هارد فورک چیست؟

۰۱ دی ۱۳۹۷

what-is-hard-fork

هاردفورک چیست؟

هارد‌فورک به معنی تغییر مسیر دائمی زنجیره یک بلاکچین از نسخه اصلی آن است.

بیشتر وقت‌ها این کار برای انشعاب و ایجاد یک رمزارز جدید استفاده می‌شود. اما گاهی از این موضوع برای برگردان استفاده می‌کنند.

یکی از نسخه‌های قدیمی‌تر بلاکچین رو در نظر بگیرید. هر اتفاقی که بعد از یک بلوک مشخص افتاده است را فراموش کنیم و دوباره از آن تاریخ بلوک‌ها را بسازیم و ادامه بدهیم. این کار در دنیای رمزارزها روی داده است.

این اتفاق اولین بار در هک DAO اتریوم اتفاق افتاد. یک تقاضا در دادگاه برای برگردان نانو وجود داشت. یک برگردان در شبکه ورج و یک درخواست برای برگردان Parity در شبکه اتریوم داده شد.

 

هک دائو

ماجرای هک DAO که در می ۲۰۱۶ اتفاق افتاد این بود: شرکتی به نام DAO برای ساخت برنامه‌های روی شبکه اتریوم تشکیل شده بود و برای شروع کار اتریوم جمع می‌کرد.

به علت وجود یک مشکل در قرارداد هوشمند شبکه، هکرها توانستند حدود ۵۰ میلیون دلار اتریوم جمع شده رو بردارند. این کار باعث شد پروژه DAO شکست بخورد. خیلی از اعضاء دنبال بازگشت پولشان بودند و دعواهای زیادی به راه افتاد.

سرانجام این فورک انجام شد و زنجیره قبلی که تغییر نکرده بود به اتریوم کلاسیک تغییر کرد و زنجیره جدید اتریوم باقی‌ماند.

 

برگردان ورج

برگردان شبکه ورج که در آوریل ۲۰۱۸ اتفاق افتاد به این صورت بود: یک حمله ۵۱ درصدی به شبکه ورج شد و مقدار زیاد و نامعلومی از این رمزارز به سرقت رفت. برای مقابله با این موضوع یک هارد فورک برای برگرداندن اوضاع به روزهای قبل اتفاق افتاد.

 

ماجرای نانو

ماجرای نانو این است که شرکت سیلور میلر چند میلیون دلار از این کوین را خرید. اما صرافی هک شد و ۱۸۷ میلیون دلار نانو دزدیده شد. این شرکت از تیم نانو درخواست کرده است که زنجیره برگردانده شود.

 

Parity

ماجرای Parity این بود که یک والت برای نگه‌داری اتریوم ایجاد شد و به دلیل اشکال در برنامه قرارداد هوشمند، امضاهای این قراردادها از بین رفت. به همین دلیل ۱۷۰ میلیون دلار اتریوم فریز و کاملاً غیر قابل دسترس شد. درخواست شد که یک هارد فورک در اتریوم اتفاق بیفتد و این اتریوم‌های فریز شده آزاد شوند. اما عموم جامعه اتریوم به این تقاضا رای منفی دادند.

 

معایب فورک‌برگردان

اما اشکال فورک‌برگردان چیست؟ موضوع مهم این است که در هر معامله‌ای که کسی فکر کند متضرر شده یا به فرآیند آن مشکوک بوده است، معامله کل شبکه برمی‌گردد و حتی شما که هیچ کار عجیب و غریبی نکرده‌اید و مثلاً یک پیتزا را به یک رمزارز فروخته‌اید تحت تأثیر قرار می‌گیرید و پولی که بابت پیتزای فروخته شده دریافت کردید به صاحب قبلی بر می‌گردد. به این ترتیب ممکن است دولت‌ها هم بخواهند در معاملات دخالت کنند و دائم معاملات را تحت تأثیر قرار بدهند.

این موضوع مورد پسند کسانی که می‌خواهند از این رمزارزها استفاده کنند نیست.


نظر دهید قوانین ارسال نظر نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
نظراتی که حاوی توهین باشند، منتشر نمی‌شود
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید