنید به دنبال الحاق تراکنش هستید تا بتوانید فرد موردنظر خود را برای پیوستن به طرح الحاق پیشنهادیتان پیدا کنید.

برای عملکرد مناسب هر سامانه‌ الحاق، نقدینگی از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

حمله سیبل

اگر تنها چند کاربر معدود در حال الحاق تراکنش‌های خود باشند، این سامانه‌ها به سادگی هرچه تمام‌تر در معرض حمله‌ سیبل (Sybil) قرار می‌گیرند.

حمله‌ سیبل، اقدامی برای کنترل شبکه‌ همتا به همتا با ایجاد چندین هویت جعلی است.

در چنین شرایطی، یک یا چند فرد مهاجم می‌توانند با تمامی کاربران دست به الحاق بزنند. به این ترتیب از آنجایی که آن‌ها تنها طرف دوم معامله‌ دیگر کاربران هستند، به اطلاعات همه‌ تراکنش ها دست پیدا می‌کنند. بدیهی است در صورت وقوع چنین رخدادی، فلسفه‌ الحاق نقض می‌شود.

در حال حاضر، مطابق به آمار و ارقام جوین‌مارکت، این سامانه‌ الحاق بیتکوینی ۸۶ معامله‌گر برای الحاق در اختیار دارد. این یعنی اینکه در هر لحظه، فردی که در این سامانه بخواهد عمل الحاق را انجام بدهد، می‌تواند یکی از این ۸۶ کاربر را انتخاب کند.

 

حمله‌ سیبل، اقدامی برای کنترل شبکه‌ همتا به همتا با ایجاد چندین هویت جعلی است.

 

حتی می‌توان در این در این سامانه برای حفظ بیشتر حریم خصوصی، دست به الحاق‌های چندگانه (الحاق‌های زنجیره‌ای) زد. البته این احتمال وجود دارد که یکی از شرکای الحاق یک کاربر، یک فرد مهاجم باشد؛ اما احتمال اینکه تمام شرکای او در الحاق چندگانه مهاجم باشند، کمتر است.

وقتی تعداد طرف‌های معامله افزایش پیدا می‌کند، اجرای موفقیت‌آمیز حمله سیبل دشوارتر می‌شود.

مزیت بیتکوین این است که نقدینگی زیادی در شبکه آن وجود دارد. ارزش بازار بیتکوین، بیش از ۱۰ میلیارد دلار است و تعداد کاربران فعال آن میلیونی است. اگر تنها درصد کوچکی از این کاربران، شروع به استفاده از کوین‌جوین کنند، نقدینگی سرشاری به این سامانه‌ الحاق سرازیر می‌شود و ترتیب دادن حملات سیبل، بسیار دشوار می‌شود.

شما با جوین‌مارکت (joinmarket) انگیزه دارید که به عنوان یک بازار گردان، الحاق‌هایی را به شبکه بیتکوین پیشنهاد کنید. جوین‌مارکت مشوقی برای جذب نقدینگی است. به کمک این سامانه، کاربرانی که به دنبال دسترسی به یک الحاق سریع‌تر هستند، می‌توانند به‌ سادگی شبکه را پینگ کنند و توسط یکی از بازارگردان‌ها یک الحاق را بپذیرند.

 

منبع: Steemit.com


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید